Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Proč se nesmí užívat podběl vnitřně?

Podběl
Podběl (Tussilago farfara)

Podběl (Tussilago farfara) je tradiční bylina, která se často používá ve formě čajů na léčbu kašle, zánětlivých onemocnění dýchacích cest a dalších zdravotních problémů. Má příznivé účinky, jako jsou uklidňující, expektorantní a protizánětlivé vlastnosti.

Avšak v posledních letech bylo zjištěno, že podbel obsahuje pyrrolizidinové alkaloidy (PA), které mohou být při dlouhodobém užívání nebo velkých dávkách toxické pro játra. Z tohoto důvodu  je prodej podběle jako doplněku stravy k vnitřnímu užívánmí zakázán.

Zpět na všechny dotazy

Zboží související s dotazem

Podobné dotazy

 • Je vhodné vdechování par z listu podbělu po zápalu plic a trvajícímu kašli?

  Jako prodejce, který nemůže podběl nabízet k vnitřnímu užívání, vám mohu říci, že podběl je tradičně používán pro různé zdravotní potíže, včetně kašle a zánětu plic. Avšak vzhledem k našim regulačním omezením nemohu doporučit vdechování par z listů podbělu nebo jeho vnitřní užití. Rád bych vám doporučil konzultovat použití podbělu s lékařem či odborníkem, aby se předešlo možným kontraindikacím nebo alergickým reakcím.

 • Zajímalo by mne od kdy do kdy podběl kvete a v jakých lokalitách se nejvíce vyskytuje a jakou půdu má nejraději. Dá se pěstovat i doma?

  Podběl lékařský (Tussilago farfara) je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Kvete brzy na jaře, obvykle od února do dubna. Květy se objevují ještě před listy, což je pro tuto rostlinu typické. Má výrazné žluté květy, které připomínají pampelišku. Po odkvětu rostlina vykvétá širokými srdčitými listy.

  Podběl roste v celé Evropě a v mnoha oblastech světa. Oblíbeným stanovištěm je pro něj vlhká a stinná místa, jako jsou lesní porosty, říční břehy a vlhké louky. Preferuje kyselou půdu, bohatou na živiny a humus.

  Podběl lze pěstovat i v domácích podmínkách. Je to rostlina nenáročná na pěstování, ale potřebuje dostatek vláhy a dostatek prostoru pro rozrůstání kořenů. Můžete si zakoupit semenáčky nebo semena a vysadit je do vhodného substrátu, který by měl obsahovat dostatek humusu a být lehký a propustný pro vodu.

  Je důležité dodat, že podběl obsahuje pyrrolizidinové alkaloidy, které jsou hepatotoxické a mohou způsobit poškození jater. Tyto látky jsou obsaženy zejména v květech a listech.  V případě pochybností se poraďte s odborníkem.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Slevy a tipy

Diviznakvět

Divizna patří mezi nejstarší léčivé rostliny, je vhodná i pro děti ... více

Česnekgranulát

Oblíbené koření v podobě malých granulí sušeného česneku ... více

Ibišekkvět řezaný

Ibišek je přírodním vitamínem C. Je vhodný při horečkách, vnitřním ... více

Badyánplod

Badyán se pro svou vůni podobnou anýzu a pro svůj krásný hvězdicový ... více

Máte dotaz? Napište nám zprávu.