Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Kostival kořen lékařský

Kostival lékařský (latinsky Symphytum officinale) je významnou léčivou rostlinou s dlouhou tradicí používání sahající až do středověkých dob. ... více o Kostivalu

Kód zboží 00050
Latinský názevSymphytum officinale
Teplota vaporizaceod 121-200°C
Bylík.skKostihoj lekársky koreň

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

50g
48 Kč
100g
73 Kč
150g
91 Kč
200g
114 Kč
250g
138 Kč
300g
162 Kč
400g
208 Kč
500g
242 Kč
Dostupnost: skladem > 10 kg | dostanete tento týden
 • GLS - na pobočku dostanete tento týden
 • WE|DO BOX dostanete tento týden
 • WE|DO POINT dostanete tento týden
 • WE|DO HOME dostanete tento týden
 • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete tento týden
 • Balíkovna dostanete tento týden
 • PPL - na pobočku dostanete tento týden
 • Zásilkovna domů dostanete tento týden
 • PPL - na adresu dostanete tento týden
 • GLS - na adresu dostanete tento týden
 • Česká pošta - Balík do ruky dostanete tento týden

Podobné zboží jako Kostival

Vše o Kostivalu

Kostival kořen

Kostival Kostival lékařský (latinsky Symphytum officinale) je významnou léčivou rostlinou s dlouhou tradicí používání sahající až do středověkých dob. Dorůstá do výšky okolo jednoho metru, má přímou lodyhu a velké listy vejčitého až kopinatého tvaru, které jsou pokryty chloupky. Krátce stopkaté květy jsou uspořádány v dvojvijanech a nejčastěji mají fialovou, namodralou až načervenalou barvu.

Nejvíce ceněná je podzemní část rostliny. Řepovitý oddenek, který dosahuje délky až 30 cm, je na povrchu takřka černý, zatímco uvnitř spíše bělavý. Obsahuje celou řadu zajímavých účinných látek. Jedná se mimo jiné o třísloviny, sliz, alantoin, pyrrolizidinové alkaloidy, fenolické kyseliny, aminokyseliny, glykopeptid, steroly, škrob, inulin, triterpeny a triterpenické saponiny.

S kostivalem se lze setkat na evropském i asijském kontinentu. Vyhledává spíše vlhčí prostředí a půdu bohatou na živiny. Jedná se i o medonosnou rostlinu. 

Zajímavé odkazy

Účinné látky

Obsahuje slizové látky, silice, třísloviny, alkaloidy symphytocynoglossin a jeho štěpný produkt konsolicin, intermedin a acetylintermedin, glykosid konsolidin, allantoin, asparagin, symphytyn, echimidin, laziokarpin, metylpyronin, lykopsanin, acetyllykopsamin, škrob, triterpeny, aminokyseliny, pryskyřice, cholin aj.

Výskyt

Tuto statnou rostlinu tmavě fialovými květy najdeme v příkopech, na březích, mokrých loukách, v lužních lesích, křovinách, okrajích polí, na vlhkých  rumištích a podél cest. Preferuje půdy vlhké, hlinité i jílovité, výživné, slabě kyselé až slabě zásadité, stanoviště polostinné.

Lidové názvy Kostivalu

Tato bylina je známa také pod názvy celíkový kořen, celníkový kořen, černé koření, černý kořen, hojitel ran, chropáč, kazival, kobylí máslo, kobylí mláto, konsolida, koščeval, kosčival, kostibal, kostihoj, koštival, kozival, kozivalový kořen, liberzonský kořen, lupen sladký, lupen sladký vysoký, medunica, mudronica, mudronice, sladký lupen, sladký vysoký lupen, solidágo, stříbrník, svalník, svalníkvětší, svalníkový kořen, trudovatník, trudovník, zběhový traňk nebo hadí mord.

Příprava Kostivalu

Mast - kořen pomeleme na moučku, přidáme šálek teplé vody s kapkou oleje. Smícháme na kaši. Nanesmeme na hařík a přikládáme na postižené místo. 

Dávejte si pozor!

Pouze pro vnější užití. Neužívat v těhotenství a během kojení!

Slevy a tipy

Šípekslupky

Plody šípku jsou nejlepší zásobárnou vitaminu C. ... více

Levandulekvět

Levandule se používá při nespavosti, nervové slabosti, špatném ... více

Himalájská sůljemně mletá

Himalájská sůl obsahuje kombinaci 84 různých minerálů ... více

Mandle naturaljádra celá

Mandle jsou bohatým přírodním zdrojem látek nezbytných pro zdraví ... více

Kešuořechy W320

Kešu jsou olejnaté ořechy se sladkou, jemnou chutí. Jsou známé zejména ... více

Kurkumamletá

Indický šafrán dodá jídlům nádhernou žlutou barvu ... více

Co vás zajímá o Kostivalu

  Dotazy k bylinkám

 • Dá se nastrouhaný kostivalový kořen dat přímo na bolavé koleno mám obavy z popálenin.

  Děkuji za váš dotaz ohledně použití kostivalového kořene. Kostival je tradičně uznáván pro své účinky na podporu zdraví kloubů a svalů, ale je důležité používat ho správně.

  Nastrouhaný kostivalový kořen můžete použít jako obklad na koleno. Při aplikaci přímo na pokožku je však dobré být opatrný, aby nedošlo k podráždění kůže. Doporučuji následující postup:

  • Kořen nastrouhejte jemně.
  • Smíchejte nastrouhaný kořen s malým množstvím oleje (například olivový nebo kokosový olej) nebo vody, aby vznikla pasta.
  • Tuto pastu naneste na čistou látku nebo gázu.
  • Aplikujte obklad na postižené koleno a nechte působit.
  • Sledujte reakci kůže. Pokud pocítíte jakékoliv nepříjemné pálení nebo podráždění, okamžitě obklad odstraňte.

  Přestože kostival je obecně považován za bezpečný, je vždy lepší být při prvním použití opatrný, zejména pokud máte citlivou kůži. Jestliže máte obavy z možné reakce kůže, můžete vyzkoušet obklad na malé ploše kůže jako test.

  Pokud jste nikdy předtím kostival nepoužívali nebo máte citlivou kůži, doporučuji poradit se s lékařem nebo odborným bylinkářem před jeho aplikací, abyste zajistili bezpečnost a efektivitu jeho použití.

 • Koupila jsem si namletý kořen kostivalu na výrobu kaše na bolavé klouby. Prášek jsem smíchala s vodou a čekala jsem opravdu kaši nebo pastu, ale spis to udělalo takové gelové kusy. Je to tak správně nebo jsem udělala někde chybu?

  Při přípravě kaše z namletého kořene kostivalu je důležité dosáhnout správné konzistence, aby byla směs efektivní a snadno aplikovatelná. Pokud se vám vytvořily spíše gelové kusy než homogenní kaše, mohlo to být způsobeno několika faktory:

  1. Poměr prášku a vody: Možná bylo třeba upravit poměr prášku a vody. Pokud je směs příliš suchá, mohou se tvořit kusy místo hladké kaše. Zkuste přidat trochu více vody, aby se směs stala hladší.

  2. Způsob míchání: Pro dosažení hladké konzistence je důležité kořen kostivalu dobře promíchat s vodou. Můžete použít vidličku nebo malý šlehač, aby se prášek rovnoměrně rozptýlil a vytvořil hladkou směs.

  3. Kvalita prášku: Také je důležité, aby byl prášek kostivalu jemně namletý. Pokud jsou v prášku hrudky nebo větší kusy, může to ovlivnit konzistenci kaše.

  4. Čas na narašení: Někdy může být užitečné nechat směs chvilku odstát, aby se prášek kostivalu plně nasákl vodou a vytvořil hladší kaši.

  Pokud i po úpravě těchto faktorů nedosáhnete požadované konzistence, můžete zkusit přidat jinou složku, jako je například olivový olej nebo glycerin, který pomůže zjemnit směs a vytvořit hladší pastu.

  Doufám, že tyto tipy vám pomohou a přeji úspěšnou přípravu kaše z kořene kostivalu pro úlevu od bolesti kloubů.

 • Je možné použít obklad ze sušeného kostivalu na koleno a jak jej připravit/ u kterého se zřejmě vytvořil výpotek po prodělaném zánětu - flegmona?

  Ano, je možné použít obklad ze sušeného kostivalu na koleno. Kostival má protizánětlivé a hojivé účinky, takže může pomoci zmírnit zánět a podpořit hojení.

  Postup přípravy obkladu:

  • Dejte sušené kostivalové kořeny do hrnce a zalijte vroucí vodou.
  • Nechte vařit 5-10 minut, poté odstraňte z ohně a nechte vychladnout.
  • Navlhčete hadřík nebo gázu ve vařené vodě s kostivalem a položte na postižené místo.
  • Zakryjte obklad s gázou a nechte působit 15-30 minut.

  Tento postup můžete opakovat několikrát denně, dokud se zánět nezlepší. Pokud se stav zhorší nebo nezlepší, konzultujte to s lékařem.

 • Kde sehnat čerstvý kořen kostivalu? Lze nahradit čerstvý kořen sušeným?

  Čerstvý kořen kostivalu (Symphytum officinale) lze obvykle sehnat na farmářských trzích, v zahradnictvích nebo přímo u pěstitelů bylin. Můžete také zkusit vyhledat místní prodejny s bylinkami nebo zdravou výživou a zkontaktovat je předem, zda nabízejí čerstvý kořen kostivalu. Prodej čerstvého kostivalu je omezen z důvodu možného obsahu pyrrolizidinových alkaloidů, které jsou v kořeni obsaženy a mohou být toxické pro játra. Proto se nesmí prodávat na vnitřní užívání.

  Ano, čerstvý kořen kostivalu lze nahradit sušeným. Sušený kořen je obvykle koncentrovanější než čerstvý kořen, takže by se mělo používat menší množství. Před použitím sušenéjho kořen kostivalu, byste ho měli nejprve namočit v teplé vodě po dobu asi 10 minut, aby se zvýšila jeho účinnost.

 • Použití kostivalu na artrózu kolen.

  Ano, můžete použít kostival k vnějšímu použití, například ve formě masti, obkladu nebo koupele.

  Pro masáž a aplikaci masti z kostivalu můžete kořen kostivalu rozdrtit a smíchat s olejem (například olivovým) nebo s včelím voskem a přírodním olejem, jako je jojobový nebo mandlový olej. Směs nechte pomalu vařit a míchejte až do získání požadované konzistence. Poté směs sceďte a nechte vychladnout. Tuto mast lze aplikovat na postižené klouby a masírovat.

  Pro koupele můžete použít sušený kostivalový kořen. Přibližně 100 gramů kořene namočte do 2 litrů vody a vařte po dobu asi 30 minut. Poté nechte vychladnout a přidejte do koupele. Koupel s kostivalem může pomoci zmírnit bolest a zánět kloubů.

  Pokud si nejste jistí, jak přesně použít kostival pro vaše potřeby, můžete se poradit s lékařem. Je důležité dodržovat doporučené dávkování a postupy a nepoužívat kostival vnitřně bez lékařského doporučení.

 • Dělám si mast z kostivalového kořene. Nemá s používat v době těhotenství, ale nevím, zda to platí i pro mazání. Nevíte, zda je bezpečné se v těhotenství mazat? Nebo raději ne? Jde mi o to, že mě hrozně bolí prsa a když jsem si je namazala kostivalem, tak bolest přestala. Pokud to bezpečné není, je nějaká jiná bylinka, ze které bych si mohla udělat mast?

  Kostivalový kořen obsahuje látky, které mohou mít vliv na děložní svalovinu a proto se obecně nedoporučuje užívání během těhotenství. Pokud jde o mazání, nejsou k dispozici dostatečné informace k tomu, aby se mohlo doporučit bezpečné použití. Z tohoto důvodu by bylo lepší se vyvarovat použití kostivalové masti v průběhu těhotenství.

  Existuje několik bylin, které jsou považovány za bezpečné v průběhu těhotenství a mohou pomoci zmírnit bolest prsou. Například, levandule a heřmánek mají protizánětlivé vlastnosti a mohou pomoci zmírnit bolest v prsou. Můžete si z nich vyrobit mast nebo použít jako přísadu do koupele. Nicméně, před použitím jakéhokoli produktu se doporučuje konzultovat s ošetřujícím lékařem.

 • Slyšela jsem že o tom, že kostival je dobrý i při kožních onemocněních. Když se vyrobí mast ze sádla a kořene. je to pravda? mohu tuhle mast používat dlouhodobě?? Může ji používat můj syn - 8 let?

  Kostival (Symphytum officinale) je bylina, která se tradičně používá k podpoře hojení ran a léčbě kožních problémů, jako jsou například popáleniny, rány, vyrážky a lupénka. Kostival obsahuje látky, které mohou pomoci s hojením kůže a redukovat zánět.

  Mast ze sádla a kořene kostivalu se tradičně používá k léčbě popálenin, ran a dalších kožních problémů. Tento přípravek se obvykle aplikuje na postižené oblasti kůže a může pomoci s redukcí zánětu a urychlením hojení. Nicméně, použití této masti by mělo být prováděno s opatrností a podle doporučení odborníka na přírodní medicínu nebo lékaře.

  Je důležité mít na paměti, že mast ze sádla a kořene kostivalu není vhodná pro každého a může mít nežádoucí účinky. Před použitím této masti se poraďte s odborníkem na přírodní medicínu nebo lékařem, zvláště pokud máte jakékoli zdravotní problémy, užíváte léky nebo máte nějaké alergie.

  Ohledně použití této masti u dětí bych vám doporučil, abyste se poradili se svým lékařem, zda je vhodná pro vášho syna a jak by ji měl používat. Měli byste také dodržovat doporučené dávkování a aplikovat mast jen na postižené oblasti kůže.

  Mast ze sádla a kořene kostivalu je tradiční přípravek, který se používá k podpoře hojení kůže a redukování zánětu. Zde je návod, jak ji připravit:

  Potřebné suroviny:

  • 100 g sušeného kořene kostivalu
  • 100 g sádla

  Postup:

  • Rozdrťte sušený kořen kostivalu a smíchejte ho se sádlem v poměru 1:1.
  • Směs dejte do nádoby a umístěte ji na sporák s nízkým teplem.
  • Pomalu zahřívejte směs, dokud se sádlo nerozpustí.
  • Jakmile se směs rozpustí, snižte teplotu a nechte ji vařit na mírném ohni po dobu jedné hodiny.
  • Poté směs sceďte skrz plátno a nechte vychladnout na pokojovou teplotu.
  • Hotovou mast uchovávejte v nádobě s víkem a používejte podle potřeby.

  Mast ze sádla a kořene kostivalu by měla být aplikována lokálně na postižené oblasti kůže. Pokud se objeví jakékoli nežádoucí účinky, jako jsou vyrážky nebo svědění, měli byste aplikaci masti přerušit a poradit se s lékařem. Mějte na paměti, že mast ze sádla a kořene kostivalu by neměla být používána jako náhrada za lékařskou péči.

 • Objednávky

 • Může se dát kostival na zimu zamrazit?

  Ano, kostival lze na zimu zamrazit. Zamrazení je skvělý způsob, jak uchovat čerstvost a léčivé vlastnosti byliny na delší dobu. Kostivalový kořen, stejně jako listy, můžete zamrazit a později využít pro přípravu mastí nebo obkladů.

  Pokud máte kostival v čerstvé formě, postupujte takto pro jeho zamrazení:

  • Důkladné čištění: Nejprve kostival dobře omyjte a odstraňte veškerou půdu a nečistoty.
  • Nakrájení: Nakrájejte kostival na menší kousky, které se budou lépe zamrazovat a později je bude snazší dávkovat.
  • Sušení: Lehce osušte nakrájený kostival papírovými ručníky nebo nechte volně na vzduchu, aby povrchově oschl.
  • Balení: Kostival zabalte do vhodné nádoby nebo sáčku vhodného pro mražení. Můžete ho také rozložit na plech, zamrazit jednotlivé kousky a až poté je dát do sáčků, což usnadní pozdější dávkování.
  • Zamrazení: Umístěte připravený kostival do mrazáku. Zamrazený kostival si zachová většinu svých vlastností až po dobu několika měsíců.

  Kdykoliv potom můžete zamrazený kostival použít přímo z mrazáku pro vaše potřeby. Je to praktický způsob, jak mít kostival k dispozici i mimo jeho běžnou sezónu.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.