Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Šatavari kořen Shatavari

V tradiční čínské medicíně má své stále místo, západní svět ji zatím teprve objevuje. Své bohatství ukrývá šalvěj červenokořenná neboli Dan shen v cihlově ... více o Šatavari

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 03267
Latinský názevAsparagu racemosus
Bylík.sk

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

Zboží je bohužel aktuálně nedostupné. Vyplňte níže Váš email. Po naskladnění Vás budeme informovat jako první.

Dostupnost: na dotaz, upřesníme

Vše o Šatavari

Šatavari: Kouzelná léčivá rostlina z Indie

ŠatavariChřest hroznovitý neboli šatavari má významné místo v tradiční indické medicíně. Avšak poutá i pozornost moderních lékařských výzkumů, protože má mimo jiné zajímavé účinky v oblasti reprodukčního zdraví mužů a žen.

Krásně voní, ale pozor, píchá

Pod exotickým pojmenováním šatavari (v sanskrtu správně shatavari) se ukrývá chřest hroznovitý (latinsky Asparagus racemosus). Jedná se o popínavou rostlinu, která vyrůstá jako 1 až 3 metry vysoký trnitý keř. Má malé úzké a střídavě uspořádané listy, které připomínají jehličí. Jsou pro ni charakteristické příjemně aromatické květy, které mají bílou nebo narůžovělou barvu. Plodem jsou červenofialové bobule, případně lusk. Pod zemí se ukrývá rozsáhlý kořenový systém.

Původním domovem chřestu hroznovitého je zejména Indie a Nepál, přirozeně roste také v některých lokalitách na Srí Lance. Obecně se mu daří zejména ve vyšších nadmořských výškách, dokonce až nad 1 300 metrů nad mořem, a to na písčitém až kamenitém podloží. V současnosti je rostlina rozšířená také v dalších oblastech světa, mimo jiné v Austrálii.

Skvělá léčivka nejenom pro ženy

Již jsme zmínili, že je rostlina součástí tradiční indické medicíny - ajurvédy. Ta si nejvíce považuje jejího kořene. Sanskrtské pojmenování šatavari znamená v překladu „ta se sto manželi“. Proč tomu tak je, vyplývá z charakteru léčivých vlastností. Šatavari totiž působí příznivě na mužský i ženský pohlavní reprodukční systém. Konkrétně u žen navíc přispívá k udržení komfortu v období menstruace a menopauzy. Maminky mohou rostlinu vyzkoušet také pro podporu kojení.

Bylinka je v neposlední řadě vhodná pro udržení normální činnosti kardiovaskulárního systému, močové soustavy a zdravého trávení. A blahodárně ovlivňuje dokonce i duševní zdraví. Přispívá především k celkové vitalitě, duševní pohodě, odbourává stres, je vhodná pro zdravý spánek.

Rostlina byla podrobena moderním vědeckým výzkumům, při kterých bylo zjištěno, že obsahuje celou řadu zajímavých účinných látek. Jedná se například o fytoestrogeny, bílkoviny, škrob, slizy, třísloviny, alkaloidy, steroidní saponiny, vanilin a isoflavony. Rovněž v ní najdeme některé vitaminy a minerální látek, mimo jiné provitamin A, draslík, měď, sodík, vápník a zinek.

Sušený kořen lze konzumovat dokonce i syrový

Z chřestu hroznovitého se sbírá kořen, který se suší. Následně existuje hned několik způsobů, jak jej dále zpracovat.

Celý sušený kořen je možné připravovat jako odvar. Je pro něj typická krémová až smetanová barva a mírně nahořklá chuť s nasládlými podtóny. Pokud někomu hořká chuť vadí, může si nápoj osladit. Někdy se doporučuje kořen nejprve nasekat nebo nadrtit na menší kousky.

Další alternativou je pomletí kořene na jemný prášek. Ten má široké možnosti využití. Lze jej konzumovat přímo bez další úpravy například na lžičce, ale rovněž se přidává do jídla, kde slouží zároveň jako netradiční koření.  Sušený prášek se někdy plní také do kapslí, přímo z kořene se vyrábí rovněž tinktura. V zemích s přirozeným výskytem rostliny se z ní v neposlední řadě připravují také léčivé obklady.

Příprava Šatavari

Polévkovou lžíci nasekaného kořene dáme do 1/4 litru vody. Přivedeme k varu a vaříme cca 15minut. Poté necháme 10minut lohuhovat. Vodu dolijeme dle potřeby. Užívá se 2x denně.

Slevy a tipy

Játrabylinková směs

Při různých potížích s játry vám tato bylinná směs velice uleví ... více

Kurkumamletá

Indický šafrán dodá jídlům nádhernou žlutou barvu ... více

Slunečnicesemínko loupané

Slunečnicová semínka patří k nejvýznamnějším koncentrovaným ... více

Ostropestřecplod

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu ... více

Datle bez peckysušené plody

Odhaduje se, že datle jsou člověkem pěstovány déle než 5 tisíc let ... více

Hlohlist s květem

Květ hlohu pomáhá zlepšovat činnost srdce, snižovat krevní tlak ... více

Himalájská sůljemně mletá

Himalájská sůl obsahuje kombinaci 84 různých minerálů ... více

Šalvěj nať

Šalvěj se používá při zánětech v krku, zánětech dásní, jazyka ... více

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.