Kristova koruna, mariánský bodlák či ostropestřec mariánský.

OstropestřecKristova koruna, mariánský bodlák či ostropestřec mariánský. Bylina, jejíž bílé pruhy na listech vznikly dle staré legendy z pár kapek mléka Panny Marie, které při kojení Krista ukáplo na listy tohoto krásně kvetoucího bodláku a dodalo mu zázračné léčivé účinky. A poněkud hanlivěji se této bylině z čeledi hvězdnicovitých říká také bylinka opilců. Ostropestřec je snad vůbec nejlepší přírodní léčivo na játra a přispívá k jejich regeneraci tak silně, že mnohdy dokáže prodloužit život o několik let. Což o sobě rozhodně nemůže říct valná většina mnohem známějších bylinek a přírodních léčiv.

Historie ostropestřce

Ostropestřec se jako léčivo používá přes 2000 let. Rostlina pochází původně ze Středomoří a právě zde se můžeme setkat s první zmínkou o ostropestřci – zmiňuje se o něm Theoprastus ve 4. století před Kristem. Řecký botanik Dioscorides doporučoval čaj ze semen této rostliny jako lék proti hadímu uštknutí. A Plinius Starší zmiňuje, že šťáva z ostropestřce smíchaná s medem napomáhá odtoku žluči. Později se mariánský bodlák doporučoval při léčbě žloutenky. Ať tak či tak, už staří Řekové věděli, jak skvělým pomocníkem při léčbě jater může ostropestřec být.

Ale proč jsou pro náš organismus játra tak důležitá? Játra představují opravdovou „zázračnou továrnu“. Filtrují krev a pomocí tzv. detoxikace odbourávají nebezpečné látky. Ať už jedy, které se do těla dostaly z vnějšku (především potravou), nebo toxické látky, které vznikají přímo v našem těle. Všechny tyto jedy jsou v játrech rozkládány a přeměněny na rozpustné komplexy, které pak tělo dokáže vyloučit ven. Zároveň se játra podílejí na látkové přeměně cukrů a tuků a na vzniku životně důležité glukozy. Dále se tu tvoří bílkoviny a také se v játrech skladují některé důležité látky. A nesmíme zapomínat na žluč, kterou produkují právě játra. Bez žluči by bylo trávení tuků v podstatě nemožné. Jak vidíte, zdravá játra jsou pro náš organismus naprosto nezbytná.

Účinné látky ostropestřce

Ostropestřec je při léčbě jater tak účinný proto, že obsahuje silymariny. Je to velice silný antioxidant a tím pomáhá chránit jaterní buňky před poškozením. Silymariny se vážou na receptory na membránách jaterních buněk a tím zabraňují vniknutí toxických jedů přímo do jaterní tkáně. Dále pomáhají obnovovat poškozené buňky a posilují imunitní systém. Pomáhají zpracovávat hormony a umožňují lepší odtok žluči. Ostropestřec je největším přírodním zdrojem silymarinu a i když dnes existují speciální silymarinové léky, přírodní léčivo je přírodní léčivo.

A na které nemoci můžete ostropestřec používat? Určitě se hodí pro alkoholiky nebo na rekonvalescenci po otravě či rakovině. Silymarin silně regeneruje i opravdu poškozená játra (třeba těžkou cirhózou), odbourává jedy a pomáhá také při obezitě, když dojde k zanesení jater. Další účinné látky snižují hladinu cholesterolu a tak zabraňují infarktům a mrtvicím. Silymarin pomáhá i při neplodnosti (podporuje produkci hormonů) a lupénce (zpomaluje množení kožních buněk). Velmi dobrým prostředkem je ostropestřec také při léčbě žloutenky. Po otravě houbami zabraňuje proniknutí toxinů do buněk jater a tím je chrání. Dále léčí hemeroidy a žlučové kameny. A napomoci může dokonce i při hojení zlomenin. Mimo to všechno ostropestřec zpomaluje stárnutí a podporuje tak dlouhověkost.

Silymariny obsahují v podstatě jen semena (okolo 5%). Ale musí být opravdu vyzrálá, sbírat nezralá semínka je zbytečné. Pozor, odhadnout správnou dobu pro sběr může být pro laiky obtížné. Zelená část rostliny obsahuje účinných látek naprosté minimum a je tedy nesmysl snažit se užívat ostropestřec jinak, než konzumací semen.

Ostropestřec můžete zakoupit samozřejmě ve formě léků a extraktů v kapslích. Ale to je hodně drahé a především zbytečné. Většina těchto léků je neúměrně předražených a i když skýtají „zaručenou kvalitu“, žvýkáním semen dosáhnete naprosto stejného účinku za mnohem menší cenu.

Užívání ostropestřce mariánského

Další možností jsou čaje z ostropestřce. Tedy čaje z nadrcených semen, které necháte chvíli vařit a pak vypijete. Ostatní byliny když tak přidejte až po uvaření, aby se účinnost nesnížila. Tato metoda má ovšem značnou nevýhodu. Semena (zvláště drcená) na vzduchu rychle žluknou a nedají se skladovat. Jedinou možností je tedy pít čaj jen z čerstvých semen.

Zdaleka nejúčinnější metodou je již zmíněné žvýkání samotných semen. Čaj i semena užívejte po každém jídle. Semena je nutno dobře rozkousat, aby se silymarin mohl uvolnit. Ale žvýkání semen je značně nepříjemné, protože semena jsou tvrdá a často se dostanou do mezizubního prostoru a tam pak překáží a nepříjemně drhnou. Navíc tato metoda není dobrá při léčbě zánětů, protože slupky semen mohou stírat ochranný hlen na postižených orgánech.

Zdaleka nejúčinnější metodou je lisování oleje za studena. Semena se musí drtit pomalu, aby se lis nezahřál. Po vylisování zůstanou „výlisky semen“ – pevné zbytky. Ty, ač se většinou považují za odpad, jím vůbec mít nemusí. Mohou se usušit, umlít na mouku a tu pak použít třeba do těsta na chleba. Olej je možné užívat samotný po lžičkách či jím polít salát nebo ho přidat do jídla. Smícháním moučky s olejem vznikne jakési „pesto“, které je vůbec nejúčinnějším a pro konzumaci nejpříjemnější léčebným prostředkem z mariánského bodláku. I u nás už najdete firmy, které za studena lisovaný olej a mouku z výlisků semen vyrábějí.

Jak vidíte, ostropestřec je přímo zázračná rostlina a na rozdíl od syntetických léčiv má minimum vedlejších účinků a je tak jedním z nejbezpečnějších léků vůbec. A vzpamatováváte-li se ze závislosti na alkoholu nebo po žloutence nebo jiné vážné nemoci, může vám tento bodlák dokonce zachránit život.