Šatavari kořen Shatavari

V tradiční čínské medicíně má své stále místo, západní svět ji zatím teprve objevuje. Své bohatství ukrývá šalvěj červenokořenná neboli Dan shen v cihlově ... více o Šatavari

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 03267
Latinský názevAsparagu racemosus

Doprava od 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

10g
50 Kč
30g
115 Kč
50g
169 Kč
100g
283 Kč
150g
378 Kč
200g
499 Kč
250g
619 Kč
300g
708 Kč
Dostupnost: skladem > 1 kg

Vše o Šatavari

Šatavari: Kouzelná léčivá rostlina z Indie

ŠatavariChřest hroznovitý neboli šatavari má významné místo v tradiční indické medicíně. Avšak poutá i pozornost moderních lékařských výzkumů, protože má mimo jiné zajímavé účinky v oblasti reprodukčního zdraví mužů a žen.

Krásně voní, ale pozor, píchá

Pod exotickým pojmenováním šatavari (v sanskrtu správně shatavari) se ukrývá chřest hroznovitý (latinsky Asparagus racemosus). Jedná se o popínavou rostlinu, která vyrůstá jako 1 až 3 metry vysoký trnitý keř. Má malé úzké a střídavě uspořádané listy, které připomínají jehličí. Jsou pro ni charakteristické příjemně aromatické květy, které mají bílou nebo narůžovělou barvu. Plodem jsou červenofialové bobule, případně lusk. Pod zemí se ukrývá rozsáhlý kořenový systém.

Původním domovem chřestu hroznovitého je zejména Indie a Nepál, přirozeně roste také v některých lokalitách na Srí Lance. Obecně se mu daří zejména ve vyšších nadmořských výškách, dokonce až nad 1 300 metrů nad mořem, a to na písčitém až kamenitém podloží. V současnosti je rostlina rozšířená také v dalších oblastech světa, mimo jiné v Austrálii.

Skvělá léčivka nejenom pro ženy

Již jsme zmínili, že je rostlina součástí tradiční indické medicíny - ajurvédy. Ta si nejvíce považuje jejího kořene. Sanskrtské pojmenování šatavari znamená v překladu „ta se sto manželi“. Proč tomu tak je, vyplývá z charakteru léčivých vlastností. Šatavari totiž působí příznivě na mužský i ženský pohlavní reprodukční systém. Konkrétně u žen navíc přispívá k udržení komfortu v období menstruace a menopauzy. Maminky mohou rostlinu vyzkoušet také pro podporu kojení.

Bylinka je v neposlední řadě vhodná pro udržení normální činnosti kardiovaskulárního systému, močové soustavy a zdravého trávení. A blahodárně ovlivňuje dokonce i duševní zdraví. Přispívá především k celkové vitalitě, duševní pohodě, odbourává stres, je vhodná pro zdravý spánek.

Rostlina byla podrobena moderním vědeckým výzkumům, při kterých bylo zjištěno, že obsahuje celou řadu zajímavých účinných látek. Jedná se například o fytoestrogeny, bílkoviny, škrob, slizy, třísloviny, alkaloidy, steroidní saponiny, vanilin a isoflavony. Rovněž v ní najdeme některé vitaminy a minerální látek, mimo jiné provitamin A, draslík, měď, sodík, vápník a zinek.

Sušený kořen lze konzumovat dokonce i syrový

Z chřestu hroznovitého se sbírá kořen, který se suší. Následně existuje hned několik způsobů, jak jej dále zpracovat.

Celý sušený kořen je možné připravovat jako odvar. Je pro něj typická krémová až smetanová barva a mírně nahořklá chuť s nasládlými podtóny. Pokud někomu hořká chuť vadí, může si nápoj osladit. Někdy se doporučuje kořen nejprve nasekat nebo nadrtit na menší kousky.

Další alternativou je pomletí kořene na jemný prášek. Ten má široké možnosti využití. Lze jej konzumovat přímo bez další úpravy například na lžičce, ale rovněž se přidává do jídla, kde slouží zároveň jako netradiční koření.  Sušený prášek se někdy plní také do kapslí, přímo z kořene se vyrábí rovněž tinktura. V zemích s přirozeným výskytem rostliny se z ní v neposlední řadě připravují také léčivé obklady.

Příprava Šatavari

Polévkovou lžíci nasekaného kořene dáme do 1/4 litru vody. Přivedeme k varu a vaříme cca 15minut. Poté necháme 10minut lohuhovat. Vodu dolijeme dle potřeby. Užívá se 2x denně.

Slevy a tipy

Skořice cejlonská mletá

Je to vynikající koření do sladkého pečiva, cukroví, sušenek a ... více

Lípa květ

Květ lípy se používá při chřipce a nachlazení, při horečkách ... více

Echinacea nať

Třapatka se používá ke zvýšení obranyschopnosti organismu. Působí ... více

Heřmánek květ

Heřmánek představuje mezi léčivými rostlinami naprostou "hvězdu", ... více

Kozlík kořen

Kozlík se podává jako sedativum při nespavosti, stresech, bolestech ... více

Třezalka nať

Třezalka se používá při léčbě trávicího traktu, žaludku, jater ... více

Slunečnice semínko loupané

Slunečnicová semínka patří k nejvýznamnějším koncentrovaným ... více

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.