Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Tužebník nať jilmový

užebník jilmový (latinsky Filipendula ulmaria) má hranatou lodyhu, na jejímž vrcholu se nachází hustý vrcholík složených z něžných bílých až nažloutlých kvítků. ... více o Tužebníku

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 00106
Latinský názevFilipendula ulmaria
Bylík.skTúžobník brestový vňať

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

50g
36 Kč
100g
50 Kč
150g
60 Kč
200g
73 Kč
250g
87 Kč
300g
104 Kč
400g
130 Kč
500g
149 Kč
Dostupnost: skladem > 5 kg | dostanete do 16.4.
 • GLS - na pobočku dostanete do 16.4.
 • WE|DO BOX dostanete do 16.4.
 • WE|DO POINT dostanete do 16.4.
 • WE|DO HOME dostanete do 16.4.
 • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete do 16.4.
 • Balíkovna dostanete do 16.4.
 • PPL - na pobočku dostanete do 16.4.
 • Zásilkovna domů dostanete do 16.4.
 • PPL - na adresu dostanete do 16.4.
 • GLS - na adresu dostanete do 16.4.
 • Česká pošta - Balík do ruky dostanete do 16.4.

Podobné zboží jako Tužebník

Vše o Tužebníku

Tužebník nať

TužebníkTužebník jilmový (latinsky Filipendula ulmaria) má hranatou lodyhu, na jejímž vrcholu se nachází hustý vrcholík složených z něžných bílých až nažloutlých kvítků. Listy jsou lichozpeřené, na spodní straně bíle plstnaté. Plodem je šroubovitě stočená nažka hnědé barvy. Rostlině se daří především ve vlhkém prostředí v blízkosti stojatých či tekoucích vod.

Tužebník přispívá k normální činnosti srdce a dýchacího systému, příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi. Napomáhá rovněž udržovat normální funkce ledvin a močových cest, kdy podporuje vylučování vody z organismu. Bylinu lze vyzkoušet pro osvěžení těla, relaxaci a spánek stejně jako pro zdravé klouby, tkáně a pokožku. Blahodárně působí na přirozenou obranyschopnost – imunitu. V neposlední řadě se rostlině připisují antiseptické vlastnosti.

Zajímavé odkazy

Účinné látky

Obsahuje flavonoidní kvercetinové glykosidy (např. spireosid, gaultherin), fenolické glykosidy spireinu, třísloviny a silice se salicylaldehydem a methylesterem kyseliny salicylové.

Výskyt

Místem výskytu tužebníku jsou vlhké louky, říční břehy, pobřežní olšiny nebo vrbové křoviny, rákosiny, prameniště, lužní lesy, vlhké paseky.

Lidové názvy Tužebníku

Tato bylina je známa také pod názvy arunkulus, barbarbule, filipendula, chlapice, kořen vředový, lobaz, lobazník, medunišík, medunišník, ořech zimní, tavola, třebník nebo zimničné koření

Příprava Tužebníku

Nálev- čaj se připravuje z jedné čajové lžičky na 1/4 l šálek vroucí vody, nechá se 15 minut vylouhovat. Pijí se 2 - 3 šálky horkého čaje denně. 

Dávejte si pozor!

Při problémech se srážlivostí krve jej užíváme opatrněji. Nepoužívat při přecitlivělosti na salicyláty. Vyšší dávky mohou vyvolat žaludeční obtíže a nevolnosti.

Slevy a tipy

Levandulekvět

Levandule se používá při nespavosti, nervové slabosti, špatném ... více

Meruňkynesířené

Sušené meruňky obsahují 5x více učinných látek než čerstvě ... více

Datle bez peckysušené plody

Odhaduje se, že datle jsou člověkem pěstovány déle než 5 tisíc let ... více

Co vás zajímá o Tužebníku

  Dotazy k bylinkám

 • Musí se udělat pauza při pití čaje tužebníku?

  Ano, i při pití čaje z tužebníku  je doporučeno dělat pravidelné pauzy.  Přestože je tužebník považován za bezpečnou bylinu, dlouhodobé užívání bez přestávky může vést k nežádoucím účinkům nebo snížení jeho efektivity.

  Doporučená pauza

  • Obecně se doporučuje po užívání bylinného čaje po dobu 4-6 týdnů udělat pauzu alespoň 1 týden. Tato pauza pomáhá tělu regenerovat a zabraňuje možnému zvykání na účinky byliny.

  Proč je pauza důležitá

  • Pauza při užívání bylinných čajů nebo doplňků pomáhá udržet citlivost těla na účinné látky bylin a zabraňuje potenciálním nežádoucím účinkům spojeným s předávkováním nebo dlouhodobým užíváním.

  Před zahájením jakékoli bylinné léčby nebo pokud plánujete užívat bylinné čaje dlouhodobě, je vhodné konzultovat s odborníkem na bylinnou medicínu nebo s lékařem. Toto doporučení je obzvláště důležité, pokud užíváte léky na předpis, máte zdravotní potíže nebo pokud jste těhotná či kojíte.

 • Jak dlouho mohu pít čaj z tužebníku?

  Pro čaj z tužebníku se obvykle doporučuje užívat ho v krátkodobých kúrách, například po dobu 4-6 týdnů, následované minimálně týdenní, ideálně delší pauzou. Tato doporučení se mohou lišit v závislosti na individuálních zdravotních potřebách a konkrétním důvodu užívání.

  Pokud pijete čaj z tužebníku pro specifické zdravotní potíže, je vhodné konzultovat jeho dlouhodobé užívání s odborníkem na bylinky nebo lékařem, který vám může poskytnout individuálnější doporučení s ohledem na vaše zdravotní stav a potřeby.

  Je také důležité věnovat pozornost jakýmkoliv reakcím vašeho těla na čaj z tužebníku. Pokud zažíváte jakékoli nežádoucí účinky nebo pokud se vaše symptomy nezlepší či dokonce zhorší, doporučuje se přestat tužebník užívat a poradit se s lékařem.

 • Koupila jsem na odvodnění kozinec, echinaceu třapatku, svízel a tužebník. Mužů bylinky smíchat nebo raději uživatele postupně a jak dlouho mužů bylinky denně pit, dokud nevyužívám nebo raději kratší dobu?

  Je v pořádku použít kombinaci bylin, ale je důležité dodržovat doporučené dávkování a postupovat opatrně. Pokud se rozhodnete použít kombinaci těchto bylin, měli byste se řídit následujícími zásadami:

  • Začněte s menší dávkou a postupně zvyšujte dávku, abyste se ujistili, že se s těmito bylinami dobře snášíte.
  • Dodržujte doporučené dávkování na obalu nebo podle pokynů odborníka na přírodní medicínu. Dávky se mohou lišit v závislosti na typu byliny, formě přípravku a vaší osobní citlivosti.
  • Pokud se cítíte unaveni nebo máte nežádoucí účinky, snižte dávku nebo přestaňte používat byliny a konzultujte to s odborníkem na přírodní medicínu nebo lékařem.

  Z hlediska délky užívání bylin by měly být používány s opatrností. Některé byliny mohou být užívány po delší dobu, zatímco jiné by měly být užívány pouze krátkodobě. Kozinec a echinacea jsou obecně považovány za bezpečné a mohou být užívány po dobu několika týdnů až měsíců. Svízel a tužebník by měly být užívány pouze krátkodobě, nejvýše po dobu jednoho týdne.

  Je také důležité mít na paměti, že každý člověk je jedinečný a může reagovat na byliny odlišně. Pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo užíváte léky, měli byste konzultovat použití bylin s lékařem nebo odborníkem na přírodní medicínu před začátkem užívání.

 • Jakým způsobem se připravuje tužebník a jak často se může pít?

  Tužebník (latinsky Passiflora) je rostlina, která se v tradiční medicíně používá k uklidnění a zlepšení kvality spánku. Existuje několik způsobů, jak si připravit čaj z tužebníku:

  1. Čaj z tužebníku suchých listů: 1 až 2 čajové lžičky usušených listů zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme louhovat 5 až 10 minut a poté sceďujeme.

  2. Nálev z tužebníku čerstvých listů: 1 až 2 lžíce čerstvých listů z tužebníku zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme louhovat 5 až 10 minut a poté sceďujeme.

  3. Tužebníkový extrakt: Extrakt z tužebníku se obvykle připravuje pomocí alkoholu, jako je například vodka nebo stolní lihovina.

  Obecně se doporučuje pít tužebníkový čaj 30 až 60 minut před spaním. Pokud máte problémy se spánkem nebo úzkostí, můžete si ho vypít až 3x denně. Při pravidelném užívání se však doporučuje konzultovat s odborníkem, aby se zamezilo nežádoucím účinkům a vedlejším účinkům.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.