Pelyněk pontský nať

Pelyněk pontský neboli pelyněk pontický (latinsky Artemisia pontica) je vytrvalá aromatická rostlina, se kterou se lze setkat i na našem území, a to zejména v t ... více o Pelyňku

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 00630
Latinský názevArtemisia pontica
Dostupnost: skladem < 1 kg

Podobné zboží jako Pelyněk pontský

Vše o Pelyňku

Pelyněk pontský nať

Pelyněk pontský neboli pelyněk pontický (latinsky Artemisia pontica) je vytrvalá aromatická rostlina, se kterou se lze setkat i na našem území, a to zejména v teplejších oblastech. Má více přímých lodyh, které jsou hustě pokryté drobnými peřenosečnými lístky zeleno-stříbrné barvy. Žluté květy tvoří úzké laty, plodem jsou nažky, které se větrem snadno roznáší do okolí.

Pro léčivé účely se sbírá nať pelyňku, která se připravuje nejčastěji jako nálev. Ten se vyznačuje charakteristickou hořkou chutí, která je způsobená obsahem hořčin.

Rostlina je ceněná rovněž pro svůj dekorativní vzhled, s oblibou je proto vysazovaná v okrasných zahradách a na skalkách. Pelyněk pravý a pelyněk pontský jsou nedílnou součástí absintu.

Lidové názvy Pelyněk

absint, bylina sv. Jana, černobejl, horký peluň, chlebníček, pamětníček, peluň, peluňka, stříbřík velký

Příprava Pelyněk

Nálev - čaj připravíme přelitím 1 lžičky natě pelyňku 1/4 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se 2x denně, k povzbuzení chuti neslazený, 1/2 hod před jídlem, při zažívacích obtížích po jídle. 

Slevy a tipy

Lékořice kořen

Kořen lékořice se používá k usnadnění odkašlávání a uvolnění ... více

Hořčice bílá mletá

Mletá hořčičná semínka vhodná k nakládání i na maso ... více

­-15%

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.