Ašvaganda Withanie snodárná

Ašvaganda u nás známá též jako Vitánie snodárná je antioxidant, který je součástí léčiv Ajurvédy, která je akceptována i světovou zdravotnickou organizací (WHO). Má široké spektrum účinků, hlavně ... více o Ašvagandě

Země původuIndie
Latinský názevWithania somnifera

Vše o Ašvagandě

Popis

Ašvaganda u nás známá též jako Vitánie snodárná je antioxidant, který je součástí léčiv Ajurvédy, která je akceptována i světovou zdravotnickou organizací (WHO). Má široké spektrum účinků, hlavně jako stimulant. Někdy se užívá jako náhražka ženšenu, který bývá v některých případech příliš silným stimulantem a má více nežádoucích účinků, proto můžeme zaslechnout její přízvisko „indický ženšen“.

Ašvaganda kořen (withania somnifera)

Historie

Ašvagandu začali používat mudrcové v Indii před cca 5 000 lety a zařadili ji k ajurvédským léčivým rostlinám. Doteď ajurvéda věří, že její pravidelné užívání omlazuje a má vliv na dlouhověkost člověka.

V Evropě se začala rozšiřovat v 16. století díky obchodníkům, kteří ji přivezli z cest po Asii.

Ašvaganda

Využití

Ašvaganda je nejznámější jako nervové tonikum používané na uklidnění v největších obdobích stresu. Jelikož ale nepůsobí na nervovou soustavu, její užívání během dne člověk neutlumí, ale naopak nabudí.

Působí podpůrně a léčivě v mnoha oblastech:

 • zlepšuje reprodukční funkce, zvyšuje plodnost, prokrvuje malou pánev
 • působí jako afrodiziakum
 • má vliv na kvalitní spánek, rychlejší a klidnější usnutí
 • upevňuje naše duševní zdraví a vitalitu – snižuje nervozitu, strach či úzkosti a dodává energii
 • jako stimulant podporuje funkci mozku - zlepšuje paměť, napomáhá udržet soustředění
 • odbourává únavu
 • podporuje imunitu (obsahuje vitamín C)
 • působí blahodárně na zdraví dýchacího ústrojí
 • potlačuje příznaky stárnutí, zlepšuje lidskou pleť a pokožku
 • snižuje vysoký krevní tlak (osoby s nízkým tlakem by dávkování měli konzultovat se svým lékařem)
 • má protizánětlivé, antivirové i antibakteriální účinky

Užívání byliny se nedoporučuje dětem do 3 let a těhotným či kojícím ženám.

Nejčastější užívání kořene ašvagandy má dvě formy, můžeme použít buď celý kořen nebo mletý na prášek. Pokud použijeme celý kořen, přelijeme ho horkou vodou a necháme přibližně 15 minut vylouhovat a připravený odvar vypijeme. V případě, že použijeme prášek, rozpustíme ho (přibližně 1 kávovou lžičku) v trošce vody nebo džusu a vypijeme. V obou případech užíváme ne nalačno 1 – 2x denně.

Doporučuje se pro správný nástup účinků užívat dlouhodobě. I přes to, že je zdravotně nezávadná, je vhodnější po měsíci užívání přibližně na 14 – 21 dní bylinu vynechat.

Ašvagandu je vhodné podávat osobám ve vyšším věku, lidem pracujícím v náročném stresovém prostředí (vrcholoví manažeři apod.) nebo v období po nemoci na podporu imunity.

Kombinace withánie s ženšenem výrazně zvyšuje účinek obou drog. V ajurvédě je také oblíbená kombinace se zázvorem a dlouhým pepřem.

Příprava Ašvagandu

1 čajovou lžičku vařit 10-15 minut v 1/2 litru vody a louhovat 3-5 minut. Užívá se 2-4 x denně 200 ml.

Dávejte si pozor!

Nejsou známy žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace při dlouhodobém užívání. Jisté opatrnosti je třeba při užívání vyšších dávek, které jsou zcela kontraindikovány pro těhotné a kojící ženy.