fb Ostropestřec mariánský mletý plod - Bylík.cz - prodej bylinek a koření

Ostropestřec mletý plod mariánský

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu a všechny druhy onemocnění jater. Ostropestřec mariánský zlepšuje regeneraci jaterních buněk, ovlivňuje tvorbu žluči a podporuje ... více o Ostropestřci

Kód zboží 00309
Latinský názevFructus cardui mariae

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava za 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

-20%
100g
32 27
150g
36 30
200g
48 40
250g
52 43
300g
58 48
400g
60 50
500g
76 63
750g
113 94
zobrazit další varianty zboží
Dostupnost: skladem > 10 kg

Podobné zboží jako Ostropestřec

Ostropestřec
Ostropestřec
mletý plod
200g
Příprava: Jednu čajovou lžičku zapít 0.3 l vody. Užívá se 3-4x denně nalačno - alespoň 30 minut před jídlem. Na odvar k obkladům krátce povařit 50 g mletých semen v 1/4 l vody.
Balení Ostropestřec

Vše o Ostropestřci

Popis

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu a všechny druhy onemocnění jater. Ostropestřec mariánský zlepšuje regeneraci jaterních buněk, ovlivňuje tvorbu žluči a podporuje látkovou výměnu. Posiluje organismus, léčí různé druhy alergií, jako například kopřivku a sennou rýmu, osvědčuje se při astmatických záchvatech a odstraňuje nevolnosti při cestování.

Prvořadé použití ostropestřce je na onemocnění jater, v tom se velmi podobá jaterníku. Také proto se ostropestřec používá především jako stimulant jaterních funkcí při různých onemocněních a stavech ohrožení jater a tedy v podstatě k očistě. Jak již vyplývá z výše uvedeného, užívá se plodů ostropestřce zejména při nemocech či poškozeních jater, ke kterým dochází např. při žloutence, cirhóze či při nejrůznějších otravách, ať už v důsledku intoxikace alkoholem, drogami, průmyslovými jedy nebo houbami. Experimentálně bylo ověřeno, že podávání silymarinu ve všech těchto případech nejen urychluje regeneraci jaterní tkáně, ale mnohdy i výrazně zvyšuje naději k přežití (např. po požití muchomůrky). Léčí i žlučník a některé jiné choroby trávicího ústrojí. Ostropestřec pomáhá napravovat poruchy krevního oběhu, prospívá při nízkém tlaku, tonizuje cévy, příznivě ovlivňuje onemocnění srdečně-cévního systému, pomáhá i při migrénách a závratích. 

Použití Ostropestřce

Ostropestřec se používá jako prostředek při špatném trávení, žlučníkových kamenech, kolikách a zánětech žlučníku a jater. Jako podpůrný prostředek pomáhá při dietách a k pročištění organismu. Zevně se užívá ke koupelím při hemeroidech, křečových žilách a bércových vředech.

Účinné látky

Hlavní obsahovou látkou je sylimarin, jedná se o souhrnný název pro flavonolignany, silybin, silydianin a silychristin (silycristin, silykristin), bílkoviny (asi 27 %), jedlý olej (okolo 30 %) složený z kyseliny linolové, olejové a nenasycených mastných kyselin, biogenní aminy tyramin a histamin, aminokyseliny, cukry, kvercetin, dehydroflavonol taxibolin a vitamin E v množství asi 500 až 800 mg/kg.

Výskyt

Tento bodlák pochází ze Středomoří, odkud se rozšířil. U nás je často pěstován a občas i zplaňuje, převážně v blízkosti zahrad, kompostů, podél cest. 

Lidové názvy Ostropestřce

Tato bylina je též známá pod názvy Kristova koruna, mariánský bodlák, bejlí panny Marie, bodlák, bodlák Marie, bodlák ostrý, bodlák pestrý, jmelí panny Marie, kardus Marie, kotlačka, koření podjedové, ostropec, ostropes, podstřel nebo volčec.

Příprava Ostropestřce

Jednu čajovou lžičku drcených semen zapijeme 3 dcl vody. Užívá se 3-4x denně, nejlépe 30 minut před jídlem.  Lze užívat neomezeně dlouhou dobu. Nálev - čaj -1 čajovou lžičku mletého semene zalijeme 1/4 l vroucí vody, zakryté 20 minut louhujeme. Užíváme 2–3x denně. Odvar k obkladům - 50 g mletých semen povaříme 3 min. v 1/4 l vody.

Zajímavé odkazy

Kategorie

Zboží související
s Ostropestřcem

Čekanka kořen

Čekanka se používá pro podporu a zlepšení trávení, jako mírné projímadlo a žlučopudný prostředek.

Ostropestřec plod

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu a všechny druhy onemocnění jater.

Pampeliška kořen

Pampeliška se používá na trávicí orgány a jako posilující prostředek s příznivým účinkem na metabolismus.

Zajímavé články
o Ostropestřci

Kristova koruna, mariánský bodlák či ostropestřec mariánský.

Kristova koruna, mariánský bodlák či ostropestřec mariánský.

Kristova koruna, mariánský bodlák či ostropestřec mariánský. Bylina, jejíž bílé pruhy na listech vznikly dle staré legendy z pár kapek mléka...

Co vás zajímá o Ostropestřci

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

  • Jaké bylinky jsou vhodné užívat po prodělané mononukleóze?

    Pokud jste prodělala mononukleózu, tak je třeba šetřit a posilovat játra – semeno ostropestřce mariánského, kořen pampelišky, benedikt čubet, jablečník… na odstraňování kyseliny močové je potřeba hodně proplachovat – plavuň, jehlice trnitá, kořen pýru, kořen puškvorce-upozorňuji- je hodně hořký, jestli máte problémy „jen tak něco pozřít“ – i když se dá užívat jemně rozemletý na špičku nože a zapíjí se tekutinou, volte raději jehlici trnitou….na posilování funkce ledvin je jednoznačně nejlepší zlatobýl, dále jsou vhodné libeček nebo řepík…