Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
DOPRAVA s WE|DO za 29 Kč od 299Kč nákupu ZDARMA!

Cuti cuti nať

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 00249
Latinský názevAsplenium lunulatum
Bylík.skCuti cuti vňať

Doprava z WE|DO od 29 Kč, od 299 Kč zdarma Doba dodání

30g
74 Kč
50g
105 Kč
100g
178 Kč
150g
227 Kč
200g
298 Kč
250g
368 Kč
300g
424 Kč
Dostupnost: skladem < 1 kg


Vše o cuti cuti

Cuti Cuti

Cuti cutiCuti Cuti neboli sleziník (latinsky Asplenium lunulatum ) se řadí mezi tradiční jihoamerické byliny, které si pro své vlastnosti postupně získávají oblibu po celém světě. Patří do rozsáhlého rodu kapradin, který zahrnuje na 700 různých druhů. Cuti cuti náleží ke kapradinám, které jsou poměrně malého vzrůstu. Má vzpřímený oddenek, kopinaté listy jsou uspořádány v trsech a mohou dorůstat do délky přibližně 8 cm. Je pro ně charakteristické, že horní část je sytě zelená, spodní naopak hnědavá.

Ze sleziníku se sklízí jeho nadzemní část – listy a stonek, které se následně suší. Nejčastěji se užívají ve formě odvaru. Rostlina obsahuje mimo jiné flavonoidy, taniny, xantiny, aminokyseliny, slizy, stilbeny, kyselinu p-kumarovou a další účinné látky.

Domovinou rostliny jsou výše položené tropické zalesněné porosty jihoamerického kontinentu. Nejlépe se jí daří na skalnatých lokalitách, kde je dostatek vláhy a stínu. Vzhledem k rostoucí popularitě Cuti Cuti se však již nenachází pouze ve volné přírodě, ale je rovněž pěstována na plantážích.

Účinné látky

Flavonoidy (akacetin), stilbeny, nebílkovinné aminokyseliny, deriváty kys. kumarové, naftochinony, třísloviny, slizy (mucil).  

Výskyt

Cuti Cuti je typickou peruánskou rostlinou, patřící mezi divoce rostoucí kapradiny. Vyskytuje se na východních svazích And, ve skalních rozsedlinách, na stinných a vlhkých místech deštného lesa, často poblíž vodopádů.

Příprava cuti cuti

Odvar - čaj připravíme zalitím 2 lžic sušiny 0,5 l studené vody, přivedeme k varu a na mírném ohni 5 minut povaříme. Odvar necháme přes noc macerovat, nejlépe přikrytý bavlněnou tkaninou. Ráno sceďte. Užívá se 2x denně nalačno, ráno a v poledne. Další variantou přípravy je povaření 1 lžíce nati v 1l vody na mírném ohni po dobu 15-20 minut. Užívá se 3x denně šálek.

Dávejte si pozor!

Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti. Nepřekračujte doporučené dávkování. Pravidelné každodenní užívání odvaru snižuje v průběhu několika týdnů hladinu cukru v krvi.

Slevy a tipy

Kozlíkkořen

Kozlík se podává jako sedativum při nespavosti, stresech, bolestech ... více

Játrabylinková směs

Při různých potížích s játry vám tato bylinná směs velice uleví ... více

Rychlejší hubnutíbylinková směs

Bylinná směs pro rychlý boj s nadváhou. ... více

Maralíkořen

Má pozitivní vliv na játra, je vhodný při nechutenství, podporuje ... více

Mátanať

Máta se používá ke snížení krevního tlaku, podpoře chuti k jídlu, ... více

Co vás zajímá o cuti cuti

    Dotazy k bylinkám

  • Mám cukrovku tipu 1. A tak zda mi bylina CUCI CUCI nať pomůže aspoň trochu upravit hladinu cukru v krvi?

    Asplenium lunulatum, známý také jako "cuci-cuci" nebo "cuti cuti", je kapradina používaná v tradiční medicíně v některých částech Jižní Ameriky, včetně Peru a Ekvádoru. Zkoumání účinků této rostliny je stále v rané fázi, ale některé studie naznačují, že by mohla mít potenciální využití při léčbě diabetu.

    Existuje několik studií, které zkoumají účinky extraktu z cuci-cuci na hladinu cukru v krvi. Tyto studie naznačují, že extrakt z cuci-cuci může snižovat hladinu cukru v krvi a zlepšovat metabolismus glukózy u lidí s diabetem typu 2.

    Nicméně, vzhledem k tomu, že máte diabet typu 1, nedoporučuji se spoléhat pouze na byliny jako léčebný prostředek a konzultovat užívání bylin s odborníkem na zdravotní péči. Je důležité dodržovat doporučení lékařů ohledně léčby diabetu, včetně užívání léků a pravidelného monitorování hladiny cukru v krvi.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.