fb Turan kanadský nať - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Turan nať kanadský

Botanicky je turan kanadský (Conyza Canadensis) součástí čeledi hvězdnicovitých. Můžeme zaslechnout i označení turanka kanadská. Za zemi původu lze, jak již napovídá název, označit severní Ameriku, ... více o Turanu

Kód zboží b00642
Latinský názevConyza canadensis

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 39 Kč, od 399 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

-15%
50g
41 36
100g
69 60
150g
94 82
200g
118 103
250g
147 128
300g
171 149
400g
221 192
500g
266 231
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem > 1 kg

Vše o Turanu

Popis

Botanicky je turan kanadský (Conyza Canadensis) součástí čeledi hvězdnicovitých. Můžeme zaslechnout i označení turanka kanadská. Za zemi původu lze, jak již napovídá název, označit severní Ameriku, k nám se rostlina dostala v 17. Století. Dříve byl turan využíván zejména jako obklad na otoky, pohmožděniny, ale i proti vnitřnímu krvácení či k hubení blech.

Indiánská léčivka - turan kanadský

Léčivé účinky oceňovali již staré indiánské kmeny, v Evropě je turan stále užíván spíše výjimečně. Pomocníkem je v dnešní době zejména v homeopatii, ale lze si z něj připravit odvar, nálev či obklad na vnější použití.

Turan

Jak turan vypadá?

Rostlina je jednoletá až dvouletá, vysoká 60 - 100 centimetrů, obrostlá četnými listy. Květy mají nažloutlou barvu. Plodem jsou hnědé, dlouhé, chlupaté nažky. Roste zejména na písčitých půdách, pasekách a polích. U nás lze již turan nalézt i podél cest, na zahradách i ve městech.

Kvetoucí nať se sbírá zejména v období od července do září. Poté se suší a uchovává v tmavých nádobách. V bylině jsou obsaženy silice, flavonoidy, třísloviny, cholin, kyselina gallová a pryskyřičné látky. Droga má specifický pach a chutná hořce.

Jak podpoří naše zdraví?

  • Zastavuje krvácení (např. z otevřené rány, při krvácení dásní, menstruačním krvácení).
  • Slouží jako antirevmatikum.
  • Pomůže při snížené tvorbě bílých krvinek.
  • Má močopudné účinky, osvědčuje se při zánětech ledvin i močového měchýře.
  • Představuje účinný lék při bronchitidě.
  • Pomáhá k zastavení průjmu a proti střevním parazitům.

Jaké jsou možnosti použití?

Nálev je možné získat přelitím 1 – 2 čajových lžiček rostliny 250 ml vroucí vody. Poté se ponechá zhruba 10 minut louhovat, po přecezení se pije teplý. Odvar se připraví  z 5 čajových lžiček turanu a 250 ml studené vody. Pár minut se vše poté povaří a nechá se opět 10 minut odstát.

Kdybychom si chtěli z turanu připravit obklad k vnějšímu použití, je třeba rostlinu rozmělnit, smíchat s měsíčkovou mastí, trochou alkoholu, vaječným bílkem a moukou. Výslednou hmotu pak přiložte na pohmožděné místo a ovažte kusem látky nebo obvazem.

Turan lze využít samostatně nebo ve směsích s dalšími bylinami – vřesem, truskavcem, břízou nebo pýrem. Podávání rostliny není doporučeno dětem, u těhotných a kojících žen by mělo být užívání konzultováno s lékařem. Velmi příznivě na turan reagují starší jedinci.

Lidové názvy Turan

Turan, Letnic, Tuřanka, horseweed

Příprava Turan

Nálev je možné získat přelitím 1 – 2 čajových lžiček rostliny 250 ml vroucí vody. Poté se ponechá zhruba 10 minut louhovat, po přecezení se pije teplý. Odvar se připraví  z 5 čajových lžiček turanu a 250 ml studené vody. Pár minut se vše poté povaří a nechá se opět 10 minut odstát.

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s Turanem

Drmek plod

Drmek obecný působí v organismu podobně jako některé ženské hormony, proto pomáhá při ženské neplodnosti.

Jitrocel list

Jitrocel je spolu s řebříčkem nejlepší rostlinný lék na rány

Moringa list

Ajúrvédská medicína označuje moringu za superpotravinu.

Proskurník kořen

Proskurník usnadňuje odkašlávání, mírní dráždění sliznice, proti kašli, na katary dýchacího ústrojí.

Zajímavé články
o Turanu

Málo známé léčivé rostliny 9.

Málo známé léčivé rostliny 9.

Pochází ze severní Ameriky, kde je tradiční indiánskou léčivou rostlinou. U nás je zdomácnělá, vyskytuje se jako ruderální rostlina zejména...

Co vás zajímá o Turanu

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.