Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
DOPRAVA s WE|DO za 29 Kč od 299Kč nákupu ZDARMA!

Para ořechy plod Juvie ztepilá

Zdrojem para ořechů je juvie ztepilá (latinsky Bertholletia excelsa), až úctyhodných 50 metrů vysoký strom, jehož domovem jsou deštné pralesy jihoamerického kontinentu. &nb ... více o para ořeších

Kód zboží 00215
Latinský názevBertholletia excelsa
Bylík.skPara orechy Para orech plod

Doprava z WE|DO od 29 Kč, od 299 Kč zdarma Doba dodání

50g
33 Kč
100g
50 Kč
150g
62 Kč
200g
78 Kč
250g
94 Kč
300g
110 Kč
400g
141 Kč
500g
168 Kč
750g
231 Kč
1000g
310 Kč
Dostupnost: skladem > 1 kg


Vše o para ořeších

Para ořechy plod

Para ořechy Zdrojem para ořechů je juvie ztepilá (latinsky Bertholletia excelsa), až úctyhodných 50 metrů vysoký strom, jehož domovem jsou deštné pralesy jihoamerického kontinentu. Má velké kožovité listy oválného tvaru a žluté květy uspořádané v latách. Plodem je tobolka ukrývající semena – para ořechy, přičemž každý z ořechů je obalený pevnou skořápkou.

Para ořechy jsou vysoce ceněné nejenom pro své delikátní chuťové vlastnosti, ale pozornost poutají rovněž svým složením. Obsahují především mononenasycené mastné kyseliny, dále v nich najdeme bílkoviny, sacharidy, provitamin A, vitaminy B1, B2, B3, D a E, z minerálních látek draslík, fosfor, hořčík, mangan, selen, vápník, zinek a železo.

Pro para ořechy je charakteristická příjemná jemně nasládlá chuť se smetanovým podtónem. Jsou výtečné jako zdravá vydatná svačinka, ale uplatní se i v kuchyni. Lze je použít například při přípravě rozličných dezertů, moučníků a cukrovinek, hodí se do domácích müsli tyčinek, a pokud se nasekají, mohou zajímavě oživit také saláty nebo jiné slané pokrmy.

Zajímavé odkazy

Účinné látky

V para ořeších jsou zastoupeny vitamíny skupiny B, vitamín E. Bohaté jsou na selen, měď, hořčík, fosfor, mangan, vápník a zinek. Pro zajímavost 100 gramů ořechů pokryje 194% doporučené denní dávky (DDD) mědi, 94% hořčíku, 53% manganu, 103% fosforu a 36% zinku a až 3485% selenu.

Výskyt

Domovem para ořechů je Brazílie, ale tyto výjimečně vysoké a mohutné stromy s dlouhou životností rostou i v Bolívii či Peru.

Dávejte si pozor!

Odborníci upozorňují na to, že konzumace para ořechů se nemá přehánět. Ideální je, pokud denně zkonzumujete hrst různých oříšků s několika -2-3ks para ořechů. Rizikovým se může stát především selen. V krátkodobém horizontu se může doporučené dávkování 65 mikrogramů zvýšit, ale množství nad 900 mikrogramů se stává toxické. Ve velkých dávkách způsobuje zažívací problémy, lámání nehtů, vypadávání vlasů, nervozitu či deprese.

Slevy a tipy

Hlohlist s květem

Květ hlohu pomáhá zlepšovat činnost srdce, snižovat krevní tlak ... více

Skořice 5 cmcelá

Kůra skořicovníku charakteristicky svinutá do ruličky ... více

Slunečnicesemínko loupané

Slunečnicová semínka patří k nejvýznamnějším koncentrovaným ... více

Diviznakvět

Divizna patří mezi nejstarší léčivé rostliny, je vhodná i pro děti ... více

Para ořechyplod

Para ořechy rostou výhradně v Amazonském pralese, kde jsou velice ceněny ... více

Majoránkalist

Majoránka se používá při nervových poruchách a nespavosti, nemocech ... více

Co vás zajímá o para ořeších

    Dotazy k bylinkám

  • Na internetu jsem se dočetla, že tyto ořechy snižují hodnoty cholesterolu. Ráda bych věděla, kolik kousků para ořechů mám sníst, abych se nepředávkovala.

    Para ořechy jsou skutečně bohaté na látky, které přispívají k snižování hladiny cholesterolu v krvi. Nicméně, při konzumaci jakéhokoli potravinového produktu byste měli dodržovat rovnováhu a nepřekračovat doporučené dávkování.

    Obecně se doporučuje denní dávka asi 30 gramů para ořechů (což je přibližně 10 kusů). Pokud máte vysokou hladinu cholesterolu a chcete tyto ořechy použít jako součást svého jídelníčku k regulaci hladiny cholesterolu, můžete se poradit s odborníkem na výživu ohledně optimálního množství.

    Konzumace 100 gramů para ořechů najednou by mohla vést k nadměrnému příjmu kalorií, tuků a vlákniny, což může mít negativní účinky na trávení. Vzhledem k tomu, že para ořechy obsahují také tuky, konzumace v nadměrném množství by mohla zvýšit hladinu cholesterolu v krvi. Proto je důležité dodržovat doporučené dávkování a vyváženou stravu.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.