Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Skořice cejlonská celá ALBA

Zdrojem tohoto voňavého koření je sušená kůra skořicovníku pravého (latinsky Cinnamomum verum), stálezeleného tropického stromu, který roste především v subtropick ... více o Skořici

Kód zboží 01216
Země původuCejlon
Latinský názevCinnamomum verum
Bylík.skŠkorica cejlónska ALBA celá

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

30g
143 Kč
50g
210 Kč
100g
373 Kč
150g
485 Kč
200g
640 Kč
250g
796 Kč
Dostupnost: skladem < 500 g

Podobné zboží jako Skořice cejlonská

Vše o Skořici

Ceylonská skořice: Královna koření

Ceylonská skořice, známá také jako pravá skořice, je ceněna po celém světě pro svou delikátní chuť, jemnou vůni a řadu zdravotních přínosů. Na rozdíl od svého robustnějšího a hořčejšího protějšku, čínské skořice (Cassia), nabízí ceylonská skořice méně pronikavý, avšak bohatě aromatický zážitek, který je ideální pro jemné dezerty, nápoje a pikantní pokrmy. Tento článek vás provede úžasným světem ceylonské skořice, jejím pěstováním a původem.

Jaký rozdíl je mezi běžnou cejlonskou skořicí a cejlonskou skořicí s označením ALBA?

Běžná cejlonská skořice a skořice alba jsou oba typy skořice, které pocházejí z vnitřní kůry stromů patřících do rodu Cinnamomum. Hlavní rozdíly mezi těmito dvěma typy skořice jsou způsobeny jejich kvalitou, chutí, vůní a obsahem kumarinu.

 • Kvalita a Třída: Skořice alba je považována za vyšší třídu cejlonské skořice. Má tenčí, jemnější a uniformnější kůru ve srovnání s běžnou cejlonskou skořicí. Skořice alba je často označována jako „prémiová“ nebo „nejvyšší třída“ cejlonské skořice díky své vyšší kvalitě a lepšímu vzhledu.

 • Chuť a Vůně: Skořice alba má obvykle jemnější, sladší a sofistikovanější chuť a vůni ve srovnání s běžnou cejlonskou skořicí. Její chuť je méně pronikavá a má nižší obsah kumarinu, což je látka, která může být v některých situacích považována za nežádoucí.

 • Obsah Kumarinu: Kumarin je přirozeně se vyskytující chemická látka v některých typech skořice, která může být škodlivá pro játra ve velkých množstvích. Cejlonská skořice, včetně skořice alba, má obecně nižší obsah kumarinu ve srovnání s jinými typy skořice, jako je například kasie (čínská skořice). Skořice alba má z těchto nejnižší obsah kumarinu, což ji činí preferovanou volbou pro ty, kdo se obávají o zdravotní rizika spojená s vysokým příjmem kumarinu.

 • Cena: Kvůli své vyšší kvalitě, lepší chuťové profilaci a nižšímu obsahu kumarinu je skořice alba obvykle dražší než běžná cejlonská skořice.

Přestože jsou tyto dva typy skořice podobné a pocházejí ze stejného regionu, rozdíly ve kvalitě, chuti, vůni a obsahu kumarinu je odlišují, což ovlivňuje jejich použití, cenu a preferenci mezi spotřebiteli.

Jak zpracovat celou cejlonskou skořici?

Skořice cejlonskáNamlývání celé cejlonské skořice je proces, který vyžaduje trpělivost a jemnou ruku, ale výsledkem je jemně mletý prášek plný chuti a aroma. Zde je postup, jak správně namlít celou cejlonskou skořici:

 • Rozlomte skořici na menší kusy: Celé tyčinky skořice ručně rozlomte na menší kusy, aby se lépe vešly do mlýnku na koření nebo kávovaru. Menší kusy se lépe a rovnoměrněji melou.
 • Použijte mlýnek na koření nebo kávovar: Pro dosažení nejjemnějšího prášku použijte elektrický mlýnek na koření nebo kávovar. Můžete použít i ruční mlýnek, ale bude to vyžadovat více úsilí.
 • Melte v krátkých pulzech: Mlít skořici v krátkých pulzech, aby se zabránilo přehřátí mlýnku a ztrátě aromatických olejů. Kontrolujte konzistenci mezi pulzy a opakujte, dokud není skořice jemně mletá podle vašeho přání.
 • Síto: Pro dosažení opravdu jemného prášku můžete mletou skořici prosít přes jemné síto. Tím odstraníte větší kousky, které se nemusely úplně rozemlít.
 • Uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě: Mletou skořici uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě na chladném, tmavém místě. Správně skladovaná mletá skořice může zachovat svou chuť a aroma po několik měsíců.

Tip

 • Pokud často používáte mletou skořici, zvažte investici do kvalitního mlýnku na koření, který vám usnadní práci a zlepší výsledky.

Tento proces může být poněkud pracný, ale výsledná jemně mletá cejlonská skořice je ideální pro pečení, vaření a jako přísada do nápojů, kde její jemná chuť a aroma mohou plně vyniknout.

Jak poznat kvalitní skořici?

Kvalitní skořici můžete poznat podle několika klíčových faktorů:

 • Typ skořice: Existují dva hlavní typy skořice - Ceylonská (pravá) skořice a Cassia (čínská) skořice. Ceylonská skořice je považována za kvalitnější, má jemnější a sladší chuť a obsahuje méně kumarinu, který může být ve větších množstvích škodlivý pro játra.

 • Vzhled: Ceylonská skořice má tenčí, jemnější a vícevrstvou strukturu, zatímco Cassia je tvrdší, tlustší a má méně vrstev. Kvalitní skořice by měla vypadat svěže, bez známek plesně nebo vlhkosti.

 • Vůně a chuť: Kvalitní skořice má výraznou, sladce aromatickou vůni a chuť. Ceylonská skořice má jemnější, méně pronikavou chuť než Cassia. Pokud je vůně slabá, může to být známka starého nebo nízkokvalitního koření.

 • Barva: Ceylonská skořice má světle hnědou barvu, zatímco Cassia je obvykle tmavší hnědá.

 • Obsah kumarinu: Ceylonská skořice obsahuje méně kumarinu než Cassia. Kumarin ve větších množstvích může být škodlivý, proto je při pravidelné konzumaci skořice doporučena Ceylonská skořice.

 • Cena: Ceylonská skořice je obvykle dražší než Cassia kvůli své považované vyšší kvalitě a nižší dostupnosti.

Když kupujete skořici v práškové formě, může být obtížnější určit její kvalitu. V takovém případě je důležité spoléhat na renomované značky a obchody, které poskytují informace o původu a typu skořice.

Přínos pro dýchací systém a trávení

Normální činnost dýchacího systému

Skořice může mít pozitivní vliv na dýchací systém díky svým protizánětlivým vlastnostem. Esenciální oleje obsažené ve skořici, jako je například cinnamaldehyd, mohou pomáhat zmírňovat příznaky spojené s nachlazením a chřipkou, jako jsou ucpaný nos a kašel. Antioxidanty v skořici rovněž podporují obranyschopnost organismu proti infekcím a zánětům, což může přispět k udržení zdravého dýchacího systému.

Normální trávení

Když se bavíme o trávení, skořice je známá svými karminativními (proti nadýmání) a antispasmodickými (proti křečím) účinky. Může podporovat normální trávení tím, že stimuluje trávicí enzymy, což usnadňuje rozklad potravin a absorpci živin. Skořice také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi tím, že zlepšuje citlivost na inzulín, což může být přínosné pro lidi trpící cukrovkou typu 2 nebo pro ty, kteří chtějí udržet svou hladinu krevního cukru v normálu.

Jak užívat ceylonskou skořici

 • Nápoje: Přidání mleté skořice do kávy, čaje, smoothie nebo jiných nápojů může zlepšit jejich chuť a zároveň poskytnout zdravotní přínosy.
 • Pokrmy: Skořice se skvěle hodí do různých receptů, včetně pečiva, ovesných kaší, jogurtů a ovocných salátů. Může být také použita v marinádách a kořenících směsích pro maso nebo zeleninu.

Bezpečné dávkování

Skořice cejlonskáI když Ceylonská skořice obsahuje méně kumarinu než Cassia, je stále důležité ji konzumovat v rozumném množství. Bezpečná denní dávka skořice nebyla univerzálně stanovena, ale obecně se doporučuje následující:

 • Pro dospělé: Maximálně 0,5-1 čajová lžička (2-4 gramy) mleté skořice denně se považuje za bezpečné pro většinu lidí.
 • Ve formě doplňků stravy: Dodržujte doporučené dávkování uvedené na obalu produktu, obvykle se pohybuje okolo 500 mg dvakrát denně.

Možné negativní účinky cejlonské skořice:

 • Alergie nebo citlivost: Někteří lidé mohou vykazovat alergické reakce na skořici nebo složky v ní obsažené, jako jsou cinnamaldehyd a eugenol. Tyto reakce se mohou projevit jako ústní alergický syndrom, vyrážky, nebo zažívací potíže.

 • Interakce s léky: Skořice může ovlivňovat metabolismus některých léků, včetně antidiabetik, antikoagulancií a kardiovaskulárních léků. Její použití může potenciálně zesílit nebo oslabit účinek těchto léků, což vyžaduje opatrnost a konzultaci s lékařem.

 • Toxikologické účinky při vysokém příjmu: I když je obsah kumarinu v cejlonské skořici nízký, extrémně vysoké dávky skořice mohou teoreticky vést k toxickým účinkům, zejména na játra a ledviny.

 • Riziko hypoglykémie: Pro osoby s cukrovkou nebo na antidiabetické léčbě může skořice zvýšit riziko hypoglykémie (nízká hladina krevního cukru) díky jejímu účinku na snížení hladiny cukru v krvi.

 • Účinky na těhotné a kojící ženy: Ačkoli přesné účinky nejsou zcela známy, doporučuje se těhotným a kojícím ženám, aby byly s konzumací skořice opatrné, zejména ve větších množstvích, kvůli omezeným informacím o bezpečnosti.

Doporučení pro bezpečné užívání:

 • Mírnost: Dodržujte mírné množství ve své stravě, typicky doporučená denní dávka je až 1 čajová lžička (asi 2-4 gramy) pro dospělé.
 • Lékařská konzultace: Pokud užíváte léky nebo máte zdravotní problémy, poraďte se s lékařem před pravidelným zařazením skořice do svého jídelníčku.
 • Pozorování reakcí: Všímejte si jakýchkoli negativních reakcí vašeho těla na skořici a v případě potíží snižte její konzumaci nebo ji úplně vynechejte.

Ceylonská skořice je nejen kořením s bohatou historií a fascinujícími pěstovatelskými praktikami, ale také superpotravinou s řadou zdravotních přínosů. Její jemná chuť a aroma ji činí preferovanou volbou pro gurmány a zdravotně orientované spotřebitele po celém světě. Ať už ji přidáváte do vašeho oblíbeného receptu nebo ji používáte jako přírodní doplněk, ceylonská skořice je opravdovým klenotem mezi kořením.

100g skořice je cca 33 kusů

Slevy a tipy

Rozmarýn list

Používá se na zlepšení trávení, žaludeční, střevní a žlučníkové ... více

­-10%

Mandle naturaljádra celá

Mandle jsou bohatým přírodním zdrojem látek nezbytných pro zdraví ... více

Kešuořechy W320

Kešu jsou olejnaté ořechy se sladkou, jemnou chutí. Jsou známé zejména ... více

Maralíkořen

Má pozitivní vliv na játra, je vhodný při nechutenství, podporuje ... více

Skořice 5 cmcelá

Kůra skořicovníku charakteristicky svinutá do ruličky ... více

Šípekdrcený s jádry

Plody šípku jsou nejlepší zásobárnou vitaminu C. ... více

Kopřivanať s listem

Kopřiva je jedna z našich nejlepších léčivých rostlin s univerzálním ... více

Skořice cejlonskámletá

Je to vynikající koření do sladkého pečiva, cukroví, sušenek a ... více

Mátanať

Máta se používá ke snížení krevního tlaku, podpoře chuti k jídlu, ... více

Třezalkanať

Třezalka se používá při léčbě trávicího traktu, žaludku, jater ... více

Himalájská sůljemně mletá

Himalájská sůl obsahuje kombinaci 84 různých minerálů ... více

Řepík nať

Řepík příznivě působí na činnost jater a žlučníku, zlepšuje ... více

­-20%

Slunečnicesemínko loupané

Slunečnicová semínka patří k nejvýznamnějším koncentrovaným ... více

Chia semínko

Chia semínka působí blahodárně na celý náš organismus, podporují ... více

Kmíncelý

Celá semena kmínu jsou výtečná do pečiva ... více

Citronová kůra drcená nesířená

Drcená citronová kůra dodá nápojům příjemně osvěžující ... více

­-15%

Fenyklplod

Fenykl je známý především pro své působení proti nadýmání a ... více

Gojivýběr sušených plodů

Výběr extra velkých a šťavnatý plodů goji. Goji jsou výborným ... více

Len hnědýsemeno

Lněné semínko pro svůj obsah škrobu, oleje a vlákniny působí jako ... více

Co vás zajímá o Skořici

  Dotazy k bylinkám

 • Chci si u vás objednat semena celeru na čaj na léčení dny. Bylo mně doporučeno.Mám i zvýšený cukr, zatím se neléčím. Chtěla bych zkusím bylinný čaj.

  Celerová semena jsou skvělou volbou pro podporu zdraví, zejména při problémech jako je dna a zvýšená hladina cukru v krvi. Celerová semena jsou známá pro své protizánětlivé a diuretické vlastnosti, které mohou pomoci při léčbě dny.

  Pro přípravu čaje z celerových semen:

  • Příprava čaje: Rozdrtěte 1 čajovou lžičku celerových semen a zalijte je cca 250 ml vroucí vody. Nechte 10-15 minut vyluhovat, poté sceďte.

  • Doporučená konzumace: Pijte 1-2 šálky tohoto čaje denně.

  Pro podporu při zvýšeném cukru v krvi můžete zkusit i další byliny, které jsou známé pro své příznivé účinky na hladinu cukru v krvi, jako je:

  • Skorice: Skorice může pomáhat regulovat hladinu cukru v krvi a zlepšit inzulinovou citlivost.
  • Pískavice řecké seno: Tato bylina je tradičně používána pro podporu zdravé hladiny cukru v krvi.
  • Gymnema lesní: Tato bylina může pomoci snížit chuť na sladké a podporovat zdravou hladinu glukózy v krvi.

  Je však důležité mít na paměti, že bylinky by nikdy neměly nahrazovat lékařskou péči a vždy by měly být užívány pod dohledem lékaře nebo kvalifikovaného bylinkáře, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte léky.

  Před začátkem jakéhokoliv nového bylinného režimu, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte léky, doporučuji konzultovat s vaším lékařem, aby se zajistilo, že je to pro vás bezpečné.

 • Jak rozeznat skořici mletou cejlonskou (původem z Ceylonu) od mleté skořice z jiné země.

  Rozlišování mezi mletou cejlonskou skořicí (Cinnamomum verum) a mletou skořicí z jiné země může být obtížné pouze na základě vizuálního pohledu na mletou skořici, protože obě mohou mít podobný vzhled. Nicméně, existují některé způsoby, jak lépe identifikovat cejlonskou skořici:

  1. Vůně: Cejlonská skořice má jemnější, sladší a svěží vůni ve srovnání s mletou skořicí z jiné země, která může mít silnější a intenzivnější vůni.

  2. Chuť: Pokud máte možnost ochutnat skořici, cejlonská skořice má jemnější a sladší chuť, zatímco mletá skořice z jiné země může být pikantnější a méně sladká.

  3. Země původu: Je také důležité se podívat na etiketu nebo informace o zemi původu na obalu mleté skořice. Ceylonská skořice pochází z Cejlonu (dnes Sri Lanka) a je považována za kvalitnější. Mletá skořice z jiných zemí, například z Číny nebo Vietnamu, může mít odlišnou kvalitu a chuť.

 • Jaký je rozdíl mezi skořicemi co nabízíte.

  Skořice je populární koření pocházející z kůry stromů rodu Cinnamomum. Existuje několik druhů skořice, z nichž nejběžnější jsou cejlonská (pravá) skořice a čínská (kasijská) skořice.

  • Skořice čínská (Cinnamomum cassia nebo Cinnamomum aromaticum): Tento druh skořice je nejrozšířenější a nejběžnější na trhu. Je známá pro svou silnou, ostrou a mírně hořkou chuť. Čínská skořice obsahuje vyšší množství kumarinu, což je látkou, která může být při velkém množství škodlivá pro játra.

  • Skořice cejlonská (Cinnamomum verum nebo Cinnamomum zeylanicum): Tento druh skořice je považován za "pravou" skořici. Má jemnější, sladší a složitější chuť než čínská skořice. Obsahuje mnohem méně kumarinu než čínská skořice, takže je obecně považována za zdravější alternativu.

  Označení ALBA: ALBA se vztahuje na konkrétní kvalitu cejlonské skořice. Skořice je klasifikována podle velikosti a kvality kůry, která se používá k její výrobě. ALBA je nejvyšší kvalita cejlonské skořice a má nejjemnější kůru.

 • Nabízíte bylinky Skořice bílá, Skořicový květ a Quassiové dřevo?

  Skořice bílá (Cinnamomum verum) je strom, který pochází z oblasti Srí Lanky. Z kůry tohoto stromu se získává skořice, která se používá jako koření, aromatická látka a v tradiční medicíně. Skořice bílá je jemnější a méně hořká než běžněji používaná skořice cejlonská (Cinnamomum zeylanicum).

  Skořicový květ (Lavanga) je koření pocházející z pupenů květů stromu karyofylovce vonné (Syzygium aromaticum). Toto koření má výraznou a silnou vůni a chuť. Používá se v tradiční kuchyni po celém světě a také v tradiční medicíně pro své protizánětlivé a protibakteriální vlastnosti.

  Quassiové dřevo (Quassia amara) je strom, který roste v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky. Ze dřeva se získávají látky s hořkou chuťovou složkou, které se používají jako bylinná medicína a koření. Quassia amara má protizánětlivé, protiplísňové a protihmyzové vlastnosti a je tradičně používána k podpoře trávení a jako přírodní repelent proti hmyzu.

  Bohužel ny tyto bylinky nejsou spolehliví dodavatelé, proto je nemůžeme do nabídky zařadit.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.