Divizna velkokvětá

Divizna se používá k usnadnění odkašlávání a rozpouštění hlenů při kašli, zánětu průdušek, chrapotu a při astmatické bronchitidě. Nálev z květů divizny slouží jako prostředek diuretický a k ... více o Divizně

Latinský názevFlos verbasci

Vše o Divizně

Popis

Divizna se používá k usnadnění odkašlávání a rozpouštění hlenů při kašli, zánětu průdušek, chrapotu a při astmatické bronchitidě. Nálev z květů divizny slouží jako prostředek diuretický a k uvolňování křečí. Hojivě působí také na sliznice žaludku a střev. Květ divizny se používá také zevně při bércových vředech, hemeroidech, zánětech mandlí, dýchacích cest a hrtanu.

Divizna

Divizna je žlutěkvetoucí květina, kterou asi všichni známe. Ve starověku byla divizna opředena pověrami, ale již tehdy se používala na léčení průdušek a plic. K tomuto účelu slouží květ divizny i dnes. Tvoří významnou složku čajových směsí proti kašli. Květy čistí ledviny od přebytečné kyseliny močové. Divizna má však i jiné léčivé účinky. Velké čerstvé listy můžeme používat jako obklad při revmatických a svalových bolestech, na obtížně se hojící rány, na opuchliny a vředy, podobně jako devětsil. Na zahleněný nos se doporučuje šňupání prášku ze sušených květů. S krásou divizny se pojí její dobrota, droga je neškodná a může se používat i dlouhodobě. V homeopatii se předepisuje divizna mimo jiné i dětem, které se ještě v pozdějším věku pomočují ve spánku.

Použití Divizny

Čaj z květů divizny usnadňuje uvolňování hlenů, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětech dutin a hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Diviznový čaj posiluje slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo. 

Vnitřní užití divizny:

  • průdušek, nachlazení, kašel, rýma, bronchitida, uvolnění hlenů, pocení při nachlazení
  • zlepšuje funkci sleziny, ledvin a jater
  • nespavost
  • posiluje menstruaci
  • záněty v ústech

Zevní použití divizny:

  • protizánětlivé účinky na poranění
  • revmatické bolesti
  • zmírnění bolestí vyvolaných křečovými žilami

Účinné látky

Květ divizny obsahuje asi 3 % slizů, triterpensaponiny, iridoidové glykosidy, fenylpropanoxidové glykosidy,fenylkarbonové kyseliny, flavonoidy, steroly

Výskyt

Divizna netvoří souvislé porosty, roste jako solitér na okrajích cest, železničních náspech, ve štěrkových lomech nebo na mýtinách.

Příprava Divizny

Nálev - čaj: jednu čajovou lžičku květu divizny zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vylouhovat. Popíjíme 3 - 4 šálky denně po doušcích, sladit možno medem.  

Dávejte si pozor!

Nálev z květů divizny je lepší přecedit přes pláténko nebo papírový filtr, protože chloupky mohou citlivější jedince dráždit. 

Lidové názvy Divizny

Tato bylina je též známá pod názvy kruželice, císařská svíce, devizna, fousáč, volský chvost, kuželice, oběračka, oraňka, Petrova hůl, pochodňová květina, psí ocas, sluneční hůl, královská svíce, vlněná květina, divozel

Zajímavé odkazy