fb Kyprej vrbice - Lythrum salicaria - Herbář - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Kyprej vrbice

Kyprej vrbice se využívá při průjmových onemocněních i virového původu. Taktéž působí proti žilní nedostatečnosti. Zevně formou koupelí a obkladů se používá při léčbě hemeroidů, vyrážek a ... více o kypreji

Latinský názevLythrum salicaria

Vše o kypreji

Popis

Kyprej vrbice se využívá při průjmových onemocněních i virového původu. Taktéž působí proti žilní nedostatečnosti. Zevně formou koupelí a obkladů se používá při léčbě hemeroidů, vyrážek a k hojení ran. Uklidňuje trávicí trakt, močový měchýř a prostatu.   

Kyprej vrbice je ozdobou vodních toků

Hlavní chloubou byliny jsou její nádherné atraktivní květy purpurové barvy, které zdobí nejednu okrasnou zahrádku. Už méně se ale ví, že z rostliny se získávalo červené barvivo a tradici má také v lidovém léčitelství, mimo jiné totiž tlumí bolest a zastavuje krvácení.

Statná a vlhkomilná kráska

Kyprej vrbice (latinsky Lythrum salicaria) je vytrvalá bylina z čeledi kyprejovitých, která může dorůstat až do téměř 2 metrů výšky. Má silný dřevnatý oddenek a přímou čtyř- až šestihrannou načervenalou lodyhu, na které rostou výrazně zelené listy. Rostlina vykvétá nejčastěji v pozdním létě, květy jsou bohaté a mají červený, sytě růžový nebo fialový barevný odstín. Vytváří dlouhé koncové klasy, které mohou mít na délku až úctyhodný 1 metr. Plodem je tobolka, ve které se ukrývá značné množství drobných semen žlutavě hnědé barvy.

S rostlinou se lze setkat v Evropě, Asii či v pobřežních oblastech severní Africe a druhotně se až masivně rozšířila také na jiné kontinenty, kde představuje dokonce hrozbu pro tamní domácí vegetaci. Je plně mrazuvzdorná, ale nevyskytuje se ve vysokohorských regionech. Má ráda vlhké prostředí, proto se jí daří především poblíž vodních toků a nádrží nebo v jiných lokalitách, kde se drží voda. Vyhovují jí spíše kyselé půdy a slunné polohy, případně polostín.

Pro své bohaté a krásné květenství se kyprej často pěstuje na zahrádkách jako okrasná květina. V minulosti se rostlina využívala rovněž jako zdroj barviva. Z kořenů se získávalo červené barvivo, kterým se obarvovaly látky a příze. Také z květů se extrahovalo barvivo, využití našlo v potravinářství, především pro obarvení různých cukrovinek.

Vrbice

Kyprej a léčivé účinky

Své stále místo si bylina našla v lidovém léčitelství, má totiž hned několik zajímavých zdravotně prospěšných účinků. O ty se zasloužil vysoký obsah tříslovin, dále jsou v rostlině zastoupeny flavonoidy, glykosidy, pryskyřice, sliz, pektiny, deriváty kyseliny salicylové, éterický olej, tanin a další látky.

K léčbě se používá nejčastěji sušená nať ve formě nálevů, vně se z ní dělají kašovité obklady nebo se přidává do hojivých koupelí.

Mezi hlavní zdraví prospěšné účinky patří především:

 • zastavuje nebo zmírňuje krvácení (včetně krvácivých ran, krvácení z nosu a podobně)
 • dokáže tlumit bolest a křeče
 • ulevuje při obtížích spojených s menstruací
 • zlepšuje stav atopického ekzému, pomáhá rovněž při nepříjemném svědění
 • vhodná na různá kožní poranění a špatně se hojící rány
 • pomáhá při zánětech různého původu, příznivé účinky má zejména při chronickém zánětu žaludku a střev, obecně působí pozitivně na zažívací trakt
 • uvádí se také antiseptické a stahující účinky
 • někdy se používá i při onemocněních dýchacích cest
 • chrání před volnými radikály
 • uklidňuje pokožku při vyrážce a kopřivce
 • používá se k léčbě hemoroidů
 • má blahodárný vliv na močový měchýř a prostatu
 • působí proti žilní nedostatečnosti

A na závěr ještě několik zajímavostí. Kyprej si našel využití dokonce i v magii, dříve se totiž věřilo, že tato rostlina dokáže kladně ovlivňovat mezilidské vztahy, zabraňovat konfliktům a již vzniklé spory a hádky uklidnit. Další pověra praví, že tato rostlina odpuzuje obtížný hmyz, a to především v případě, kdy se sušená rostlina přiloží do otevřeného ohně.

 

Použití kypreje

Při  svědivých ekzémech nebo špatně se  hojících ranách namočte do studeného nálevu tkaninu a obklad přiložte  na postižené místo. Obsahuje velké množství tanin, čímž chrání organismus před volnýmu radikály.

Účinné látky

5—12 % tříslovin, deriváty  kyseliny salicylové, fytosteriny a éterický olej

Výskyt

Tato vláhomilná rostlina obvykle vyrůstá na níže položených stanovištích, kterými se stávají různé zaplavované louky, okolí řek, potoků nebo vodních nádrží, pobřežní křoviny a rákosiny, mokřady, rašeliniště a jiné zamokřené plochy.

Příprava kypreje

 

Nálev - jednu lžičku  sušené kvetoucí natě zalijte 1/4 l vroucí  vody, zakryjte a nechte louhovat 5 minut. Poté sceďte. Užívá se 2 -3 šálky denně.