fb Čaga – velký pomocník se zdravím - Články - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

Čaga – velký pomocník se zdravím

ČagaPřestože tato houba není v povědomí veřejnosti ještě tolik známá, její léčivé účinky jsou využívány již po velmi dlouhou dobu. Středem pozornosti vědců se stala zejména kvůli svému složení, které by dle dostupných studií mohlo mít schopnost zastavit růst rakovinných buněk. Často je využívána k posílení imunitního systému a pomáhá tedy předcházet mnoha onemocněním, která by na nás jinak mohla zaútočit.

Houba ze Sibiře

Čaga (někdy též označována jako chaga nebo také rezavec šikmý, latinsky Inonotus Obliquus) je druhem houby. Přesněji řečeno se jedná o choroš, který roste především na břízách v oblasti Sibiře. Nalezneme ho i na jiných stromech, avšak ten z břízy má nejvýraznější léčivé účinky. Jedná se o parazitující houbu, živí se šťávami stromu, na němž roste. Její povrch má černé zbarvení. Sama o sobě roste mnoho let a může vážit tři a více kilogramů.

V Rusku byla již po dlouhou dobu užívána při potížích s trávením, při onemocnění jater nebo pro posílení obranyschopnosti organizmu. Čaga se pyšní obsahem mnoha dvojsytných alkoholů, polysacharidů, steroidů, ligninu, purinů, solí křemíku, hliníku, vápníku, hořčíku, sodíku, manganu a draslíku. Má v sobě též významný antioxidant melanin. Nezanedbatelný je v ní podíl betaglukanů, které by měly být schopné přenastavit náš imunitní systém tak, aby odlišil a následně zničil přítomné nádorové buňky.

Nejen podpora imunity

Při pravidelném používání čagy dochází ke zvyšování obranyschopnosti organizmu. Harmonizuje veškeré fungování těla tak, aby bylo schopné se ubránit škodlivým vlivům. Čaga disponuje antioxidační aktivitou, která zabraňuje množení nebezpečných volných kyslíkových radikálů. Tato houba je vhodná jako prevence proti chřipkám, angínám, ale i vážnějším chorobám. Jedná se zejména o onemocnění kardiovaskulárního systému, astma, artritidu, kožní obtíže, ale i již dříve zmiňovanou rakovinu. Nejsilnější je její přínos, pokud ji začnete užívat v počátečním stádiu nádorového bujení. Později dokáže mírnit bolest a podporovat probíhající léčbu, tlumí nepříjemné vedlejší účinky chemoterapie.

Čaga vhodně upravuje výši krevního tlaku, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Zlepšuje stavy při poruchách funkce lymfatického systému. Podporuje střevní peristaltiku a je tedy vhodná k odbourání chronické zácpy, uplatní se i při onemocnění dvanácterníku, slinivky, sleziny nebo při Crohnově chorobě. Zároveň posiluje tělo po stránce psychické – mírní dopady stresu, spánkové obtíže, navozuje psychickou stabilitu.

Pravidelné užívání

Odvar z čagy je možné připravit tak, že čajovou lžičku mleté houby přelijete 250 ml vroucí vody. Poté necháte hodinu louhovat a před pitím ještě přecedíte. Můžete pít šálek odvaru maximálně třikrát denně, nejlépe nalačno. Po čtyřech týdnech užívání zařaďte dvoutýdenní pauzu.

Čagu je třeba konzumovat pravidelně a alespoň po dobu několika týdnů, aby se projevily její pozitivní účinky na lidské zdraví. Konzultace s lékařem ohledně jejího užívání je vhodná v případech, kdy pravidelně berete i jiné léky. Může ovlivňovat zejména efekt antikoagulantů (např. warfarin) a léků užívaných při diabetu.

Nezbytná bylinková domácí lékárnička

Jako domácí lékárničku si asi většina vybaví nádobu s potřebnými léky na nejčastější zdravotní neduhy. Obvykle zde máme prášky, kapky,...

Čaga – velký pomocník se zdravím

Přestože tato houba není v povědomí veřejnosti ještě tolik známá, její léčivé účinky jsou využívány již po velmi dlouhou dobu. Středem...

Římský kmín – běžné koření s neobyčejnými vlastnostmi

Přestože římský kmín nalezneme v kuchyni nejedné domácnosti, mnozí si jej stále pletou s „normálním“ kmínem. Ve skutečnosti se však...