Bazalka posvátná Tulsí

Bazalek existuje celá řada. Asi nejznámější z nich je bazalka pravá, kterou mnozí z nás běžně využívají v kuchyni k dochucení pokrmů. Opravdovým skvostem je ale bazalka posvátná, jež ... více o Bazalce posvátné

Latinský názevOcimum sanctum
Teplota vaporizace130

Podobné jako Bazalka posvátná

Bazalka posvátná

Vše o Bazalce posvátné

Popis

Bazalek existuje celá řada. Asi nejznámější z nich je bazalka pravá, kterou mnozí z nás běžně využívají v kuchyni k dochucení pokrmů. Opravdovým skvostem je ale bazalka posvátná, jež se pyšní opravdu mimořádnými účinky na lidské zdraví.

S bazalkou posvátnou proti stresu

Je libo jednoletku nebo trvalku?

Bazalka posvátná označovaná i jako tulsi nebo tulsí (latinsky Ocimum sanctum, případně Ocinum tenuiflorum) je stálezelená bylina dorůstající nejčastěji do výšky necelého jednoho metru. Má vzpřímenou rozvětvenou dřevnatou lodyhu a příjemně voňavé chlupaté lístky, které jsou většinou zelené nebo načervenalé. Drobné květy bazalky mají bílé či nachové zbarvení, plody jsou hnědočervené.

Bazalka posvátná

Rostlinu můžeme pěstovat jako jednoletku na zahrádce. Vyhovuje jí prosluněná poloha a lehká výživná půda, naopak nemá ráda trvalé přemokření. Pokud chceme, aby nám bazalka posvátná vydržela déle než jednu sezónu, je nutné ji vyvarovat mrazu a nechat přezimovat na chladném a světlém místě. V květináči dosahuje zpravidla menší výšky než na venkovním stanovišti. Z bylinky se sklízí celá nať (ideálně v letních měsících), která se následně suší ve stínu. Z usušených listů se připravuje chutný čajový odvar.

Tulsi, královna všech bylin

Původní domovinou bazalky posvátné je jižní Asie, kde hrála již odpradávna důležitou roli v tamním lidovém léčitelství. Rostlina měla význačné postavení například v ájurvédské medicíně. V hinduistickém náboženství byla tato léčivka dokonce považována za převtělení bohyně prosperity, štěstí a dlouhověkosti či za reinkarnaci Tulsi, která byla manželkou boha Višny (odtud se vzalo její alternativní pojmenování). Často jí byl tedy připisován až legendární význam, a to nejenom v původní oblasti výskytu. Téměř jako svatá bylinka byla vnímána až na opačném konci světa, v jihoamerickém státě Surinam, kde je hojně rozšířená.

V poslední době se stala rostlina také předmětem seriózního vědeckého bádaní a podařilo se prokázat široké spektrum zajímavých léčivých účinků:

 • výborný prostředek proti stresu (zvyšuje odolnost při nadměrné psychické i fyzické zátěži)
 • posiluje celkovou obranyschopnost organismu
 • skvěle dodává energii a vitalitu
 • má významné antioxidační vlastnosti
 • snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu
 • má protizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální působení
 • silné analgetické účinky (srovnatelné s běžnými léky na bolest!)
 • schopnost snižovat horečku
 • močopudné působení
 • příznivý vliv na játra, žaludek, plíce a průdušky
 • má ochranný a posilující účinek na srdce
 • vhodný pomocník při kašli a nachlazení
 • prospěšná při nepříjemných alergických projevech
 • podpůrný prostředek při léčbě rakoviny a degenerativních onemocnění
 • napomáhá snižovat některé nežádoucí vedlejší účinky léků
 • snižuje poškození buněk způsobené škodlivým zářením (například při radioterapii)
 • významný obsah vitamínu A, C, vápníku, železa a zinku

Do polévek, tabáku i parfémů

Přestože se z listů bazalky posvátné dělá především lahodný čaj, možností jejich zpracování je mnohem více. Například v Thajsku, ale i v dalších jihoasijských oblastech, se běžně využívají v kuchyni při přípravě pokrmů. Přidávají se hlavně do masitých jídel, slouží ale také k ochucení pečiva, olejů a octů, různých druhů omáček či ovocných salátů. Někdy se kromě samotných listů používají i květy rostliny.

Protože jsou listy bylinky opravdu bohaté na obsah silic a mají zajímavé výrazné aroma, nalezly uplatnění v kosmetickém průmyslu při výrobě parfémů. Rostlina je rovněž přírodním repelentem, protože aromatické silice mají výbornou schopnost odpuzovat bodavý hmyz. A je třeba zmínit ještě jedno využití – voňavé lístky se používají i do šňupavého tabáku.

Příprava Bazalku posvátnou

1 lžička bazalky posvátné na šálek. Zalijeme vařící vodou a necháme 3 minuty louhovat. Čaj pijeme přecezený, teplý nebo studený. Čaj se dá připravit také jako ice tea podávaný s ledem. Denní dávka jsou 3-4 šálky.

Lidové názvy Bazalku posvátnou

Tulsí, Tulsi, Tulasí

Zajímavé odkazy

Máte dotaz? Napište nám zprávu.