Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Bez květ černý

Bez černý (latinsky Sambucus nigra) je nenáročný listnatý keř, který je běžnou součástí české přírody. ... více o bezu černém

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 00016
Latinský názevSambucus nigra
Bylík.skBaza čierny kvet

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

30g
49 Kč
50g
65 Kč
100g
105 Kč
150g
132 Kč
200g
169 Kč
250g
207 Kč
300g
241 Kč
Dostupnost: 3-4 dny | dostanete do 5.3.
 • GLS - na pobočku dostanete do 5.3.
 • WE|DO BOX dostanete do 5.3.
 • WE|DO POINT dostanete do 5.3.
 • WE|DO HOME dostanete do 5.3.
 • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete do 5.3.
 • Balíkovna dostanete do 5.3.
 • PPL - na pobočku dostanete do 5.3.
 • Zásilkovna domů dostanete do 5.3.
 • PPL - na adresu dostanete do 5.3.
 • GLS - na adresu dostanete do 5.3.
 • Česká pošta - Balík do ruky dostanete do 5.3.

Podobné zboží jako Bez

Vše o bezu černém

Bez květ

Bez Bez černý (latinsky Sambucus nigra) je nenáročný listnatý keř, který je běžnou součástí české přírody. Má lichozpeřené a po pěti uspořádané listy, jednotlivé lístky mají protáhlý tvar. V pozdním jarním období upoutá výraznými vrcholíky krémově zbarvených silně aromatických (až zapáchajících) květů. Plodem jsou kulaté černé šťavnaté peckovice, které mají lesklý povrch a lidově se označují jako bezinky.

Květy bezu černého přispívají ke správnému vylučování, respektive pročištění těla. Hrají roli při udržování normální funkce močových cest a vyzkoušet by je mohli rovněž muži, kteří chtějí mít zdravou prostatu. Mají příznivé účinky pro udržení normálního trávení, fungování dýchacího systému a podporují zdraví kloubů. Celá rostlina se pak označuje jako antioxidant, kdy chrání buňky před oxidativním stresem, kromě toho napomáhá vylučování vody z organismu. Uvádí se také, že bez černý je vhodný při kontrole tělesné hmotnosti, má blahodárný vliv na přirozenou obranyschopnost a přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi.

Rostlina si našla své místo i v domácí kuchyni. Populární jsou především takzvané kosmatice -  smažené čerstvě natrhané květ, které se mohou obalovat v klasickém trojobalu nebo namáčet v těstíčku. Květy se často používají také do limonády nebo při přípravě sirupů, oba nápoje krásně ochutí a dodají jim charakteristickou příjemnou vůni. Dělá se z nich rovněž bezový ocet.

Zajímavé odkazy

Účinné látky

V květech flavonoidy, třísloviny, slizy, kyselina chlorogenová, v plodech flavonoidy, anthokyany jako sambucin, éterický olej, vitaminy, ovocné kyseliny, cukr, listy obsahují glykosidy kyseliny kyanovodíkové

Výskyt

Černý bez je všudypřítomný a všeobecně známý keř, někdy až strom, na jaře rozkvetlý intenzivně vonícími žlutobílými květy, na podzim zase odhaluje bohaté střapce sytě černých plodů. Roste na okrajích lesů, pasekách, ve světlých listnatých a lužních lesích, v křovinách, podél cest a lidských obydlí, na skládkách, v zahradách, na rumištích, podél vodních toků.

Lidové názvy bezu černého

Tato bylina je známa také pod názvy baza, bazičky, beza, bez domácí, bezinky, bez psí, bez smradlavý, bezoví, bezový květ, bílý bez, bzí, bzina, bzinčí, bzinky, černá bzinka, habzina, habžina, hulák, hular, hural, chebst, chebz, kašička, kozíček, kobzinky, kozičky, psí víno léčivé, psounský bez, pukač, smradinka, smradinky, smradlavej bez, smradlavka nebo zebrový květ.

Příprava bezu černého

Nálev - 2 lžičky drogy se přelijí 1/4 l vroucí vody a nechají se 15 minut louhovat. Užívá se obvykle 3x denně, můžete osladit medem. 

Dávejte si pozor!

Šťáva z plodů vyžaduje tepelné zpracování, jinak může způsobit nevolnost!

Slevy a tipy

Hlohplod

Plody hlohu, tzv. hložinky mají také léčivé účinky, jen o něco ... více

Hlohlist s květem

Květ hlohu pomáhá zlepšovat činnost srdce, snižovat krevní tlak ... více

Meruňkynesířené

Sušené meruňky obsahují 5x více učinných látek než čerstvě ... více

Pampeliškalist

Pampeliška se používá na trávicí orgány a jako posilující prostředek ... více

­-10%

Majoránkalist

Majoránka se používá při nervových poruchách a nespavosti, nemocech ... více

Kmíncelý

Celá semena kmínu jsou výtečná do pečiva ... více

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.