Čertův dráp kořen Harpagofyt ležatý

Až v jižních oblastech afrického kontinentu má svůj domov Čertův dráp. Tato pro nás exotická rostlina na první pohled upoutá svým líbezným vzhledem. Bezesporu neméně z ... více o Čertivu drápu

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 02411
Latinský názevHarpagophytum procumbens
Bylík.skČertov pazúr Harpagofyt ležatý koreň

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
43 Kč
50g
59 Kč
100g
95 Kč
150g
119 Kč
200g
154 Kč
250g
189 Kč
300g
220 Kč
Dostupnost: skladem > 3 kg | dostanete do 11.10.
  • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete do 11.10.
  • Balíkovna dostanete do 11.10.
  • PPL - na pobočku dostanete do 11.10.
  • GLS - na pobočku dostanete do 11.10.
  • Zásilkovna domů dostanete do 11.10.
  • PPL - na adresu dostanete do 11.10.
  • GLS - na adresu dostanete do 11.10.
  • Česká pošta - Balík do ruky dostanete do 11.10.

Vše o Čertivu drápu

Čertův dráp je pokladem i ozdobou jihoafrických pouští

Až v jižních oblastech afrického kontinentu má svůj domov Čertův dráp. Tato pro nás exotická rostlina na první pohled upoutá svým líbezným vzhledem. Bezesporu neméně zajímavý je však i pohled do její „duše“, není divu, že je nedílnou součástí tradičního léčitelství tamních domorodých kmenů.

Jeden sukulent, mnoho názvů

Čertův drápBylinka se může pochlubit hned celou řadou vskutku „pekelných“ lidových pojmenování. Říká se jí totiž Čertův dráp či Ďáblův dráp, Čertovo kopyto nebo třeba také Čertův spár. Ve skutečnosti zní její pravé a zároveň poněkud exotické jméno Harpagofyt ležatý (latinsky Harpagophytum procumbens). My ji ale budeme v tomto článku nazývat pravděpodobně nejrozšířenějším jménem jako Čertův dráp.

Jedná se o sukulentní rostlinu, to znamená, že si dokáže poradit i s velmi nehostinnými podmínkami, především pak s nedostatkem srážek. Podobně jako jiné sukulenty má totiž rovněž Čertův dráp úžasnou schopnost zadržovat vodu, přičemž tato vlastní „vnitřní zásobárna“ mu pak umožňuje na poušti přežít. V případě velkého sucha navíc rostlinka přechází na jakýsi „úsporný režim“, kdy přežívá pouze její podzemní část, zatímco ta nadzemní dočasně odumírá. Řekněte, nemá to vskutku brilantně vyřešené?

Ozdobou pouště Kalahari

Vzhledem k tomu, že je Čertův dráp plně přizpůsobený suchému klimatu, není divu, že jsou jeho domovem okrajové oblasti Kalahari. Tato poušť je v jižní části afrického kontinentu svou rozlohou vůbec největší a rozkládá se především ve třech tamních státech: Jihoafrické republice, Botswaně a Namibii.

Harpagofyt neboli Čertův dráp patří do čeledi sezamovitých a svou pozornost upoutá především svými líbeznými květy. Ty jsou trubkovité a nejčastěji mají tmavě růžovou až nafialovělou barvu. Listy rostliny jsou jednoduché vstřícné s laloky, stonek je poměrně dlouhý a poléhavý s četnými plazivými výhonky. Až 15 cm velké hnědé plody vzbuzují v člověku na první pohled jistou obezřetnost, jelikož jsou opatřeny háčky, respektive zahnuté ostny. A nejspíše právě kvůli vzhledu těchto plodů si sukulent vysloužil přezdívku Čertův dráp.

Ve fytoterapii se používá kořen

Čertův dráp má okouzlující květy a zajímavě tvarované plody. Opravdový poklad je však pečlivě ukrytý pod zemí, jedná se totiž o kořen rostliny. Pro účely fytoterapie se používají boční neboli sekundární kořeny, které jsou hlízovité a poměrně dlouhé. Ty jsou již velmi dlouho dobře známé i tamním domorodým kmenům, zejména Pygmejům, pro které je vedle lovu právě sběr různých plodů a kořínků odpradávna hlavním zdrojem obživy.

Moderními výzkumy bylo zjištěno, že tyto boční kořeny rostliny obsahují mimo jiné flavonoidy, fytosteroly, triterpeny, cukry, fenolové kyseliny a rovněž látku zvanou harpagosid. Tradičně se zpracovávají tak, že se krájí na plátky, suší na stinném místě a po usušení se rozemelou na jemný prášek. Tento jemný prášek je možné užívat vícero způsoby. Lze z něj připravovat odvar, který se vyznačuje žlutavou barvou a nahořklou chutí. Kromě toho je možné jej přidávat také do jiných nápojů, případně i pokrmů. Uvádí se také zevní užití ve formě hojivých obkladů.

Čertův dráp není již dávno vyhledávaný pouze africkými domorodými kmeny, ale svůj věhlas si získal po celém světě. Zájem je dokonce natolik veliký, že kvůli jeho ochraně v přírodě se zakládají plantáže, aby nedošlo k jeho vymizení z přirozeného prostředí.

Lidové názvy Čertův dráp

Čertův dráp či Ďáblův dráp, Čertovo kopyto nebo třeba také Čertův spár

Příprava Čertův dráp

Zamíchat do nápoje nebo pokrmu. Užívá v 3-5 gramů denně.

Slevy a tipy

Řepík nať

Řepík příznivě působí na činnost jater a žlučníku, zlepšuje ... více

Šípekdrcený s jádry

Plody šípku jsou nejlepší zásobárnou vitaminu C. ... více

Rychlejší hubnutíbylinková směs

Bylinná směs pro rychlý boj s nadváhou. ... více

Ananassušené kroužky

Ananas je bohatým zdrojem vitamínu C. Ten spolu s beta karotenem a enzymem ... více

Mateřídouška nať

Mateřídouška se užívá při bolestech hlavy, při nespavosti, závratích ... více

Borovicevýhonky

Používá se jako přísada do koupelí proti revmatickým potížím ... více

Pampeliškakořen

Pampeliška se používá na trávicí orgány a jako posilující prostředek ... více

Majoránkalist

Majoránka se používá při nervových poruchách a nespavosti, nemocech ... více

Cholesterolbylinková směs

Společné působení bylin v této směsi čistí krev i celý cévní ... více

Dub kůra

Vysušující účinky dubové kůry mají schopnost urychlovat proces ... více

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.