Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Vachta list trojlistá

Vachta trojlistá (latinsky Menyanthes trifoliata) je půvabná trvalka, která miluje vodu a dostatek slunečního svitu. ... více o Vachtě

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 00108
Latinský názevMenyanthes trifoliata
Bylík.skVachta trojlistá list

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

30g
72 Kč
50g
101 Kč
100g
170 Kč
150g
218 Kč
200g
284 Kč
250g
350 Kč
300g
405 Kč
Dostupnost: skladem < 500 g | dostanete pozítří
 • GLS - na pobočku dostanete pozítří
 • WE|DO BOX dostanete pozítří
 • WE|DO POINT dostanete pozítří
 • WE|DO HOME dostanete pozítří
 • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete pozítří
 • Balíkovna dostanete pozítří
 • PPL - na pobočku dostanete pozítří
 • Zásilkovna domů dostanete pozítří
 • PPL - na adresu dostanete pozítří
 • GLS - na adresu dostanete pozítří
 • Česká pošta - Balík do ruky dostanete pozítří

Vše o Vachtě

Vachta list

Vachta Vachta trojlistá (latinsky Menyanthes trifoliata) je půvabná trvalka, která miluje vodu a dostatek slunečního svitu. Rozšířená je také na evropském kontinentu a vzácně roste i v české přírodě, u nás je však na seznamu chráněných rostlin. Má trojčetné střídavě uspořádané listy a nepřehlédnutelné hrozny bílých květů s třásnitou korunou. Její podobnost s jetelem nelze přehlédnout, často se s ní lze proto setkat pod lidovým pojmenováním hořký jetel.

Z rostliny se sbírají a suší její listy, které obsahují celou řadu zajímavých látek. Připravuje se z nich nejčastěji nálev, který se vyznačuje výraznou nahořklou chutí. Vachta přispívá k normální činnosti dýchací soustavy a napomáhá udržovat zdravé trávení. Není tudíž divu, že bývá také součástí bylinných žaludečních likérů, je obsažena mimo jiné i v Becherovce.

Pro svůj něžný vzhled je vachta trojlistá také vyhledávanou okrasnou vodní rostlinou. Je ozdobou nejednoho zahradního rybníčku či jezírka.

Zajímavé odkazy

Účinné látky

Obsahuje glykosidní hořčiny menyanthin a meliatin, cholin, pektin, třísloviny, organicky vázaný jód, vitamin C, flavonoidy, rutin, třísloviny, organické kyseliny, saponiny, sacharidy, silici, fytoncidy a snad i alkaloid gentianin.

Výskyt

Mokré louky, rašeliniště, prameniště, vodní příkopy, okraje tůní nebo rybníků, bažiny, mokřady. Vachta je vzácná a chráněná rostlina.

Lidové názvy Vachty

Tato bylina je známa také pod názvy bobrek, bobřek, bokřek, brukvorec, dětel hořký, drštky, jetel hořký, jetel vodní, hořká jatel, kozí fazole, limonka, listy hořkého jetele, lunkvorec, ščudlek, ščudlek vodný, trojan vodní, trojice vodní, trojlístek, trojlístník, třílístník, třírožka, vodní jetel nebo dětel.

Příprava Vachty

Nálev - čaj - připravíme zalitím 1 kávové lžičky 1/4 l vroucí vody, 15 minut louhujeme v zakryté nádobě a scedíme. Pijeme 1x denně mírně teplý, neslazený, 30 minut před hlavním jídlem. Může se podávat i ve formě prášku - 4x denně na špičku kulatého nože. Spolu s mátou a kozlíkem je součástí tzv. nervového čaje. 

Dávejte si pozor!

Čaj z vachty i ze směsí, které vachtu obsahují, je zakázaný těhotným ženám a nedoporučuje se pít nepřetržitě.

Slevy a tipy

Kmíncelý

Celá semena kmínu jsou výtečná do pečiva ... více

Řecké senomleté semeno

Používá se k povzbuzení chuť k jídlu, při katarech dýchacích cest, ... více

­-20%

Moruše plod

Moruše jsou nejen sladkým ovocem, ale také výživnou superpotravinou. ... více

­-15%

Mandle naturaljádra celá

Mandle jsou bohatým přírodním zdrojem látek nezbytných pro zdraví ... více

Sennalist

List senny patří k nejpoužívanějším přírodním projímadlům ... více

Co vás zajímá o Vachtě

 • Môže vachta trojlistá znížiť tlak?

  Vachta trojlistá (Valeriana officinalis) je bylina známá pro své sedativní a uklidňující účinky. Je často používána ke zklidnění dýchací soustavy a k podpoře trávení. Nicméně, pokud jde o účinky vachty trojlisté na krevní tlak, vědecké studie nejsou jednoznačné a existuje omezený důkaz o jejím vlivu na snižování krevního tlaku.

  Některé studie naznačují, že užívání vachty trojlisté může mít mírný hypotenzní účinek a snižovat krevní tlak. Nicméně, výsledky těchto studií nejsou dostatečně konzistentní a neexistuje jednoznačný důkaz o jejím vlivu na regulaci krevního tlaku.

  Pokud máte problémy s vysokým krevním tlakem, je důležité konzultovat to s lékařem n. Mohou vám poskytnout přesnější informace a doporučení týkající se vhodných bylinných přípravků nebo léků pro snížení tlaku, které jsou vhodné pro váš individuální případ.

  Je také důležité mít na paměti, že bylinné přípravky mohou mít interakce s jinými léky a mohou ovlivnit jejich účinnost nebo bezpečnost. Proto je důležité informovat svého lékaře o všech přípravcích, které užíváte, včetně bylinných přípravků.

  Celkově lze říci, že vachta trojlistá může mít uklidňující účinky, ale její účinek na krevní tlak je individuální a je důležité konzultovat to s odborníkem před zahájením jakéhokoli nového léčebného režimu.

 • Dotazy k bylinkám

 • Ráda bych věděla, zda mohu vachtu použít i do salátů jako kombinaci s hlávkovým salátem?

  Ano, vachtu můžete použít jako součást salátů. Je však vhodné vědět, že vacha má poněkud hořkou chuť, která se nemusí každému líbit. Pokud jste ji ještě neochutnali, můžete začít s menším množstvím a postupně zvyšovat podle své chuti. Vachu můžete přidat do salátů společně s jinými listovými zeleninami, například římským salátem, rukolou nebo listy špenátu, a doplnit o další přísady dle svého vkusu.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.