Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Podběl květ lékařský

Na podběl lékařský (latinsky Tussilago farfara) lze v přírodě narazit záhy poté, kdy roztaje poslední sníh, je totiž jedním z rostlinných poslů jara. ... více o Podbělu

Kód zboží 00075
Latinský názevTussilago farfara
Teplota vaporizacedo 130°C
Bylík.skPodbeľ lekársky kvet

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

30g
83 Kč
50g
118 Kč
100g
202 Kč
150g
260 Kč
Dostupnost: skladem < 1 kg

Podobné zboží jako Podběl

Vše o Podbělu

Podběl květ

PodbělNa podběl lékařský (latinsky Tussilago farfara) lze v přírodě narazit záhy poté, kdy roztaje poslední sníh, je totiž jedním z rostlinných poslů jara. Pro své zářivé žluté květy, které svým vzhledem připomínají drobnější pampelišku, si vysloužil přezdívku žluté zlato. Podběl je menšího vzrůstu, dorůstá nanejvýš do výšky 15 cm, jeho velká část je ale ukrytá pod zemí – má totiž až metr dlouhý oddenek.

V květech bylinky jsou obsaženy kromě jiného flavonoidy, sliz, glykosidové hořčiny, třísloviny či žluté barvivo xynthofyl.

Není bez zajímavosti, že v blízkosti rozkvetlých podbělů můžeme často spatřit poletovat včely, je to totiž jedna z nejraněji kvetoucích a zároveň medonosných rostlin, proto ji po dlouhé zimě oslabené včelstvo rádo vyhledává.

Zajímavé odkazy

Účinné látky

Obsahuje slizové látky (faradiol), v listech tříslovinu, hořčiny, kyselinu gallovou, mléčnou, jablečnou, vinnou, kávovou, polysacharid inulin, cholin, cukry a minerální látky (hlavně zinek a draslík), v květech flavonoidy, žluté barvivo xantophyl, stopy silice, inulin, glykosidické hořčiny, tanin, dextrin, bílkoviny a fytosteroly. V květech i listech byly nalezeny i nežádoucí pyrolizidinové alkaloidy (tussilagin, senesionin, senkirkin).

Výskyt

Podběl roste na nezarostlých půdách, polích, štěrkoviších, náspech, podél cest, v lomech, rozvalinách, březích, příkopech, na zaplevelených plochách.

Lidové názvy Podbělu

Tato bylina je známa také pod názvy babuše, babuška, bylina vítězná, celník, devaterník, devětsil malý, devětsilek, chlapina, koňské kopyto, koňské kopyto menší, koňské kopyto obecné, lepušice, líčko, líčko panny Marie, lopušice, májí, májík, mateří líčko, malý lopuch, obecné kopyto, oko konšelské, oko Kristovo, panenky Marie líčko, podbělice, podbíl, podbílek, podbiol, podhoráz, podkova, podkovka, svalník, syn před otcem, úbytník nebo zaječí lupen.

Kvalita bylinky odpovídá obrázku.

Dávejte si pozor!

Není určeno k vnitřímu užití. 

Slevy a tipy

Pampeliškalist

Pampeliška se používá na trávicí orgány a jako posilující prostředek ... více

­-20%

Řepík nať

Řepík příznivě působí na činnost jater a žlučníku, zlepšuje ... více

Datle bez peckysušené plody

Odhaduje se, že datle jsou člověkem pěstovány déle než 5 tisíc let ... více

Co vás zajímá o Podbělu

  Dotazy k bylinkám

 • Proč se nesmí užívat podběl vnitřně?

  Podběl (Tussilago farfara) je tradiční bylina, která se často používá ve formě čajů na léčbu kašle, zánětlivých onemocnění dýchacích cest a dalších zdravotních problémů. Má příznivé účinky, jako jsou uklidňující, expektorantní a protizánětlivé vlastnosti.

  Avšak v posledních letech bylo zjištěno, že podbel obsahuje pyrrolizidinové alkaloidy (PA), které mohou být při dlouhodobém užívání nebo velkých dávkách toxické pro játra. Z tohoto důvodu  je prodej podběle jako doplněku stravy k vnitřnímu užívánmí zakázán.

 • Zajímalo by mne od kdy do kdy podběl kvete a v jakých lokalitách se nejvíce vyskytuje a jakou půdu má nejraději. Dá se pěstovat i doma?

  Podběl lékařský (Tussilago farfara) je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Kvete brzy na jaře, obvykle od února do dubna. Květy se objevují ještě před listy, což je pro tuto rostlinu typické. Má výrazné žluté květy, které připomínají pampelišku. Po odkvětu rostlina vykvétá širokými srdčitými listy.

  Podběl roste v celé Evropě a v mnoha oblastech světa. Oblíbeným stanovištěm je pro něj vlhká a stinná místa, jako jsou lesní porosty, říční břehy a vlhké louky. Preferuje kyselou půdu, bohatou na živiny a humus.

  Podběl lze pěstovat i v domácích podmínkách. Je to rostlina nenáročná na pěstování, ale potřebuje dostatek vláhy a dostatek prostoru pro rozrůstání kořenů. Můžete si zakoupit semenáčky nebo semena a vysadit je do vhodného substrátu, který by měl obsahovat dostatek humusu a být lehký a propustný pro vodu.

  Je důležité dodat, že podběl obsahuje pyrrolizidinové alkaloidy, které jsou hepatotoxické a mohou způsobit poškození jater. Tyto látky jsou obsaženy zejména v květech a listech.  V případě pochybností se poraďte s odborníkem.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.