Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Čertův dráp kořen Harpagofyt ležatý

Až v jižních oblastech afrického kontinentu má svůj domov Čertův dráp. Tato pro nás exotická rostlina na první pohled upoutá svým líbezným vzhledem. Bezesporu neméně z ... více o Čertivu drápu

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 02411
Latinský názevHarpagophytum procumbens
Bylík.skČertov pazúr Harpagofyt ležatý koreň

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

30g
49 Kč
50g
65 Kč
100g
104 Kč
150g
131 Kč
200g
168 Kč
250g
206 Kč
300g
240 Kč
Dostupnost: skladem > 1 kg | dostanete pozítří
 • GLS - na pobočku dostanete pozítří
 • WE|DO BOX dostanete pozítří
 • WE|DO POINT dostanete pozítří
 • WE|DO HOME dostanete pozítří
 • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete pozítří
 • Balíkovna dostanete pozítří
 • PPL - na pobočku dostanete pozítří
 • Zásilkovna domů dostanete pozítří
 • PPL - na adresu dostanete pozítří
 • GLS - na adresu dostanete pozítří
 • Česká pošta - Balík do ruky dostanete pozítří

Vše o Čertivu drápu

Čertův dráp je pokladem i ozdobou jihoafrických pouští

Až v jižních oblastech afrického kontinentu má svůj domov Čertův dráp. Tato pro nás exotická rostlina na první pohled upoutá svým líbezným vzhledem. Bezesporu neméně zajímavý je však i pohled do její „duše“, není divu, že je nedílnou součástí tradičního léčitelství tamních domorodých kmenů.

Jeden sukulent, mnoho názvů

Čertův drápBylinka se může pochlubit hned celou řadou vskutku „pekelných“ lidových pojmenování. Říká se jí totiž Čertův dráp či Ďáblův dráp, Čertovo kopyto nebo třeba také Čertův spár. Ve skutečnosti zní její pravé a zároveň poněkud exotické jméno Harpagofyt ležatý (latinsky Harpagophytum procumbens). My ji ale budeme v tomto článku nazývat pravděpodobně nejrozšířenějším jménem jako Čertův dráp.

Jedná se o sukulentní rostlinu, to znamená, že si dokáže poradit i s velmi nehostinnými podmínkami, především pak s nedostatkem srážek. Podobně jako jiné sukulenty má totiž rovněž Čertův dráp úžasnou schopnost zadržovat vodu, přičemž tato vlastní „vnitřní zásobárna“ mu pak umožňuje na poušti přežít. V případě velkého sucha navíc rostlinka přechází na jakýsi „úsporný režim“, kdy přežívá pouze její podzemní část, zatímco ta nadzemní dočasně odumírá. Řekněte, nemá to vskutku brilantně vyřešené?

Ozdobou pouště Kalahari

Vzhledem k tomu, že je Čertův dráp plně přizpůsobený suchému klimatu, není divu, že jsou jeho domovem okrajové oblasti Kalahari. Tato poušť je v jižní části afrického kontinentu svou rozlohou vůbec největší a rozkládá se především ve třech tamních státech: Jihoafrické republice, Botswaně a Namibii.

Harpagofyt neboli Čertův dráp patří do čeledi sezamovitých a svou pozornost upoutá především svými líbeznými květy. Ty jsou trubkovité a nejčastěji mají tmavě růžovou až nafialovělou barvu. Listy rostliny jsou jednoduché vstřícné s laloky, stonek je poměrně dlouhý a poléhavý s četnými plazivými výhonky. Až 15 cm velké hnědé plody vzbuzují v člověku na první pohled jistou obezřetnost, jelikož jsou opatřeny háčky, respektive zahnuté ostny. A nejspíše právě kvůli vzhledu těchto plodů si sukulent vysloužil přezdívku Čertův dráp.

Ve fytoterapii se používá kořen

Čertův dráp má okouzlující květy a zajímavě tvarované plody. Opravdový poklad je však pečlivě ukrytý pod zemí, jedná se totiž o kořen rostliny. Pro účely fytoterapie se používají boční neboli sekundární kořeny, které jsou hlízovité a poměrně dlouhé. Ty jsou již velmi dlouho dobře známé i tamním domorodým kmenům, zejména Pygmejům, pro které je vedle lovu právě sběr různých plodů a kořínků odpradávna hlavním zdrojem obživy.

Moderními výzkumy bylo zjištěno, že tyto boční kořeny rostliny obsahují mimo jiné flavonoidy, fytosteroly, triterpeny, cukry, fenolové kyseliny a rovněž látku zvanou harpagosid. Tradičně se zpracovávají tak, že se krájí na plátky, suší na stinném místě a po usušení se rozemelou na jemný prášek. Tento jemný prášek je možné užívat vícero způsoby. Lze z něj připravovat odvar, který se vyznačuje žlutavou barvou a nahořklou chutí. Kromě toho je možné jej přidávat také do jiných nápojů, případně i pokrmů. Uvádí se také zevní užití ve formě hojivých obkladů.

Čertův dráp není již dávno vyhledávaný pouze africkými domorodými kmeny, ale svůj věhlas si získal po celém světě. Zájem je dokonce natolik veliký, že kvůli jeho ochraně v přírodě se zakládají plantáže, aby nedošlo k jeho vymizení z přirozeného prostředí.

Lidové názvy Čertův dráp

Čertův dráp či Ďáblův dráp, Čertovo kopyto nebo třeba také Čertův spár

Příprava Čertův dráp

Zamíchat do nápoje nebo pokrmu. Užívá v 3-5 gramů denně.

Slevy a tipy

Lopuch kořen

Lopuch čistí krev a pomáhá s kožnímu obtížemi jako je akné či ekzém. ... více

Ostropestřecplod

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu ... více

Pampeliškakořen

Pampeliška se používá na trávicí orgány a jako posilující prostředek ... více

Meruňkynesířené

Sušené meruňky obsahují 5x více učinných látek než čerstvě ... více

Ibišekkvět řezaný

Ibišek je přírodním vitamínem C. Je vhodný při horečkách, vnitřním ... více

Šalvěj nať

Šalvěj se používá při zánětech v krku, zánětech dásní, jazyka ... více

Datle bez peckysušené plody

Odhaduje se, že datle jsou člověkem pěstovány déle než 5 tisíc let ... více

Mateřídouška nať

Mateřídouška se užívá při bolestech hlavy, při nespavosti, závratích ... více

­-15%

Přesličkanať

Přeslička podporuje vylučování moči a tvorbu bílých krvinek, ... více

Co vás zajímá o Čertivu drápu

  Dotazy k bylinkám

 • Jak doma zpracovat Čertův dráb na prášek?

  Pokud nemáte doma dostatečně silný mlýnek, který by zvládl rozdrtit tyto tvrdé kusy, můžete zkusit následující metody:

  • Před použitím kousky namočit do vody nebo jiného vhodného nápoje, aby změkly a snáze se daly zpracovat. Po změknutí je pak možné je rozdrtit v mixéru nebo mlýnku na koření.
  • Kousky rozdrtit pomocí tlouku a hmoždíře. Tato metoda může být pracnější, ale umožní vám získat prášek z tvrdých kousků.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.