Truskavec Rdesno ptačí

Truskavec se používá jako močopudný prostředek při onemocněních močových cest spojených s tvorbou písku, močových a ledvinových kamenů, při sníženém vylučování moči. Truskavec snižuje koncentraci ... více o Truskavci

Latinský názevHerba polygoni avicularis
Truskavec

Vše o Truskavci

Popis

Truskavec se používá jako močopudný prostředek při onemocněních močových cest spojených s tvorbou písku, močových a ledvinových kamenů, při sníženém vylučování moči. Truskavec snižuje koncentraci cukru v krvi, zvyšuje metabolismus a vylučování odpadních látek z těla. Zevně se nálev z natě truskavce užívá k vyplachování a kloktání při lehčích zánětech v ústech.

Truskavec odedávna slouží k zastavení krvácení. Stahujících účinků truskavce se využívá hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Jako jedna z mála bylin rozpouští truskavec močové kameny, má močopudné a mírně protizánětlivé účinky. Čaj z natě truskavce je prospěšný při chorobách kloubů, revmatismu, dně a při některých ženských potížích, především silném menstruačním krvácení a bělotoku. Slouží též při léčení nachlazení doprovázeného kašlem a při chronickém onemocnění dýchacích cest. Zevně slouží nálev ve formě obkladů, nejlépe přes noc, na špatně se hojící a mokvající rány a bércové vředy i na krví podlité oči. Homeopatickými přípravky se léčí revmatismus prstů. 

Použití Truskavce

Použití truskavce je velmi rozmanité, jejího močopudného působení lze využít při pročištění jater. Vykazuje protizánětlivé účinky, uvolňuje hleny a podporuje odkašlávání při chronických zánětech průdušek a astmatu. Přispívá ke zvýšení látkové výměny při revmatismu, onemocnění ledvin a močového měchýře, pomáhá vyplavovat písek a drobné kaménky z močových cest.

Účinné látky

Obsahuje třísloviny, kyselinu křemičitou (asi 1 %, z kterého rozpustných je asi 20%), flavonové glykosidy (avicularin, hyperosid, kvercitrin), sliz, organické kyseliny včetně kyseliny askorbové, cukry, pryskyřice a stopy silice.

Výskyt

Truskavec roste jako běžný plevel na zemědělských půdách, na polích, rumištích, kompostech, zahradách, podél cest, v okolí horských chat a salaší. 

Příprava Truskavce

Nálev - čaj - 1 kávovou lžičku sušené natě přelijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut odstát v zakryté nádobě, poté scedíme. Pijeme 2 - 3x denně. 

Dávejte si pozor!

Truskavec je neškodná bylina a v obvyklém dávkování ji můžeme užívat neomezeně. Opatrně lze užívat i v těhotenství.

Lidové názvy Truskavce

Tato bylina je známa také pod názvy rdesno ptačí truskavec horohaše, chrustavec, chrusťák, koření stržné, krevnice, krvavá rostlina, křupavka, oupor, oupur, prasčák, praskavec, prskavec, ptačí rdesno, rdesen ptačí, rdesno štukavec, stozrno, stržné koření, štikavec, štikovec, štukavec, štukavice, štukavka, truskavec, trutovník, ucestka, úpor, vlčoun, vrabčí jazyk nebo zťukavka.

Zajímavé odkazy