fb Kozlík lékařský - Radix valerianae - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Kozlík lékařský

Kozlík se používá jako uklidňující prostředek, rovněž působí proti křečím způsobené nervozitou. Uplatňuje se při nespavosti související s nervovým vyčerpáním a přepracovaností, rovněž při ... více o Kozlíku

Latinský názevRadix valerianae
Teplota vaporizacedo 235°C

Vše o Kozlíku

Popis

Kozlík se používá jako uklidňující prostředek, rovněž působí proti křečím způsobené nervozitou. Uplatňuje se při nespavosti související s nervovým vyčerpáním a přepracovaností, rovněž při srdeční úzkosti a bušení srdce. Působí také proti hlístům. Dobrou vlastností kozlíku je oboustranná stabilizace nervové soustavy. Při silném podráždění ji bylina tlumí, u stavů apatie naopak povzbuzuje, proto je dobrá i při pocitech smutku a v obdobích celkové pasivity.  

Kozlík lékařský podporuje klidný spánek, utišuje stres a úzkostné stavy. Zmírňuje také příznaky některých nemocí zažívacího traktu. Kozlík lékařský doporučoval pro léčebné účinky už Hippokrates ve 4. století př.n.l. Ve středověku byl kozlík považován za všelék. Za I. a II. sv. války se kozlík používal k léčení nervového otřesu vojáků při výbuchu granátu nebo bombardování. Pomáhá při lehčích formách nespavosti a zlepšuje kvalitu spánku, odstraňuje poruchy, např. časté buzení během spánku, bez vedlejších účinků klasických léků nevyvolává spánek přímo, ale zklidňuje mozek i tělo a spánek se dostavuje přirozenou cestou-procesem útlumu, tzv. ke spánku "ukolébává". 

Kozlík lékařský zatočí nejenom s nespavostí

Převalujete se v posteli ze strany na stranu, hlavou se vám honí spousta vtíravých myšlenek či starostí a stále ne a ne usnout? Pokud se vám nechce sáhnout po chemii, určitě vyzkoušejte kozlík lékařský. Ten je totiž pravděpodobně vůbec nejlepším přírodním lékem na nespavost.

Kozlík upoutá něžným květenstvím

Kozlík lékařský (latinsky Valeriana officinalis) je vytrvalá rostlina, která může mít variabilní výšku. Nejčastěji v rozmezí 0,5 až 1 metru, ale v případě příhodných podmínek dorůstá až do 2 m. Má vzpřímenou rýhovanou lodyhu, lichozpeřené, dlouze řapíkaté lodyžní listy a kopinaté lístky, pro které je charakteristický zubatý okraj. Květenství tvoří bohatý latovitý vidlan, který je složený z množství něžných drobných bělavých až narůžovělých kvítků. Plodem rostliny jsou nažky. Pod zemí se ukrývá oddenek, ze kterého vyrůstají bohaté kořínky hnědavé barvy.

V naší vlasti se můžeme s kozlíkem lékařských setkat ve volné přírodě především v nižších nadmořských výškách. Rostlině vyhovují slunná stanoviště nebo polostín, nejvíce se jí daří na vlhčích a na živiny bohatých půdách. Kozlík lékařský je rozšířený především ve střední a jižní Evropě, roste však i v Asii.

Kozlík Lékařský

Na spaní i na pošramocené nervy

Kozlík lékařských se proslavil především svými zajímavými účinky při boji s nespavostí. Pokud budete chtít v lékárně něco přírodního na spaní, takřka s jistotou bude obsahovat přípravek právě výtažek z kozlíku. Bylina totiž skutečně usnadňuje a urychluje usínání, zabraňuje častému probouzení během noci a kromě toho celkově zvyšuje kvalitu spánku. Výhodou je navíc skutečnost, že sice napomáhá usnout, přesto však nemá nepříjemné omamné nebo jiné nepříjemné vedlejší účinky.

Druhou stěžejní oblastí, kde je kozlík prospěšný, je lidská psychika. Pomáhá při stresu a nervozitě, zároveň zlepšuje obtěžující stavy, které se zvýšeným psychickým napětím úzce souvisí (je to například bušení srdce, pocení, třes rukou, žaludeční neuróza). Úlevu přináší také při celkovém duševním vyčerpání a uvádí se, že dokonce pozitivně povzbuzuje mysl a zlepšuje náladu.

Tato krásná bylinka může pomoci také jinde. Je totiž vhodná při zažívacích potížích, potlačuje nepříjemné nadýmání a příznivě reguluje krevní tlak. Je to i výborná léčivka pro ženy, pomoci může mimo jiné s příliš bolestivou menstruací a ulevit dokáže od některých potíží, které souvisí s klimakteriem.

Kočky jej přímo zbožňují

Jste milovníci koček a chcete své chlupaté mazlíčky potěšit? Vysaďte si na zahradě kozlík lékařský! Tato rostlina má totiž specifické aroma, za které může především obsažená kyselina valerová. Díky tomu rostlina kočky silně přitahuje a budou se s radostí vyskytovat v její těsné blízkosti nebo se na ní dokonce i labužnicky válet. Není proto divu, že si kozlík vysloužil lidové pojmenování kočičí kořen. Na druhou stranu, člověku tato vůně příliš příjemná není, kozlík lidem spíše páchne a může jim připomínat kočičí moč. Odtud se také vzala druhá „přezdívka“ kozlíku – smradlavý kořen.

Kozlík lékařský podporuje klidný spánek, utišuje stres a úzkostné stavy. Zmírňuje také příznaky některých nemocí zažívacího traktu. Kozlík lékařský doporučoval pro léčebné účinky už Hippokrates ve 4. století př.n.l. Ve středověku byl kozlík považován za všelék. Za I. a II. sv. války se kozlík používal k léčení nervového otřesu vojáků při výbuchu granátu nebo bombardování. Pomáhá při lehčích formách nespavosti a zlepšuje kvalitu spánku, odstraňuje poruchy, např. časté buzení během spánku, bez vedlejších účinků klasických léků nevyvolává spánek přímo, ale zklidňuje mozek i tělo a spánek se dostavuje přirozenou cestou-procesem útlumu, tzv. ke spánku "ukolébává". 

Použití Kozlíku

Kozlík lékařský pomáhá při stavech podrážděnosti, stresu, nervové a psychické vyčerpanosti. Osvědčuje se na žaludeční a střevní obtíže nervového původu. Kozlík dále tiší bolesti, snižuje napětí hladkého svalstva, rozšiřuje věnčité tepny, působí proti nadýmání a dávení, příznivě účinkuje na poruchy štítné žlázy a tlumí sexuální aktivitu. Podávat kozlík je třeba individuálně, u někoho se účinku dosáhne až při déletrvajícím podávání, u jiného se však při předávkování mohou objevit nežádoucí účinky jako hučení a bolesti hlavy či žaludeční nevolnost. 

Účinné látky

Kozlík obsahuje seskviterpenoidy (např. kyselina valerenová a valerianol), triterpenoidní saponiny s kyselinou oleanovou jako aglykonem, depsidickou kyselinu chlorogenovou, alkaloidy chatinin a valerin a flavony (luteolinové deriváty). Přítomny jsou také kyseliny valerová a isovalerová,

Výskyt

Kozlík má rád vlhká místa na březích potoků, v příkopech, v lesních prameništích, podmáčených olšinách, ale i v zahradách.

Příprava Kozlíku

Nálev -2 lžičky kořene přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Scedíme. Užívá se obvykle 3x denně. 

Dávejte si pozor!

Bylina patří mezi silně působící, proto, i když je v běžném dávkování neškodná, je třeba užívat ji opatrně a ne dlouhodobě. Extrémně vysoké dávky kozlíku lékařského mohou vyvolat závratě, neklid, rozmazané vidění a bolesti hlavy. U některých jedinců již po přibližně měsíci užívání může vzniknout k droze tolerance, takže přestává být účinnou, a při zvýšení dávek může dojít k paradoxním jevům, kdy se namísto uklidnění dostavuje silné rozrušení. Neužívat v těhotenství a během kojení! 

Lidové názvy Kozlíku

Tato bylina je známa také pod názvy baldrán, baldrian, baldryján, čertikus, dřevenák, dřevěnák, kocúrník, kočičí kořen, kozelec, kozilec, kozlíček, kozlíček malý, kozlíček obecný, nard, odolan, odole, odolen, odolenový kořen, odolený kořen, paldram, paldrán, valerián nebo valeriána. "

Zajímavé odkazy