Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Čistec nať lesní

Nezapře svou podobnost s kopřivou, avšak na rozdíl od ní prsty bolestivě nepopálí. A společnou mají ještě jednu vlastnost. Obě rostliny jsou totiž léčivé. Přestože č ... více o Čistci

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 05335
Latinský názevStachys sylvatica
Bylík.sk

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

50g
76 Kč
100g
126 Kč
150g
160 Kč
200g
208 Kč
250g
256 Kč
300g
297 Kč
400g
388 Kč
500g
456 Kč
Dostupnost: skladem < 500 g | dostanete do 5.12.
 • GLS - na pobočku dostanete do 5.12.
 • WE|DO BOX dostanete do 5.12.
 • WE|DO POINT dostanete do 5.12.
 • WE|DO HOME dostanete do 5.12.
 • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete do 5.12.
 • Balíkovna dostanete do 5.12.
 • PPL - na pobočku dostanete do 5.12.
 • Zásilkovna domů dostanete do 5.12.
 • PPL - na adresu dostanete do 5.12.
 • GLS - na adresu dostanete do 5.12.
 • Česká pošta - Balík do ruky dostanete do 5.12.

Vše o Čistci

Čistec lesní: Půvabná léčivka z vlhkých pastvin a lesů

Nezapře svou podobnost s kopřivou, avšak na rozdíl od ní prsty bolestivě nepopálí. A společnou mají ještě jednu vlastnost. Obě rostliny jsou totiž léčivé. Přestože čistec lesní není úplně nejznámější bylinkou, svou pozornost si rozhodně zaslouží.

Bylinka, která zapáchá i voní

ČistecČistec lesní (latinsky Stachys sylvatica) je vytrvalá léčivá rostlina z čeledi hluchavkovité. Může dorůstat do výšky přibližně od 30 do 120 cm, nejčastěji se její výška pohybuje okolo 1 metru.

Bylinka má přímo čtyřhrannou a ochlupenou lodyhu, která je málo olistěná. Může být zcela nevětvená, případně málo větvená. Zejména listy připomínají kopřivu dvoudomou. Mají dlouhé řapíky, jsou srdčitého tvaru a pilovité. Povrch mají pokrytý jemnými nežahavými chloupky. Pokud se listy promnou v prstech, rozvine se charakteristický zápach.

V období od června do září bylinka rozkvétá voňavými nachovými nebo narůžověle zbarvenými květy, které jsou uspořádané v lichopřeslenech. Dolní pysk je delší a vyniká bílou kresbou. Plodem čistce lesního je hnědá až černá tvrdka. Pod zemí se ukrývá kořenový systém s nezbytněnými oddenky.

Ozdoba lesů, pastvin a luk

Čistec lesní je rozšířený takřka na celém evropském kontinentu. Roste i na Kavkaze a ve střední Asii, areál jeho rozšíření zasahuje až do prostoru západní Sibiře. V našich končinách je možné na něj narazit místy roztroušeně, někde však i hojně. Vyskytuje se od nížin až do podhorských oblastí, snad jen s výjimkou suchých pahorkatin.

Rostlině se daří především na vlhkých a zcela nebo částečně zastíněných stanovištích. Lze ji obdivovat zejména v lesnatých a křovinatých porostech, stejně jako na okrajích lesů, případně podél potoků. Její půvabné a po šeříku vonící květy zdobí nejednu louku a pastvinu.

Nať bylinky léčí

Léčivé vlastnosti bylinky jsou lidem známé již po tisíciletí. Z písemných pramenů víme, že čistce lesního si cenili již ve starověkém Římě. Ostatně, právě podle svých schopností působit blahodárně na lidské zdraví, získala rostlina své pojmenování.

Pro zdravotní účely se používá čerstvá nebo sušená nať rostliny. Nejčastěji se sklízí v letních měsících ještě před rozkvětem, případně až v době rozkvětu. Následně se suší ve stínu. Čistec lesní obsahuje celou řadu zajímavých účinných látek. Jsou to mimo jiné hořčiny, třísloviny, silice, sliz, cholin, minerální látky (např. mangan), rutin, kyselina tanová a další.

 

Zajímavé odkazy

Příprava Čistec

Z natě bylinky se připravuje nejčastěji nálev. Stačí vložit do šálku 2 lžičky sušené natě, zalít 250 ml právě vroucí vody a zakryté ponechat 10 minut louhovat. Po scezení se ještě teplý nálev popíjí.

Pro přípravu odvaru se doporučuje použít poloviční množství bylinky na stejné množství vody. Do vhodné nádoby proto nasypte 1 lžičku sušené natě, zalijte 250 ml vody a vše 5 minut povařte. Následně nádobu přikryjte a nechte ještě 10 minut louhovat. Nakonec můžete scedit a po douškách pít, případně přidat do koupele.

V tradiční lidové medicíně se z čistce lesního dělaly rovněž léčivé obklady. A nať je možné zpracovat i do podoby tinktury.  Spíše v zahraniční je k dostání esenciální olej z bylinky, který se získává parní destilací.

Slevy a tipy

Levandulekvět

Levandule se používá při nespavosti, nervové slabosti, špatném ... více

Lopuch kořen

Lopuch čistí krev a pomáhá s kožnímu obtížemi jako je akné či ekzém. ... více

Kozlíkkořen

Kozlík se podává jako sedativum při nespavosti, stresech, bolestech ... více

Šípekdrcený s jádry

Plody šípku jsou nejlepší zásobárnou vitaminu C. ... více

Pampeliškalist

Pampeliška se používá na trávicí orgány a jako posilující prostředek ... více

Přesličkanať

Přeslička podporuje vylučování moči a tvorbu bílých krvinek, ... více

Heřmánekkvět

Heřmánek představuje mezi léčivými rostlinami naprostou "hvězdu", ... více

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.