fb Kozlík lékařský - Radix valerianae - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Kozlík lékařský

Kozlík se používá jako uklidňující prostředek, rovněž působí proti křečím způsobené nervozitou. Uplatňuje se při nespavosti související s nervovým vyčerpáním a přepracovaností, rovněž při ... více o Kozlíku

Latinský názevRadix valerianae
Teplota vaporizacedo 235°C
Kozlík

Vše o Kozlíku

Popis

Kozlík se používá jako uklidňující prostředek, rovněž působí proti křečím způsobené nervozitou. Uplatňuje se při nespavosti související s nervovým vyčerpáním a přepracovaností, rovněž při srdeční úzkosti a bušení srdce. Působí také proti hlístům. Dobrou vlastností kozlíku je oboustranná stabilizace nervové soustavy. Při silném podráždění ji bylina tlumí, u stavů apatie naopak povzbuzuje, proto je dobrá i při pocitech smutku a v obdobích celkové pasivity.  

Kozlík lékařský podporuje klidný spánek, utišuje stres a úzkostné stavy. Zmírňuje také příznaky některých nemocí zažívacího traktu. Kozlík lékařský doporučoval pro léčebné účinky už Hippokrates ve 4. století př.n.l. Ve středověku byl kozlík považován za všelék. Za I. a II. sv. války se kozlík používal k léčení nervového otřesu vojáků při výbuchu granátu nebo bombardování. Pomáhá při lehčích formách nespavosti a zlepšuje kvalitu spánku, odstraňuje poruchy, např. časté buzení během spánku, bez vedlejších účinků klasických léků nevyvolává spánek přímo, ale zklidňuje mozek i tělo a spánek se dostavuje přirozenou cestou-procesem útlumu, tzv. ke spánku "ukolébává". 

Použití Kozlíku

Kozlík lékařský pomáhá při stavech podrážděnosti, stresu, nervové a psychické vyčerpanosti. Osvědčuje se na žaludeční a střevní obtíže nervového původu. Kozlík dále tiší bolesti, snižuje napětí hladkého svalstva, rozšiřuje věnčité tepny, působí proti nadýmání a dávení, příznivě účinkuje na poruchy štítné žlázy a tlumí sexuální aktivitu. Podávat kozlík je třeba individuálně, u někoho se účinku dosáhne až při déletrvajícím podávání, u jiného se však při předávkování mohou objevit nežádoucí účinky jako hučení a bolesti hlavy či žaludeční nevolnost. 

Účinné látky

Kozlík obsahuje seskviterpenoidy (např. kyselina valerenová a valerianol), triterpenoidní saponiny s kyselinou oleanovou jako aglykonem, depsidickou kyselinu chlorogenovou, alkaloidy chatinin a valerin a flavony (luteolinové deriváty). Přítomny jsou také kyseliny valerová a isovalerová,

Výskyt

Kozlík má rád vlhká místa na březích potoků, v příkopech, v lesních prameništích, podmáčených olšinách, ale i v zahradách.

Příprava Kozlíku

Nálev -2 lžičky kořene přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Scedíme. Užívá se obvykle 3x denně. 

Dávejte si pozor!

Bylina patří mezi silně působící, proto, i když je v běžném dávkování neškodná, je třeba užívat ji opatrně a ne dlouhodobě. Extrémně vysoké dávky kozlíku lékařského mohou vyvolat závratě, neklid, rozmazané vidění a bolesti hlavy. U některých jedinců již po přibližně měsíci užívání může vzniknout k droze tolerance, takže přestává být účinnou, a při zvýšení dávek může dojít k paradoxním jevům, kdy se namísto uklidnění dostavuje silné rozrušení. Neužívat v těhotenství a během kojení! 

Lidové názvy Kozlíku

Tato bylina je známa také pod názvy baldrán, baldrian, baldryján, čertikus, dřevenák, dřevěnák, kocúrník, kočičí kořen, kozelec, kozilec, kozlíček, kozlíček malý, kozlíček obecný, nard, odolan, odole, odolen, odolenový kořen, odolený kořen, paldram, paldrán, valerián nebo valeriána. "

Zajímavé odkazy