fb Přemožte zimní únavu s pomocí ženšenu - Články - Bylík.cz - prodej bylin, bylinek a koření - eshop obchod

ŽenšenPřemožte zimní únavu s pomocí ženšenu

Ano, i zima je krásným ročním obdobím, ale občas je těžké udržet svou aktivitu funkční ve stejných obrátkách jako v průběhu léta. Dny bývají šedivé, sluníčko se ukáže spíše výjimečně, do práce vyrážíte za tmy, v zimě a často v mokru. Pak není na škodu „nadopovat“ se přírodním životabudičem, který vás pozitivně naladí, a dodá potřebnou energii. Řeč bude o rostlince, která bývá někdy příznačně nazývána všehoj ženšenový neboli ženšen.

Jak vypadá Ženšen pravý?

Ženšen pravý (Panax ginseng) je bylinka dorůstající výšky zhruba 40 – 60 cm. Kořen rostliny je velmi mohutný (uvádí se, že tvarem připomíná lidské tělo), nadzemní část obsahuje lístky a plod, kterým je červená peckovice, v níž jsou uložena žlutavá semena. V období květu zde můžete pozorovat drobné zelenobílé kvítky. Roste zejména v lesích Číny, Ruska a v horách Severní Koreje. Zejména v Číně zastává již dlouhodobě důležitou roli v léčitelství, dnes se již hojně objevuje též v západních bylinných přípravcích.

Pro svůj velmi raritní výskyt se ve volné přírodě nesbírá, ale je cíleně pěstován. Sklízí se ve stáří 4 – 6 let. Při přímém usušení kořenu získáme tzv. bílý ženšen, po napaření v bylinném nebo cukerném nálevu vzniká tzv. červený ženšen, který je po usušení o poznání tmavší.

Kromě ženšenu pravého můžete využít i jiaogulan - ženšen pětilistý. Jedná se o jinou rostlinu, avšak jsou si velmi podobné obsahem svých léčivých látek a svými účinky na lidské zdraví.

Co obsahuje a jaké má účinky?

Nejčastěji se z ženšenu využívá jeho kořen, který obsahuje triterpenové glykosidy, jinak také označované „saponiny“ neboli „ginsenoidy“. Je bohatý též na obsah antioxidantů, např. maltol, kyselina salicylová a kyselina vanilová. V celé rostlině je pak možné nalézt aminokyseliny, proteiny a vitamíny A, B1, B2, B6 a zinek, který podporuje správnou funkci imunitního systému.

Výčet jeho pozitivních účinků na lidské zdraví by byl sáhodlouhý, jen tedy pro představu lze uvést:

 • podporu oběhového systému
 • posílení imunity
 • úpravu metabolismu tuků
 • stabilizaci hladiny cukru v krvi
 • tlumení bolestí hlavy
 • první pomoc při kocovině
 • podporu koncentrace
 • zvýšení množství energie, snížení únavy
 • zlepšení kožních obtíží (ekzémů, lupénky)
 • posílení zraku u nemocí očí
 • podporu sportovního výkonu, zlepšení fyzické kondice
 • odbourání stresu
 • podporu libida a sexuální výkonnosti

Pro tyto účinky bývá užíván nejen v léčbě, ale též k prevenci chorob jako jsou hypertenze, arterioskleróza, zvýšený cholesterol, křečové žíly, hemeroidy, obezita, diabetes, poruchy imunity, alergie, deprese, parkinsonismus nebo dokonce rakovina.

Jak využít Ženšen pravý?

Z kořene ženšenu si můžete připravit lahodný čaj. Jeden (až dva plátky) kořene vložíte do 250 ml vody a povaříte zhruba 10 – 15 minut. Po vychladnutí můžete vypít a vyluhovaný kořen sníst. Pokud nechcete mít chuť ženšenu tak výraznou, můžete do odvaru přidat i svou oblíbenou směs čaje.

Samozřejmě jej můžete též zakoupit ve formě různých potravinových doplňků – pastilek, namletého prášku či kapek. Pro své působení na zdraví bývá též součástí multivitaminových preparátů, šamponů, zubních past a ústních vod.

Má Ženšen nějaké nežádoucí účinky?

Ženšen je bezpečný v případě užívání doporučených denních dávek. Pokud by došlo k jejich překročení, může se objevit zvýšený krevní tlak, poruchy trávení, nespavost a nervozita. Je dobré konzultovat jeho užívání s lékařem, pokud berete pravidelně léky, se kterými by mohl v organizmu interagovat – např. antikoagulancia či diuretika. Opatrné  by dále měly být těhotné ženy. Sice nebyly prokázány negativní účinky ženšenu, avšak doporučován v těhotenství není. Stejně tak není užíván u dětí. Při pravidelném používání ženšenu je vhodné jej nekonzumovat nepřetržitě, ale po měsíci udělat třeba na dva týdny pauzu.

Léčivé bylinky z oblasti And a Amazonie

Kultura Inků nás kromě jiného obdarovala též znalostí peruánských bylin a jejich možného využití. Tyto rostliny v sobě skrývají mnoho cenných...

Bylinková sauna

Pro každého z nás je posezení v sauně velmi příjemnou záležitostí, kdy se naše tělo uvolní, prohřeje a získá potřebnou energii. ...

Prvosenka jarní

Prvosenka jarní (latinsky Primula veris), lidově často označovaná jako petrklíč nebo prvnička, bývá často užívána jako symbol jara. Kromě...