Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Rozmarýn list lékařský

Rozmarýn lékařský neboli rozmarýna lékařská (latinsky Rosmarinus officinalis) je aromatická bylinka z čeledi hluchavkovitých, jejímž původním domovem je klimaticky příz ... více o Rozmarýnu

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 00088
Latinský názevRosmarinus officinalis
Teplota vaporizacedo 190°C
Bylík.skRozmarín lekársky list

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

50g
36 Kč
100g
51 Kč
150g
61 Kč
200g
74 Kč
250g
88 Kč
300g
105 Kč
400g
132 Kč
500g
152 Kč
750g
205 Kč
Dostupnost: skladem > 1 kg | dostanete do 18.6.
 • GLS - na pobočku dostanete do 18.6.
 • WE|DO BOX dostanete do 18.6.
 • WE|DO POINT dostanete do 18.6.
 • WE|DO HOME dostanete do 18.6.
 • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete do 18.6.
 • Balíkovna dostanete do 18.6.
 • PPL - na pobočku dostanete do 18.6.
 • Zásilkovna domů dostanete do 18.6.
 • PPL - na adresu dostanete do 18.6.
 • GLS - na adresu dostanete do 18.6.
 • Česká pošta - Balík do ruky dostanete do 18.6.

Podobné zboží jako Rozmarýn

Vše o Rozmarýnu

Rozmarýn lékařský: Přírodní zázrak pro zdraví a domácnost

Rozmarýn Rozmarýn lékařský neboli rozmarýna lékařská (latinsky Rosmarinus officinalis) je aromatická bylinka z čeledi hluchavkovitých, jejímž původním domovem je klimaticky příznivé Středomoří. Vyrůstá jako stálezelený bohatě větvený keřík s úzkými vstřícnými listy, v době rozkvětu jej zdobí nádherné květy bílé, modré nebo fialové barvy. Plodem je tvrdka.

Léčivé vlastnosti

Bylinka má široké spektrum léčivých vlastností. Jedná se o antioxidant, podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Přispívá k normální činnosti trávení, jater a žlučníku, příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi a vylučování, respektive pročištění těla. Blahodárně působí také na ledviny a močové cesty, napomáhá udržovat normální funkce dýchacího systému a srdce, podporuje krevní oběh. Rozmarýn je vhodný pro celkové osvěžení těla. Ženy jej mohou vyzkoušet pro komfort v období menopauzy, všichni bez rozdílu pohlaví pro zdravé klouby. V oblasti duševního zdraví je vhodný pro dobrou paměť a uchování emočního komfortu (pozitivně ovlivňuje stres).

Aromaterapie a duševní zdraví

Esenciální olej rozmarýnu je často používán v aromaterapii pro své povzbuzující a zklidňující účinky na mysl a tělo. Příznivě ovlivňuje paměť a koncentraci, a je užitečný při boji proti únavě a stresu.

Výroba rozmarýnového esenciálního oleje

Výroba rozmarýnového esenciálního oleje doma může být zajímavým a odměňujícím projektem. Ačkoli pravý esenciální olej se typicky získává destilací párou, což je proces vyžadující speciální zařízení, existují jednodušší metody, jak si připravit olej s rozmarýnovou vůní a některými terapeutickými vlastnostmi. Jednou z takových metod je macerace, která umožňuje extrahovat účinné látky do nosného oleje. Zde je návod, jak na to:

Co budete potřebovat:

 • Sušený rozmarýn
 • Nosný olej (např. olivový, mandlový nebo jojobový olej)
 • Skleněná nádoba s uzavíratelným víkem
 • Sítko nebo gáza
 • Tmavá skleněná lahvička pro skladování

Postup:

 • Příprava rozmarýnu: Vezměte sušený rozmarýn. Výhodou sušených bylin je, že již jsou zbaveny veškeré vlhkosti, takže riziko plísně nebo zkázy oleje je minimalizováno.

 • Naplňte nádobu: Do skleněné nádoby vložte dostatečné množství sušeného rozmarýnu. Mějte na paměti, že sušené byliny jsou koncentrovanější než čerstvé, takže můžete použít mírně menší množství.

 • Zalití olejem: Rozmarýn zcela zalijte nosným olejem, ujistěte se, že jsou všechny bylinky ponořené.

 • Macerace: Uzavřenou nádobu umístěte na teplé místo bez přímého slunečního světla. Na rozdíl od čerstvých bylin, u sušených je lepší olej uchovávat spíše v teple než na přímém slunci, aby se předešlo přehřátí a oxidační degradaci oleje. Nechte macerovat přibližně 4-6 týdnů. Občas nádobu protřepejte, aby se povzbudila extrakce.

 • Filtrace: Po uplynutí macerační doby olej pečlivě přefiltrujte přes jemné sítko nebo gázu do čisté skleněné nádoby, odstraňte všechny pevné části bylin.

 • Skladování: Přelijte olej do tmavé skleněné lahvičky, která zamezí přístupu světla. Tímto způsobem můžete prodloužit životnost oleje.

Tento macerovaný olej s vlastnostmi rozmarýnu je vhodný pro masáže, aromaterapeutické účely, nebo jako přísada do koupelí a domácí kosmetiky. Ačkoliv není toto pravý esenciální olej, nese v sobě mnohé přínosy spojené s rozmarýnem.

Kosmetické využití

RozamrýnRozmarýn je populární složkou v mnoha kosmetických produktech, díky svým antiseptickým, protizánětlivým a tonizačním vlastnostem. Jeho použití v kosmetice může přinést různé výhody pro pokožku a vlasy. Zde jsou některé způsoby, jak můžete rozmarýn využít v domácí kosmetice:

Rozmarýnové tonikum pro pleť

Rozmarýnový čaj nebo voda mohou sloužit jako osvěžující a tonizující obličejové tonikum, které pomáhá čistit pokožku a zužovat póry. Stačí připravit silný odvar z rozmarýnu, nechat ho vychladnout, přefiltrovat a používat jako tonikum po očištění pleti.

Rozmarýnový šampon nebo kondicionér

Rozmarýnový olej může stimulovat vlasové folikuly, podporovat růst vlasů a zlepšovat kvalitu vlasů. Můžete přidat několik kapek rozmarýnového esenciálního oleje do svého šamponu nebo kondicionéru, aby pomohl posílit vlasy a zlepšit jejich lesk.

Rozmarýnová koupel

Přidejte několik kapek rozmarýnového esenciálního oleje do koupele pro aromaterapeutické a uvolňující účinky. Rozmarýn v koupeli může pomoci uvolnit napětí a zlepšit náladu.

Rozmarýn má mnohostranné využití a jeho vlastnosti mohou být účinně využity ve vlastní kosmetice. Při používání rozmarýnového esenciálního oleje vždy dbávejte na to, aby byl správně ředěný, aby se předešlo podráždění pokožky. Vždy je také dobré provést test na malé části kůže, zda nedochází k alergické reakci.

Kulinářské využití rozmarýnu

Rozmarýn je velmi užitečná bylina v kulinářství s následujícími použitími:

 • Marinády a omáčky - Rozmarýn je skvělý pro marinování masa jako je jehněčí, hovězí, kuře a vepřové, kde dodává hloubku chuti.
 • Pečené pokrmy - Přidává se k pečené zelenině a masu, kde zvýrazňuje jejich přirozenou chuť.
 • Polévky a vývary - Používá se pro dodání aromatické hloubky polévkám a vývarům, často ve kombinaci s dalšími bylinami.
 • Chléb a pečivo - Čerstvý rozmarýn může být přidán do těsta, což přináší jemnou bylinnou chuť.
 • Nápoje - Infuze rozmarýnu do sirupů dodává koktejlům a nealkoholickým nápojům jedinečný twist.
 • Aromatizace olejů a octa - Rozmarýn macerovaný v olivovém oleji nebo octu je vynikající pro oblékání salátů nebo jako aromatická marináda.

Rozmarýn je úžasně všestranný a jeho intenzivní chuť znamená, že stačí jen malé množství k obohacení jakéhokoli pokrmu. Když používáte rozmarýn, je dobré si pamatovat, že čerstvý rozmarýn má tendenci být silnější než sušený, takže můžete chtít upravit množství podle vašich chuťových preferencí.

Jak pěstovat rozmarýn?

Rozmarýn je středomořská bylina vyžadující plné slunce a dobře odvodněnou, písčitou půdu, ideální pro suché a teplé podmínky. Pro úspěšné pěstování je důležité zajistit rozmarýnu dostatek světla (6–8 hodin denně) a minimalizovat zalévání, neboť rostlina dobře snáší sucho a je citlivá na přemokření. Při pěstování v chladnějším klimatu je možné rozmarýn pěstovat v nádobách, což usnadňuje přesun rostliny do interiéru během mrazivých měsíců.

Pro udržení zdravého růstu je vhodné rozmarýn občas zastřihnout, což podporuje jeho bujnější a hustší větvení. Řez je nejlepší provádět po kvetení nebo na jaře. Rozmarýn lze rozmnožovat řízky z dřevitých stonků, které se zasadí do vlhké půdy s rašelinou a pískem. I když je rostlina odolná vůči mnoha škůdcům, je třeba dbát na správnou ventilaci a předcházet plísňovým onemocněním, která mohou nastat při vysoké vlhkosti.

A víte že?

Jednou z fascinujících historických zajímavostí o rozmarýnu je jeho symbolika a využití v různých kulturách po celé historii. Rozmarýn byl často spojován s pamětí a věrností, a proto se běžně používal při svatebních obřadech a pohřbech. Ve středověké Evropě bylo například obvyklé, že nevěsty nosily věnec z rozmarýnu jako symbol věrnosti a připomenutí manželského slibu. Také studenti nosili kolem krku snítky rozmarýnu, aby zlepšili svou paměť během studia.

Rozmarýn se také využíval pro své údajné magické vlastnosti a ochranné účinky. Věřilo se, že může ochránit před zlými duchy a nemocemi. Tato bylina byla často součástí kouzelných amuletů a byla považována za ochranný symbol, který měl přinášet zdraví a štěstí. Tato bohatá historie dodává rozmarýnu nejen kulinářský, ale i kulturní význam, což ho činí o to zajímavější rostlinou.

 

Zajímavé odkazy

Účinné látky

Droga obsahuje 1 až 2% silice (verbenon, borneol, cineol, kafr, limonen aj.), flavonoidy (luteolin, apigenin, diosmetin aj.), diterpenové hořčiny (pikrosalvin, rosmanol, rosmadial aj.), kyselinu ursulovou, oleanovou, kávovou, chlorgenovou a rozmarýnovou, třísloviny (až 8%) a další látky. Obsah účinných látek však značně závisí na době i místě sběru. 

Výskyt

Roste v blízkosti mořského pobřeží - ostatně její latinského rodové jméno je pravděpodobně odvozeno od slov ros=rosa a marinus=mořský, tedy "mořská rosa". U nás se pěstuje, ale nezplaňuje, neboť středoevropské tuhé zimy jsou pro něho k nepřežití.

Lidové názvy Rozmarýnu

Tato bylina je známa také pod názvy merdov, mořská rosa, posvátný keř, rozmariján, rozmarýn věnečný, rozmarýna, rozmarýnek, rozmarýnka nebo věnečná rozmarýna.

Příprava Rozmarýnu

Nálev - čaj - jednu čajovou lžičku zalijeme 1/4 l vroucí vody, 15 minut louhujeme. Užívá se 3 - 4x denně teplý mezi jídly. K inhalacím při bronchitidě - 10 g rozmarýnu dáme do 1 l studené vody, přivedeme k varu, odstavíme a necháme 10 minut vyluhovat - inhalujeme několikrát denně - doporučeno i napařování hlavy - 5 - 7 minut. Pro zevní použití se připravuje silnější výluh - na 1 l vody 50 g listu rozmarýnu, uvede se k varu, nechá se 30 minut stát. Poté se scedí a přidá do koupele při revmatismu, na špatně se hojící rány nebo jako relaxační koupel - nekoupat se večer, silně povzbuzuje! Nepoužívat v těhotenství!

Dávejte si pozor!

Při jakékoli formě vnitřního užívání rozmarýnu je překročení doporučených dávek nebezpečné a vůbec ho nesmějí užívat lidé s vysokým krevním tlakem a ženy v těhotenství!

Slevy a tipy

Skořice cejlonskámletá

Je to vynikající koření do sladkého pečiva, cukroví, sušenek a ... více

Fenyklplod

Fenykl je známý především pro své působení proti nadýmání a ... více

Ostropestřecdrcený plod

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu ... více

Badyánplod

Badyán se pro svou vůni podobnou anýzu a pro svůj krásný hvězdicový ... více

Vrbovka nať

Vrbovku malokvětou používáme při zánětech močových cest a při ... více

Lopuch kořen

Lopuch čistí krev a pomáhá s kožnímu obtížemi jako je akné či ekzém. ... více

Levandulekvět

Levandule se používá při nespavosti, nervové slabosti, špatném ... více

Maralíkořen

Má pozitivní vliv na játra, je vhodný při nechutenství, podporuje ... více

Heřmánekkvět

Heřmánek představuje mezi léčivými rostlinami naprostou "hvězdu", ... více

Kešuořechy W320

Kešu jsou olejnaté ořechy se sladkou, jemnou chutí. Jsou známé zejména ... více

Lékořicekořen

Kořen lékořice se používá k usnadnění odkašlávání a uvolnění ... více

Himalájská sůljemně mletá

Himalájská sůl obsahuje kombinaci 84 různých minerálů ... více

Řepík nať

Řepík příznivě působí na činnost jater a žlučníku, zlepšuje ... více

Meduňkanať

Meduňka pomáhá při nespavosti, stavech neklidu a podrážděnosti, ... více

Kurkumamletá

Indický šafrán dodá jídlům nádhernou žlutou barvu ... více

Česnekgranulát

Oblíbené koření v podobě malých granulí sušeného česneku ... více

Meruňkynesířené

Sušené meruňky obsahují 5x více učinných látek než čerstvě ... více

Diviznakvět

Divizna patří mezi nejstarší léčivé rostliny, je vhodná i pro děti ... více

Skořice 5 cmcelá

Kůra skořicovníku charakteristicky svinutá do ruličky ... více

Datle bez peckysušené plody

Odhaduje se, že datle jsou člověkem pěstovány déle než 5 tisíc let ... více

Co vás zajímá o Rozmarýnu

  Dotazy k bylinkám

 • Potřebovala bych poradit nějakou směs bylinek, které mají antivirotické účinky. Objevuje se mi opar(ne pásový) v oblasti beder.

  Existuje několik bylinek, které mají antivirotické účinky a mohou být užitečné při prevenci oparu. Zde je několik bylinek, které mohou být součástí takové směsi:

  • Echinacea (třapatka) - má imunostimulační a antivirotické účinky, podporuje imunitní systém a pomáhá bojovat proti virům.
  • Meduňka - má antivirové, protizánětlivé a protibakteriální účinky, podporuje imunitní systém a pomáhá snižovat stres, který může být spouštěčem oparu.
  • Rozmarýn - má antivirové a protizánětlivé účinky, podporuje krevní oběh a detoxikaci těla.
  • Řepík lékařský - má antivirové a protizánětlivé účinky, podporuje imunitní systém a podporuje hojení ran.
  • Citronová tráva - má antivirové a protizánětlivé účinky, pomáhá snižovat stres a podporuje detoxikaci těla.

  Směs by mohla obsahovat například 1 čajovou lžičku každé bylinky, smíchané dohromady. Takovou směs můžete zalít horkou vodou a nechat ji louhovat po dobu 5-10 minut. Tuto směs můžete pít dvakrát denně, dokud nezmizí příznaky oparu. Je důležité si uvědomit, že bylinné přípravky mohou mít interakce s léky a je vždy nejlepší poradit se s lékařem, než začnete užívat jakoukoli novou bylinku.

 • Ráda bych některý bylinkový čaj pro svou kamarádku, která má ale trombofilii. Nevím, zda by jí některá z bylinek nemohla přitížit. Můžete mi prosím poradit?

  Trombofilie je stav, kdy je zvýšené riziko tvorby krevních sraženin, a proto je důležité být opatrný při výběru bylinek nebo doplňků stravy. Některé bylinky mohou mít antikoagulační účinky a mohou snižovat srážlivost krve, což může být nebezpečné pro lidi s trombofilii.

  Zde je seznam několika bylinek, které by mohly být vhodné pro vaši kamarádku s trombofilií:

  • Zázvor: Zázvor má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti a může pomoci při trávicích potížích.

  • Rozmarýn: Rozmarýn má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a může pomoci při trávicích potížích.

  • Levandule: Levandule má relaxační účinky a může pomoci při úzkosti a nespavosti.

  • Malina: Malina má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci při bolestech břicha a menstruačních křečích.

  • Tymián: Tymián má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a může pomoci při trávicích potížích.

  Je důležité si uvědomit, že i když jsou tyto bylinky obecně považovány za bezpečné pro lidi s trombofilii, může se jednat o individuální reakci. Pokud má vaše kamarádka nějaké pochybnosti ohledně použití bylinek, měla by se poradit se svým lékařem nebo specialistou na byliny, aby zjistila, zda jsou vhodné pro její specifický případ.

 • Několik dní nemohu spát, ale přes den nemám pocení ani návaly horka. Jaké bylinky jsou vhodné na spánek, ale nechci návykovou věc.

  Existuje několik bylin, které mohou pomoci s nespavostí a podporovat přirozený spánek, aniž by byly návykové. Některé z nich zahrnují:

  • Máta peprná - uklidňuje nervy a pomáhá uvolnit napětí a úzkost.

  • Levandule - má uklidňující účinky a může pomoci zlepšit kvalitu spánku.

  • Meduňka - podporuje relaxaci a může pomoci snížit stres a úzkost.

  • Heřmánek - má uklidňující účinky a může pomoci snížit úzkost a stres.

  • Kozlík lékařský - má uklidňující účinky a může pomoci zlepšit kvalitu spánku.

  Můžete si vybrat jednu z těchto bylin a připravit si z ní čaj. Doporučuji použít jednu lžičku sušených bylin na šálek horké vody a nechat louhovat 5-10 minut. Pijte čaj přibližně 30 minut před spaním. Je také důležité zajistit si dostatek spánku v pravidelných intervalech, vyhnout se kofeinu a alkoholu před spaním a připravit si klidnou a temnou prostředí pro spánek.

 • Ráda bych bylinky na menopauzu. Snad jsem vybrala všechny příznaky co k tomu patří. Bušení srdce, pocení, tlaky do uší, závratě no prostě hrůza. Prosím doporučte mi nějakou bylinku, která mě sklidní.

  Existuje mnoho bylin, které mohou pomoci s příznaky menopauzy, včetně bušení srdce, pocení, tlaků do uší a závratí. Některé z nejúčinnějších bylin na menopauzu jsou:

  Ženšen - ženšen může pomoci zlepšit celkovou energii a zvládnout únavu a stres. Může také pomoci s bušením srdce a závratěmi.

  Levandule - levandule má uklidňující účinky a může pomoci s úzkostí, nespavostí a podrážděností, které mohou být spojené s menopauzou.

  Rozmarýn - Rozmarýn má stimulační účinky a může pomoci s únavou a zlepšit náladu. Také může pomoci s bušením srdce a závratěmi.

  Je důležité si uvědomit, že bylinky mohou mít vedlejší účinky a mohou interagovat s některými léky. Pokud užíváte léky na jiné zdravotní problémy, měli byste se poradit s lékařem nebo odborníkem na byliny před užíváním jakýchkoli doplňků stravy.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.