Jestřabina lékařská

V lidovém léčitelství se nať jestřabiny používá ke snižování hladiny cukru v krvi u diabetu II. typu, podpoře a zvýšení činnosti mléčných žláz při nedostatečném vylučování mléka u kojících ... více o Jestřabině

Latinský názevHerba galeje
Jestřabina

Vše o Jestřabině

Popis

V lidovém léčitelství se nať jestřabiny používá ke snižování hladiny cukru v krvi u diabetu II. typu, podpoře a zvýšení činnosti mléčných žláz při nedostatečném vylučování mléka u kojících matek. Působí také močopudně. Protože účinek jestřabiny je obvykle jen slabý, více se jí užívá ve směsích.

Jestřabina se používá ve dvou případech. Na prvním místě nesmí chybět v čajové směsi proti cukrovce - nazývá se i orálním inzulinem, i když tuto látku přímo nenahrazuje. Spolu s borůvkou a fazolem patří k nejlepším rostlinným přátelům všech diabetiků. Druhé použití je zcela odlišné. Jako jedna z mála bylin podporuje jestřabina tvorbu mateřského mléka, což je pro mnohé maminky, které po porodu nemají mléko, ale i pro jejich ratolesti velmi blahodárné. Jestřabina působí také jako mírné projímadlo, odstraňuje chronickou zácpu a zlepšuje funkci tlustého střeva.

Použití Jestřabiny

Jetřabinu použijeme při nedostatečném vylučování mléka u kojících matek, podpůrně při léčbě cukrovky a při zácpě.

Účinné látky

Obsahuje zejména alkaloid galegin (v semenech), flavonový glykosid galuteolin, aminokyseliny, sacharidy, hořčinu, saponiny a třísloviny.Semena jestřabiny obsahují jedovatý kanavanin a pinitol a dále toxický galegin a hydroxylgalegin. 

Výskyt

Louky, rumiště, okraje cest, břehy, náplavy, preferuje půdy mírně vlhké až vlhké, na živiny bohaté, hlinité až jílovité.

Příprava Jestřabiny

Nálev - čaj si připravíme zalitím 1 až 2 kávových lžiček natě  1/4 l vroucí vody, přikryté 15 minut louhujeme a pijeme 2 - 3x denně.

Dávejte si pozor!

Při obvyklém dávkování se žádné nepříznivé účinky při užívání této bylinky nezjistily, velké dávky by však mohly vyvolat lehkou otravu.

Lidové názvy Jestřabiny

Tato bylina je známa také pod názvy kozí routa, polní štědřenec nebo štědřenec.

Zajímavé odkazy