Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Šalvěj červenokořenná kořen Dan shen

V tradiční čínské medicíně má své stále místo, západní svět ji zatím teprve objevuje. Své bohatství ukrývá šalvěj červenokořenná neboli Dan shen v cihlově ... více o Šalvěji červenokořenné

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 03266
Latinský názevSalvia miltiorrhiza
Bylík.sk

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

30g
112 Kč
50g
163 Kč
100g
285 Kč
150g
370 Kč
200g
487 Kč
250g
604 Kč
300g
695 Kč
Dostupnost: skladem < 1 kg | dostanete tento týden
 • GLS - na pobočku dostanete tento týden
 • WE|DO BOX dostanete tento týden
 • WE|DO POINT dostanete tento týden
 • WE|DO HOME dostanete tento týden
 • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete tento týden
 • Balíkovna dostanete tento týden
 • PPL - na pobočku dostanete tento týden
 • Zásilkovna domů dostanete tento týden
 • PPL - na adresu dostanete tento týden
 • GLS - na adresu dostanete tento týden
 • Česká pošta - Balík do ruky dostanete tento týden

Vše o Šalvěji červenokořenné

Šalvěj červenokořenná: Bylinka s velkým léčivým potenciálem

V tradiční čínské medicíně má své stále místo, západní svět ji zatím teprve objevuje. Své bohatství ukrývá šalvěj červenokořenná neboli Dan shen v cihlově červených kořenech.

Nenápadná kráska z Dálného východu

Šalvěj červenokořennáŠalvěj červenokořenná (latinsky Salvia miltiorrhiza) patří mezi vytrvalé rostliny z čeledi hluchavkovitých. Je pro ni charakteristická rozvětvená lodyha, ze které vyrůstají jednoduché či složené široce dělené listy. Půvabné květy jsou uspořádané v lichopřeslenech a mohou mít narůžovělou, purpurovou nebo modrou barvu. Plodem jsou tvrdky.

Celá rostlina je plstnatě chlupatá, nejčastěji dorůstá do výšky okolo půl metru, ačkoliv v případě příhodných podmínek může mít až 1 metr. Pod zemí se ukrývá rozvětvený kořenový systém, kořen je dužnatý a má cihlově červenou barvu.

Původním domovem bylinky je Dálný východ. Konkrétně především severovýchodní Čína, některé oblasti Koreje, Japonska a Mongolska. V současnosti se s ní však lze setkat i v jiných koutech světa.

Účinný antioxidant i vzpruha pro cévní soustavu

Přestože je šalvěj červenokořenná pod drobnohledem vědeckých studií spíše až v moderní době, v místech původního rozšíření je lidstvu dobře známá již po tisíciletí. Značný význam a pestré využití má především v tradiční čínské medicíně, kde se s ní lze setkat také pod pojmenováním Dan shen, případně Tan-shen.

Pokud se zaměříme na obsažené látky, moderním výzkumem bylo zjištěno přes 90 různých sloučenin. Jedná se například o takzvané diterpenické chinonové sloučeniny, fenolické sloučeniny (salviol, salvianová kyselina A, kyselina rozmarýnová, kyselina kávová a další), flavon, steroly a jiné látky.

Podle oficiálních zdrojů je šalvěj červenokořenná účinným antioxidantem, tudíž chrání buňky před oxidativním stresem. Rovněž přispívá k normální činnost cévní soustavy. Další léčivé účinky rostliny jsou stále předmětem klinických studií. Dobrou zprávou je, že bylinka patří mezi dobře snášené léčivé rostliny s minimem nežádoucích účinků. Přesto by se jí raději měly vyvarovat děti, těhotné a kojící ženy, případně i osoby s poruchou krvetvorby.

Poptávka po Dan shenu stále roste

Není bez zajímavosti, že popularita šalvěje červenokořenné se již dávno neomezuje pouze na oblasti původního výskytu. Dokonce lze bez nadsázky konstatovat, že její věhlas stále stoupá a své příznivce si získává zejména v USA a Evropě. V současnosti je proto pro farmakologické účely pěstována takřka v celé Číně a rovněž na jiných kontinentech.

Z rostliny se sbírá její načervenalý kořen, který se následně suší na slunci. Kořen by se měl správně sklízet v podzimním období, a to z jedinců starších 3 let. Nejčastěji se připravuje jako odvar, případně se z něj vyrábí tinktura. V tradiční čínské medicíně se zpracovává také do podoby hojivých mastí.

Můžete si ji vypěstovat na vlastní zahrádce

Hned na úvod je však nutné podotknout, že šalvěj červenokořennou je sice možné vypěstovat i v našich podmínkách, ale tento úkol je vhodný spíše pro zkušenější zahrádkáře. Důvod je zřejmý, panují u nás totiž poněkud jiné klimatické podmínky než v její domovině.

Rostlina vyžaduje prosluněné stanoviště s dobře propustnou půdou a dostatkem vláhy. Neměla by se vysazovat do stinných míst a ideálně ani do polostínu. Protože při velkých mrazem, konkrétně při teplotách větších než mínus 10 ˚C, může uhynout, je nutné ji v chladnější části roku přemístit do interiéru nebo jiných prostor s příznivější teplotou.

Pěstovat se může přímo na záhoncích, kdy oživí kupříkladu bylinkovou zahrádku. Ještě vhodnější je výsadba do květináčů, truhlíků a jiných přenosných nádob. Druhá varianta usnadní její zazimování. V době rozkvětu okouzlí šalvěj svými nenápadnými, avšak atraktivními květy. Jejich blízkost budou s potěšením vyhledávat motýly a včely, jedná se totiž o významnou medonosnou rostlinu, pro kterou je typická vysoká produkce nektaru.

 

Zajímavé odkazy

Příprava Šalvěj červenokořenou

Tři lžičky kořene dáme do 0,5l sudené vody. Přivedeme k varu. Povaříme na mírném ohni 15 minut, v případě potřeby doléváme vodu. Scedíme a rozdělíme na 3 dávky. Užívá se na lačno před jídlem - ráno, v poledně a večer.

Slevy a tipy

Quinoa bílásemínko

Quinoa je nenápadná nutriční bomba, obohatí jídelníček nejen ... více

Meruňkynesířené

Sušené meruňky obsahují 5x více učinných látek než čerstvě ... více

Šípekdrcený s jádry

Plody šípku jsou nejlepší zásobárnou vitaminu C. ... více

Koriandrsemeno

Celé plody koriandru se používají hlavně při nakládání zeleniny ... více

Řepík nať

Řepík příznivě působí na činnost jater a žlučníku, zlepšuje ... více

Jeřáb černýplod

Aronie je ceněna hlavně pro vysoký obsah železa, jódu, vitamínů ... více

Ostropestřecplod

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu ... více

Pampeliškakořen

Pampeliška se používá na trávicí orgány a jako posilující prostředek ... více

Šípekslupky

Plody šípku jsou nejlepší zásobárnou vitaminu C. ... více

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.