Ginkgo biloba Jinan dvoulaločný

Už dávní čínští léčitelé používali listy a semena tohoto stromu k léčbě astmatu, plicních a jiných onemocnění. Ginko biloba brání vzniku sraženin, odstraňuje pocity únavy, urychluje hojení ran a ... více o Ginka biloby

Latinský názevGingo bilobae folium
Teplota vaporizace130°C

Vše o Ginka biloby

Popis

Už dávní čínští léčitelé používali listy a semena tohoto stromu k léčbě astmatu, plicních a jiných onemocnění. Ginko biloba brání vzniku sraženin, odstraňuje pocity únavy, urychluje hojení ran a může potlačovat alergické reakce.

Ginkgo biloba je považována za důležitý antioxidant a především za rostlinu, jejíž účinné látky příznivě ovlivňují mozkovou činnost, zejména poruchy mozku podmíněné stárnutím, například zvýšení výkonnosti paměti, schopnosti se učit, udržet pozornost a soustředit se a pro zlepšení koordinace pohybů. Používá se i při depresivní náladě a poruchách vidění a slyšení, při závratích a pískání a zvonění v uších, tzv. tinnitus. Homeopatické přípravky se podávají při zánětu mandlí, bolestech hlavy a křečích od psaní. Nejvýznamějším účinkem extraktu z listů je rozšiřování kapilár v periferním cévním řečišti a zlepšení průtokových vlastností krve, zlepšuje prokrvení končetin, což oceníte zejména pokud máte studené ruce a nohy. V tradiční čínské medicíně se nepoužívají listy, ale semena a to především proti astmatu. Pražená semena se v Číně dosud považují za pochoutku.

Gingo biloba je považována za rostlinný zázrak

Jinan dvoulaločný neboli gingo biloba je statný strom s prastarou historií, který na první pohled zaujme svými výraznými a neobvykle tvarovanými listy. Ještě větší pozornost si však zaslouží pro své léčivé účinky, kterých mu je přisuzovaná celá řada. Mimo jiné má mít příznivý vliv na pozornost, paměť a další důležité kognitivní funkce.

Ginko

Neobvyklý strom s prastarým původem

U jinanu je poněkud tajuplný již jeho samotný původ, který je vskutku prastarý. Tento strom totiž rostl na naší planetě již v době druhohor, tedy v době dinosaurů. Ne náhodou se mu proto přezdívá „živoucí fosílie“. Kdysi byl dokonce mnohem rozšířenější než dnes a běžně se vyskytoval i v Evropě, v současnosti se s ním můžeme setkat ve volné přírodě pouze v jihovýchodní Číně.

Bez zajímavosti není ani to, že ve skutečnosti se nejedná o listnatý strom, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale o jehličnan. Jak tedy vlastně jinan dvoulaločný vypadá? Je to opadavý strom z čeledi jinanovitých (v této čeledi je jedinou rostlinou), který může dorůst až do výšky 40 metrů. Má šedivou zbrázděnou kůru a takřka vodorovně rozložené větve, na kterých rostou ve svazcích světle zelené řapíkaté listy. Ty upoutají svým tvarem, jsou totiž rozděleny zářezem na dva výrazné laloky.

Vynikající vzpruha pro mozek

Gingo biloba je snad od nepaměti používána v tradiční čínské medicíně. Ta považuje tento strom za významný lék při onemocnění astmatem, používá ho také ke zmírnění kašle, při nepříjemných zažívacích obtížích a dokonce proti omrzlinám.

V západním světě se však jinan proslavil zejména jako podpůrný prostředek pro správnou mozkovou činnost. Uvádí se, že prokrvuje mozek, čímž pomáhá přítomným buňkám navázat na sebe více kyslíku, má mít schopnost rozšiřovat cévy (a tedy chránit před cévní mozkovou příhodou) a příznivě působit rovněž na regeneraci buněk. Ve výsledku tak celkově zlepšuje paměť, posiluje koncentraci, schopnost učení, déle udržuje mentální svěžest, působí preventivně proti degenerativním onemocněním mozku.

Kromě toho má blahodárně ovlivňovat také lidskou psychiku, napomáhat zvládat dobře stresové události a udržovat dobrou náladu. Je vhodný při nedokrvení končetin a obecně v případě nedostatečného krevního oběhu. Má být rovněž významným antioxidantem, který příznivě působí na obranyschopnost organismu. Také by měl ulevovat při různých alergických projevech (pyl z kvetoucího jinanu je však paradoxně silným alergenem), pomáhat při detoxikaci organismu a různých potížích se sluchem, zejména obtěžujícím pískání nebo šelestu..

Jinan je ozdobou zahrad a parků

Některé studie sílu léčivých účinků gingo biloby zpochybňují. I kdyby však byly jeho zdraví prospěšné vlastnosti menší, stále by zůstal zcela oprávněně stromem poutajícím pozornost. Oblíbený je totiž také pro tvar svých listů a celkový vzhled, především v oblastech svého původu je vyhledávaným stromem do okrasných zahrad a městských parků. Jinan je možné pěstovat dokonce v našich podmínkách. Výhodou jistě je, že nevyžaduje žádnou náročnou péči, na druhou stranu roste velice pomalu, může totiž vyrůst i o pouhých pár centimetrů za jeden rok. Pěstovat jej lze také v podobě atraktivních bonsají, přestože možnosti jeho tvarování jsou omezené, jelikož se příliš nevětví.

Použití Ginko biloby

Jinan dvoulaločný - ginko biloba- podporuje krevní oběh, obzvlášť mikrocirkulaci, podporuje zlepšení paměti, vitality a schopnosti lépe vstřebávat vědomosti. Pomáha brzdit průběh cévních demencí, vykazuje značný antibakteriální a antivirový účinek. Může zlepšovat odolnost mozkových tkání při nedostatku kyslíku.

Účinné látky

Listy ginka obsahují flavonoidy - quercetin, kempferol, biflavonoidy - ginkgetin, amentoflavon, bilobetin, diterpenlaktony - gongolidy A, B, C, sesquiterpeny - bilobalid, proanthokyanidiny, jinanové kyseliny - alkylfenoly a alkenylfenoly. Jsou to látky, které se odborně nazývají "ginkgolides" a nejsou obsaženy v žádné jiné rostlině.

Výskyt

Jinan dvoulaločný je nejstarší strom na naší planetě a vyznačuje mimořádnou odolností vůči klimatickým změnám. Pochází z Číny, od roku 1730 je znám v Evropě jako parkový strom, nyní se pěstuje i kvůli léčivým účinkům. 

Příprava Ginko biloby

Nálev připravíme zalitím 2 čajových lžiček 1/4 l vody o teplotě 95°C. Nechte louhovat 3-8 minut. Lze osladit medem. Obvyklé dávky jsou 40 mg 3x denně nebo 2x denně 80 mg. Doporučená doba léčby je od 6 týdnů do 3 měsíců.

Dávejte si pozor!

Zvýšené opatrnosti je třeba při kombinaci s léky snižující krevní srážlivost !

Máte dotaz? Napište nám zprávu.