Heřmánek římský rmen sličný

Heřmánek římský má účinky podobné heřmánku pravému, snáší jej však i lidé, kteří mají na heřmánek pravý alergii. Mírní křeče  všeho druhu - menstruační, žaludeční, střevní, zklidňuje ... více o heřmánku římském

Latinský názevFlos chamomilllae romanae

Podobné jako Heřmánek římský

Vše o heřmánku římském

Popis

Heřmánek římský má účinky podobné heřmánku pravému, snáší jej však i lidé, kteří mají na heřmánek pravý alergii. Mírní křeče  všeho druhu - menstruační, žaludeční, střevní, zklidňuje nervy, upravuje trávení a čistí žaludeční trakt. Malým dětem je příjemnější právě heřmánek římský pro sladkou vůni.

Heřmánek římský – voňavý a léčivý

Máte alergii na heřmánek pravý? Nevadí, zkuste ten římský, který se mu svými vlastnostmi a léčivými účinky vyrovná. Navíc příjemně překvapí líbeznou sladce ovocnou vůní, kvůli které si jej snadno oblíbíte.

Nenápadná nízká bylinka ze Středomoří

Heřmánek římský (latinsky Chamaemelum nobile či Anthemis nobilis) se správně nazývá rmenec sličný. Lze se s ním setkat ale i pod pojmenováním rmen sličný nebo rmen římský. Má také další lidové názvy, například ve starověkém Egyptě se mu pro jeho ovocné aroma a vzhled říkalo plazivé jablko.

Heřmánek římský

 Je to nízká vytrvalá rostlina náležející do čeledi hvězdnicovitých, jejímž původním domovem je Středomořská oblast. Dosahuje nanejvýš 30 až 50 cm výšky, ale nadzemní část je poléhavá až plazivá. Má peřenodílné listy, které jsou na svém povrchu plstnatě ochlupené. Květní úbory připomínají svým vzhledem heřmánek pravý (kolem žlutého terče se nachází bílé lístky), ale mohou být i plnokvěté. Plodem jsou dlouhé lesklé nažky, které mají trojboký tvar. Kořen je bohatě rozvětvený a uložený poměrně mělce.

Jak již napovídá jeho domovina, heřmánku římskému vyhovuje slunečná poloha. Pokud má navíc k dispozici lehkou výživnou půdu a je chráněný před větrem, má tendenci se rozrůstat a zplaňovat. Pro svůj nízký vzrůst a výtečnou odolnost vůči sešlapání je někdy vysazován místo trávy.

Zmírní křeče všeho druhu

Léčivou částí heřmánku pravého jsou květové úbory. Ty se sbírají v letních měsících ideálně v průběhu dne, kdy je obsah účinných látek nejvyšší. Během jediné sezóny je možné uskutečnit až 10 opakovaných sklizní. Květy je však třeba vždy okamžitě a za kvalitních podmínek sušit, protože jsou obecně velmi náchylné. Z obsažených látek zmiňme například hořčiny, třísloviny, flavonoidy, slizy a terpeny. Nejdůležitější složkou jsou však silice, právě ty mají podobné působení na lidské zdraví jako je tomu v případě heřmánku pravého. A zatímco ten často vyvolává u citlivých jedinců nepříjemné alergické reakce, tento druh je snášen mnohem lépe.

Ze sušených květů se nejčastěji připravuje voňavý nálev. Někdy se bylina používá i ve formě éterického oleje. Výhodou je, že heřmánek římský je vhodný také pro děti. Užíván je hlavně kvůli působení proti různým křečím, ale léčivých účinků má více. Uveďme si alespoň ty hlavní:

  • Zmírňuje menstruační, žaludeční i střevní křeče (uvolňuje křeče hladkého svalstva)
  • Je protizánětlivý
  • Funguje jako analgetikum (vhodný při migrénách a bolestech různého druhu)
  • Podporuje trávení, zklidňuje žaludek a působí proti nadýmání
  • Je účinný při nechutenství
  • Ulevuje při psychickém napětí a podráždění, celkově zklidňuje a pomáhá při nespavosti

Kromě vnitřního užití lze aplikovat i zevně, nejčastěji jako léčivý obklad. Ten má hojivé, zklidňující a antiseptické účinky, proto se používá na pokožku postiženou ekzémem a při dalších nepříjemných kožních potížích. Uleví od podráždění očí a jako kloktadlo je vhodný při bolestech v krku a zánětu v ústní dutině.

Skvělý do likérů i kosmetických přípravků

Heřmánek římský nalezl své uplatnění i v kosmetice, zejména té přírodní. Také zde se používá v nejrůznějších přípravcích, které slouží ke zklidnění pokožky například po holení či depilaci nebo při onemocnění ekzémem a lupenkou. Je součástí šamponů, krémů, pleťových vod, zubních past a dokonce i očních přípravků.

Ve Velké Británii tvoří důležitou složku při výrobě bylinného piva. Je také oblíbenou bylinkou přidávanou do různých likérů. Za pozornost určitě stojí, že jej nalezneme i ve slavné Becherovce.

 

Účinné látky

silice, seskviterpeny bisabolol a farnezen, spiroétery, flavonoidy apiin, apigenin, luteolin, kvercetin, patulitrin, další seskviterpenové sloučeniny -uhlovodíky, alkoholy, kumarinové látky, cholin, hořčiny, slizy a třísloviny.

Výskyt

Heřmánek římský pochází za Středomoří. Daří se mu na slunných polohách, v humusových, lehčích půdách. 

Příprava heřmánku římského

Nálev - čaj - jednu lžičku květů zalijeme 1/4 l vroucí vody, zakryté necháme 15 minut vyluhovat. Užívá se 2-4x denně.  K zevnímu použití - koupelím, obkladům použijte 1 polévkovou lžíci na jeden litr vody.