Kotvičník zemní - bylinka, která si zaslouží naši pozornost

KotvičníkAčkoli kotvičník zemní nepatří mezi všeobecně známé bylinky, rozhodně se řadí mezi velmi účinné a zdraví prospěšné rostliny. Jeho původ najdeme pravděpodobně v Číně či Japonsku, v dnešní době má však velice široké působiště – vyskytuje se v Evropě, Asii, Africe i Austrálii. V některých oblastech se kotvičník pěstuje výhradně pro farmaceutický průmysl. Planě se s ním můžeme setkat především v okolí řek, na zahradách nebo pastvinách.

Co je kotvičník?

Jedná se o docela nenápadnou poléhavou jednoletou bylinku s pětičetnými žlutými květy. Lodyhy jsou dlouhé přibližně 10 – 60 cm a méně větvené. Účinné látky najdeme v nati, kořenu, květech i plodech kotvičníku.

Účinných látek se v kotvičníku nachází mnoho. Jedná se především o saponiny, alkaloid harman a harmin, flavonoidy, rutin, kyselinu linolovou a linolenovou, třísloviny, taniny, steroly a vitamín C. To však není vše. Zdraví prospěšných látek obsahuje daleko více, ale spíše než názvy jednotlivých látek, vás jistě zaujmou konkrétní účinky na vaše zdraví.

Účinky na zdraví

Tato bylinka je mimořádná především v tom, že okruh orgánů, na který má vliv, je velice široký. Nejen proto se v poslední době stává více oblíbenou. Začneme u těch méně známých účinků, mezi které patří léčba dny, ústřelu neboli bolesti v oblasti bederní páteře i některých zrakových a sluchových poruch. Kotvičník taktéž dokáže čistit a léčit játra. Má močopudné účinky, a proto je doporučován při onemocněních ledvin a močového měchýře. V neposlední řadě pomáhá i při inkontinenci a obtížích s močením. Navíc dokáže pomoci při rozpouštění močových kamenů.

Díky podpoře střevní peristaltiky a tvorby žaludečních šťáv prospívá užívání kotvičníku i našemu trávení. Trápí-li vás vysoký cholesterol, tato bylinka dokáže výrazně snížit jeho hladinu v krvi. Mimo to pomáhá při srdeční ischemii či angíně pectoris a přispívá k rozšíření cév a snížení krevního tlaku.

A protože je kolem nás i spousta diabetiků, je třeba zmínit fakt, že kotvičník je výborným lékem při diabetu II. typu. Trpíte-li zvýšenou srážlivostí krve, tak i s tímto problémem vám kotvičník pomůže. To ovšem není všechno. Kotvičník je především známý jako zelená viagra, neboť u mužů zvyšuje hladinu testosteronu a zlepšuje pánskou potenci i plodnost. U žen pro změnu zvyšuje hladinu hormonu estrogen, což je zvláště u starších žen velice důležité. A protože u žen i mužů zvyšuje sexuální apetit, stala se tato na první pohled nenápadná bylinka velice oblíbenou.

Jak pěstovat kotvičník?

Výsev semen je nejvhodnější provádět v období od konce března do dubna. Semínka vysejte ve vzdálenosti přibližně 20 cm od sebe a zakryjte je přibližně centimetrovou vrstvou substrátu. Vyhovuje jim lehčí písčitá půda a spíše slunné stanoviště.

Možná vás překvapí, že semínka klíčí různě. Jedná se však o přirozenou obranu přírody. Klíčení semen očekávejte při teplotě 20°C přibližně za 14 dní. První sklizeň hotové natě se zpravidla dočkáte začátkem července. Poté nať usušíme nebo ji můžeme stejně jako kořeny naložit do alkoholu a vytvořit tak úžasnou tinkturu.

Pravidla užívání kotvičníku

Doporučená denní dávka je přibližně 1 až 6 g sušené natě kotvičníku, ovšem ani u vyšších dávek nebyly prokázány žádné vedlejší účinky. Čaj můžeme připravit jak z čerstvé zelené natě, tak i ze sušeného kotvičníku. Bylinku je možné užívat jako čaj, odvar či výluh. Při zánětech v ústní dutině můžeme čaj využít i jako kloktadlo. Kotvičník zemní je rovněž obsažen v mnoha doplňcích stravy. Jeho účinky jsou však mnohem silnější při užívání natě či kořenů.

První viditelné výsledky užívání kotvičníku můžeme pozorovat přibližně po týdnu pravidelného užívání, avšak je to zcela individuální.