Chuchuhuasi

Obsažené látky v chuchuhuasi mohou mít příznivé účinky na organismus, napomáhat jeho správné činnosti, zmírňovat následky špatné skladby stravy, nezdravého životního stylu a prostředí. Stimuluje ... více o Chuchuhuasi

Latinský názevMaytenus macrocarpa
Chuchuhuasi

Vše o Chuchuhuasi

Popis

Obsažené látky v chuchuhuasi mohou mít příznivé účinky na organismus, napomáhat jeho správné činnosti, zmírňovat následky špatné skladby stravy, nezdravého životního stylu a prostředí. Stimuluje imunitní systém a činnost nervové soustavy. 

Vývar z kůry chuchuhuasi má tonizující, protizánětlivé, protinádorové, analgetické a imunostimulační působení. Obsahuje substance které pomáhají při tlumení bolesti. Působí proti bolesti a jsou používány při zánětech ledvin, revmatizmu a svalových bolestech. Mimo to při bronchitidě, chřipce, průjmech a cizopasnících. Užívají se jako pomocné při kardiovaskulárních chorobách a onemocněních jater. Chuchuhuasi posiluje mozkovou činnost, užívá se při Parkinsonově chorobě i při roztroušené skleróze. Mají také účinky antihistaminické. V Peru jsou populární alkoholové výluhy z kůry, pijí se k detoxikaci organizmu. Peruánci této rostlině připisují i vlastnosti afrodiziakální a považují chuchuhuasi za pochutinu. Výluh v rumu zvaný populárně "Jungle dring" je oblíbeným nápojem, podávaným i turistům. Alkoholový macerát užívají k detoxikaci.

Použití Chuchuhuasi

Podle zkušeností tradiční medicíny i současné vědy se používá při artrózách, revmatizmu, kloubních onemocněních a bolestech svalů a kostí, bolestech zad a osteoporóze, při astma a bronchitidě, chřipkách, oběhových potížích, průjmech a střevních parazitech a cizopasnících, únavovém syndromu, podpůrně při Parkinsonově chorobě a roztroušené skleróze, při rekonvalescenci po mozkových příhodách, jaterních onemocněních, zánětech ledvin, pro posílení imunitního systému, jako součást protinádorových kúr, jako afrodiziakum, k posílení nervové soustavy a při menstruačních potížích.

Účinné látky

alkaloidy - spermidinové, sesquiterpenové, organické kyseliny, saponiny, chinony, triterpeny, katechiny, isoflavonoid - evoniatin. Mezi aktivními substancemi se nachází i proteokináza C. 

Výskyt

Chuchuhuasi je strom z Amazonie. Jeho tvrdá kůra je v Peru po staletí využívaná v etnické medicíně. 

Příprava Chuchuhuasi

Odvar - 1 – 2 lžičky kůry zalít 3/4l studené vody, přivést k varu a na mírném ohni 20 minut povařit. Scedit. Užívá se teplé 3x denně, 1/2 hodiny před a nebo 1 hodinu po jídle. Z kůry chuchuhuasi je možno vyrobit likér. Může se použít samotné chuchuhuasi, směs s Vilcacorou nebo Tahuari. Po zalití alkoholem ponechte stát minimálně 3 týdny.

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti. Nepřekračujte doporučené dávkování. Užití odvaru ve vyšších dávkách může vyvolat zvýšení tepové frekvence. V tomto případě snižte dávku a odvar připravujte v nižší koncentraci (z jedné lžičky).