fb Přemožte zimní únavu s pomocí ženšenu - Články - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

ŽenšenPřemožte zimní únavu s pomocí ženšenu

Ano, i zima je krásným ročním obdobím, ale občas je těžké udržet svou aktivitu funkční ve stejných obrátkách jako v průběhu léta. Dny bývají šedivé, sluníčko se ukáže spíše výjimečně, do práce vyrážíte za tmy, v zimě a často v mokru. Pak není na škodu „nadopovat“ se přírodním životabudičem, který vás pozitivně naladí, a dodá potřebnou energii. Řeč bude o rostlince, která bývá někdy příznačně nazývána všehoj ženšenový neboli ženšen.

Jak vypadá Ženšen pravý?

Ženšen pravý (Panax ginseng) je bylinka dorůstající výšky zhruba 40 – 60 cm. Kořen rostliny je velmi mohutný (uvádí se, že tvarem připomíná lidské tělo), nadzemní část obsahuje lístky a plod, kterým je červená peckovice, v níž jsou uložena žlutavá semena. V období květu zde můžete pozorovat drobné zelenobílé kvítky. Roste zejména v lesích Číny, Ruska a v horách Severní Koreje. Zejména v Číně zastává již dlouhodobě důležitou roli v léčitelství, dnes se již hojně objevuje též v západních bylinných přípravcích.

Pro svůj velmi raritní výskyt se ve volné přírodě nesbírá, ale je cíleně pěstován. Sklízí se ve stáří 4 – 6 let. Při přímém usušení kořenu získáme tzv. bílý ženšen, po napaření v bylinném nebo cukerném nálevu vzniká tzv. červený ženšen, který je po usušení o poznání tmavší.

Kromě ženšenu pravého můžete využít i jiaogulan - ženšen pětilistý. Jedná se o jinou rostlinu, avšak jsou si velmi podobné obsahem svých léčivých látek a svými účinky na lidské zdraví.

Co obsahuje a jaké má účinky?

Nejčastěji se z ženšenu využívá jeho kořen, který obsahuje triterpenové glykosidy, jinak také označované „saponiny“ neboli „ginsenoidy“. Je bohatý též na obsah antioxidantů, např. maltol, kyselina salicylová a kyselina vanilová. V celé rostlině je pak možné nalézt aminokyseliny, proteiny a vitamíny A, B1, B2, B6 a zinek, který podporuje správnou funkci imunitního systému.

Výčet jeho pozitivních účinků na lidské zdraví by byl sáhodlouhý, jen tedy pro představu lze uvést:

 • podporu oběhového systému
 • posílení imunity
 • úpravu metabolismu tuků
 • stabilizaci hladiny cukru v krvi
 • tlumení bolestí hlavy
 • první pomoc při kocovině
 • podporu koncentrace
 • zvýšení množství energie, snížení únavy
 • zlepšení kožních obtíží (ekzémů, lupénky)
 • posílení zraku u nemocí očí
 • podporu sportovního výkonu, zlepšení fyzické kondice
 • odbourání stresu
 • podporu libida a sexuální výkonnosti

Pro tyto účinky bývá užíván nejen v léčbě, ale též k prevenci chorob jako jsou hypertenze, arterioskleróza, zvýšený cholesterol, křečové žíly, hemeroidy, obezita, diabetes, poruchy imunity, alergie, deprese, parkinsonismus nebo dokonce rakovina.

Jak využít Ženšen pravý?

Z kořene ženšenu si můžete připravit lahodný čaj. Jeden (až dva plátky) kořene vložíte do 250 ml vody a povaříte zhruba 10 – 15 minut. Po vychladnutí můžete vypít a vyluhovaný kořen sníst. Pokud nechcete mít chuť ženšenu tak výraznou, můžete do odvaru přidat i svou oblíbenou směs čaje.

Samozřejmě jej můžete též zakoupit ve formě různých potravinových doplňků – pastilek, namletého prášku či kapek. Pro své působení na zdraví bývá též součástí multivitaminových preparátů, šamponů, zubních past a ústních vod.

Má Ženšen nějaké nežádoucí účinky?

Ženšen je bezpečný v případě užívání doporučených denních dávek. Pokud by došlo k jejich překročení, může se objevit zvýšený krevní tlak, poruchy trávení, nespavost a nervozita. Je dobré konzultovat jeho užívání s lékařem, pokud berete pravidelně léky, se kterými by mohl v organizmu interagovat – např. antikoagulancia či diuretika. Opatrné  by dále měly být těhotné ženy. Sice nebyly prokázány negativní účinky ženšenu, avšak doporučován v těhotenství není. Stejně tak není užíván u dětí. Při pravidelném používání ženšenu je vhodné jej nekonzumovat nepřetržitě, ale po měsíci udělat třeba na dva týdny pauzu.

Pohanková nať – cenný zdroj rutinu

Pohanka si našla cestu do Evropy díky asijským nájezdníkům v období středověku, u nás je doložená již ve 12. století. Jejím původním domovem...

Kristova koruna, mariánský bodlák či ostropestřec mariánský.

Kristova koruna, mariánský bodlák či ostropestřec mariánský. Bylina, jejíž bílé pruhy na listech vznikly dle staré legendy z pár kapek mléka...

Paradentóza, záněty dásní i afty – bojujte proti nim bylinkami!

Lidé už odedávna vědí, že matka příroda si se všemi neduhy dokáže poradit nejlépe. Bylinky jsou staletím prověřená medicína téměř na...