Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Zeměžluč nať lékařská

Zeměžluč lékařská neboli zeměžluč okolíkatá (latinsky Centaurium erythraea) je léčivá bylina, jejíž název je odvozen od velmi hořké chuti.  ... více o Zeměžluči

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 00117
Latinský názevCentaurium erythraea
Bylík.skZemežlč lekárska vňať

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

Zboží je bohužel aktuálně nedostupné. Vyplňte níže Váš email. Po naskladnění Vás budeme informovat jako první.

Dostupnost: na dotaz, upřesníme

Vše o Zeměžluči

Zeměžluč nať

Zeměžluč Zeměžluč lékařská neboli zeměžluč okolíkatá (latinsky Centaurium erythraea) je léčivá bylina, jejíž název je odvozen od velmi hořké chuti. Má tuhou čtyřhrannou lodyhu, která se v horní části větví. Na vrcholcích lodyh vykvétá půvabnými růžovými květy, plodem je tobolka obsahující značné množství drobných semínek.

Léčivka napomáhá udržovat normální funkce trávení a podporuje chuť k jídlu. Je vhodná pro osvěžení těla a rovněž má relaxační účinek, vyzkoušet ji lze proto pro snadnější usínání. V neposlední řadě přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního a dýchacího systému.

Sušená nať zeměžluče se připravuje nejčastěji jako nálev, oblíbená je také v čajových směsích.

Zajímavé odkazy

Účinné látky

Ostře hořké secoiridoidglykosidy jako gentiopikrosid, swertiamarin, swerosid, gentioflavosid, cantauriósid a centapikrin, flavonoidy, deriváty xanthonu, fenolkarbonové kyseliny, fytosteroly. 

Výskyt

Zeměžluč roste jako planá rostlina v otevřeném terénu, na loukách, mýtinách, pasekách, polosuchých trávnících. V některých oblastech je však zeměžluč vzácná a neměla by se sbírat. 

Lidové názvy Zeměžluče

Tato bylina je známa také pod názvy antoryjka, cintorie, čantoryjka, hlístník, hlíštník, hořká bylina, chlístník, koření tisícizlaté, koření tisícizlatové, koření tisícové, kyřice, šantoryjka, tisícero koření, zeměžluč menší nebo žluč země. "

Příprava Zeměžluče

Nálev - čaj připravíme zalitím 1 kávové lžičky sušené natě zeměžluči 1/4 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se 2 - 3x denně, mírně teplý a neslazený, při nechutenství 30 minut před jídlem, na úpravu zažívání po jídle. Aperitiv pro povzbuzení chuti k jídlu: 25 g natě zeměžluči, 10 g máty peprné a několik plátků citronu se přidá do láhve suchého bílého vína, po jednom týdnu se přecedí a stočí. Podáváme po lžičkách 2 - 3x denně.

Dávejte si pozor!

U zeměžluče se v běžných dávkách se nezjistily žádné nepříjemné účinky. Její působení na žaludek je však intenzivní, při předávkování může vyvolat průjmy a zvracení. Vzhledem k obsahu hořčin se nedoporučuje užívat při kojení -kazí chuť mléka- i když jak mamince, tak i dítěti velmi prospívá. 

Slevy a tipy

Kontryhel nať

Kontryhel pomáhá při všech zánětlivých problémech v oblasti podbřišku, ... více

Himalájská sůljemně mletá

Himalájská sůl obsahuje kombinaci 84 různých minerálů ... více

Meduňkanať

Meduňka pomáhá při nespavosti, stavech neklidu a podrážděnosti, ... více

Slunečnicesemínko loupané

Slunečnicová semínka patří k nejvýznamnějším koncentrovaným ... více

Ostropestřecmletý plod

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu ... více

Co vás zajímá o Zeměžluči

  Dotazy k bylinkám

 • Prosím,může se zeměžluč i v případě, že žaludek bolí?

  Zeměžluč (Gentiana lutea) je bylina, která se tradičně používá k podpoře trávení, ale může být kontraindikována pro osoby s citlivým žaludkem nebo s žaludečními vředy. Pokud máte bolesti v žaludku, měli byste nejprve konzultovat svého lékaře a zjistit příčinu bolesti a zda je zeměžluč vhodná pro vaše konkrétní zdravotní potíže.

  Pokud je vám doporučeno užívat zeměžluč, měli byste ji užívat podle doporučení na obalu nebo podle pokynů odborníka na přírodní medicínu. Je důležité si uvědomit, že zeměžluč má hořkou chuť, která může být pro některé lidi příliš silná, a může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou žaludeční podráždění, nevolnost a průjem. Proto by měla být zeměžluč užívána s opatrností a pod dohledem odborníka.

 • Lze použít zeměžluč při léčbě mokvajících puchýřů při lymfatickém otoku na bércích?

  Zeměžluč (Chelidonium majus) má různé účinky na organismus, včetně protizánětlivých a detoxikačních účinků. Avšak při mokvajících puchýřích v důsledku lymfatického otoku na bércích bych doporučoval konzultovat s lékařem nebo odborníkem na byliny před použitím jakékoliv byliny. Mokvající puchýře mohou být způsobeny infekcí nebo jiným zdravotním problémem, a je důležité určit správnou diagnózu a léčbu před začátkem užívání bylinných přípravků.

 • Trpím stálou bolestí hlavy a pálením v krku. Nejspíše se jedná o psychosomatické onemocnění. Jakou směs by jste doporučila?

  Pokud máte vyšetření u lékaře, které vyloučilo závažnější  příčinu, skutečně se může jednat o bolesti psychogenního původu.  Bylinky tedy budou působit především na uklidnění nervové soustavy. Z jednodruhových bylinek jsou to - kopřiva, řebříček, zeměžluč- 1 -2 čajové lžičky na 0,25 l vody - vypít během dne, srdečník, meduňka, routa. Sporýš, majoránka a mateřídouška - k potírání spánků a zevním obkladům. Jednoduché směsi na uklidnění nervů- 20g levandule lékařské, 20g máty peprné, kozlík lékařský 20g, vachta 40g - 1 pol. lžíci směsi  na ¼ l vroucí vody, pije se teplé 3x denně.  Další možností je směs -kozlík 30g, třezalka 30g, meduňka 20g, chmel 20g.  Nebo naše namíchaná  směs na Nervozitu.

  Na pálení hrdla lze použít směs maliníku, kořene proskurníku a květu černého bezu stejným dílem – 1 pol. lžíci krátce povařit, 20 minut louhovat, popíjet i kloktat. Z jednodruhových bylinek můžete použít sléz, svízel, řepík, yzop společně se šalvějí stejným poměrem. Vždy můžete popíjet, pomalu polykat i kloktat.

   

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.