Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Skořice cejlonská mletá

Ceylonská skořice, známá také jako pravá skořice, je ceněna po celém světě pro svou delikátní chuť, jemnou vůni a řadu zdravotních přínosů. ... více o Skořici

Kód zboží 01119
Latinský názevCinnamomum verum
Bylík.skŠkorica cejlónska ALBA mletá

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

-10%
30g
47 Kč42 Kč
50g
63 Kč57 Kč
100g
102 Kč92 Kč
150g
127 Kč115 Kč
200g
163 Kč148 Kč
250g
200 Kč181 Kč
300g
233 Kč211 Kč
Dostupnost: do týdne | dostanete do 8.3.
 • GLS - na pobočku dostanete do 8.3.
 • WE|DO BOX dostanete do 8.3.
 • WE|DO POINT dostanete do 8.3.
 • WE|DO HOME dostanete do 8.3.
 • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete do 8.3.
 • Balíkovna dostanete do 8.3.
 • PPL - na pobočku dostanete do 8.3.
 • Zásilkovna domů dostanete do 8.3.
 • PPL - na adresu dostanete do 8.3.
 • GLS - na adresu dostanete do 8.3.
 • Česká pošta - Balík do ruky dostanete do 8.3.

Podobné zboží jako Skořice cejlonská

Vše o Skořici

Ceylonská skořice: Královna koření

Ceylonská skořice, známá také jako pravá skořice, je ceněna po celém světě pro svou delikátní chuť, jemnou vůni a řadu zdravotních přínosů. Na rozdíl od svého robustnějšího a hořčejšího protějšku, čínské skořice (Cassia), nabízí ceylonská skořice méně pronikavý, avšak bohatě aromatický zážitek, který je ideální pro jemné dezerty, nápoje a pikantní pokrmy. Tento článek vás provede úžasným světem ceylonské skořice, jejím pěstováním a původem.

Historický přehled

Skořice cejlonskáCeylonská skořice má dlouhou historii, sahající až do starověkého Egypta, kde byla používána jako vonná přísada a konzervační látka. Její cesta na západní trhy byla často obestřena tajemstvím; obchodníci ze starověku pečlivě skrývali její skutečný původ, aby si zachovali monopol na tento lukrativní obchod.

Jak se pěstuje?

Ceylonská skořice pochází z kůry stromu Cinnamomum verum, který je domovem tropických oblastí Srí Lanky (dříve Ceylon), stejně jako jižní Indie, Madagaskaru a Seychel. Stromy skořice vyžadují vlhké, tropické klima s bohatou, dobře odvodněnou půdou.

Pěstování ceylonské skořice je umění, které se předává z generace na generaci. Mladé stromy se nechají růst po dobu dvou let, než jsou řezány těsně nad zemí, což stimuluje růst nových výhonků z kořenů. Po dalších 1-2 letech se z těchto výhonků sklízí kůra, nejlépe v dešťovém období, kdy je kůra nejsnadněji oddělitelná od dřeva.

Sběr kůry je pečlivý a pracný proces. Kůra se nejprve nařeže a poté ručně odstraní z větví. Vnitřní kůra se poté škrábe, aby se odstranily hrubé vnější části, a nakonec se kůra suší na slunci, kde se sama sroluje do typického tvaru skořicových tyčinek.

Kde se pěstuje?

Srí Lanka zůstává největším producentem a vývozcem ceylonské skořice na světě, přičemž tato koření tvoří důležitou část jejího exportu. Kromě Srí Lanky se ceylonská skořice pěstuje také v jižní Indii, na Madagaskaru a Seychelách, kde podobné klimatické podmínky umožňují její růst a prosperitu.

Jak poznat kvalitní skořici?

Kvalitní skořici můžete poznat podle několika klíčových faktorů:

 • Typ skořice: Existují dva hlavní typy skořice - Ceylonská (pravá) skořice a Cassia (čínská) skořice. Ceylonská skořice je považována za kvalitnější, má jemnější a sladší chuť a obsahuje méně kumarinu, který může být ve větších množstvích škodlivý pro játra.

 • Vzhled: Ceylonská skořice má tenčí, jemnější a vícevrstvou strukturu, zatímco Cassia je tvrdší, tlustší a má méně vrstev. Kvalitní skořice by měla vypadat svěže, bez známek plesně nebo vlhkosti.

 • Vůně a chuť: Kvalitní skořice má výraznou, sladce aromatickou vůni a chuť. Ceylonská skořice má jemnější, méně pronikavou chuť než Cassia. Pokud je vůně slabá, může to být známka starého nebo nízkokvalitního koření.

 • Barva: Ceylonská skořice má světle hnědou barvu, zatímco Cassia je obvykle tmavší hnědá.

 • Obsah kumarinu: Ceylonská skořice obsahuje méně kumarinu než Cassia. Kumarin ve větších množstvích může být škodlivý, proto je při pravidelné konzumaci skořice doporučena Ceylonská skořice.

 • Cena: Ceylonská skořice je obvykle dražší než Cassia kvůli své považované vyšší kvalitě a nižší dostupnosti.

Když kupujete skořici v práškové formě, může být obtížnější určit její kvalitu. V takovém případě je důležité spoléhat na renomované značky a obchody, které poskytují informace o původu a typu skořice.

Přínos pro dýchací systém a trávení

Normální činnost dýchacího systému

Skořice může mít pozitivní vliv na dýchací systém díky svým protizánětlivým vlastnostem. Esenciální oleje obsažené ve skořici, jako je například cinnamaldehyd, mohou pomáhat zmírňovat příznaky spojené s nachlazením a chřipkou, jako jsou ucpaný nos a kašel. Antioxidanty v skořici rovněž podporují obranyschopnost organismu proti infekcím a zánětům, což může přispět k udržení zdravého dýchacího systému.

Normální trávení

Když se bavíme o trávení, skořice je známá svými karminativními (proti nadýmání) a antispasmodickými (proti křečím) účinky. Může podporovat normální trávení tím, že stimuluje trávicí enzymy, což usnadňuje rozklad potravin a absorpci živin. Skořice také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi tím, že zlepšuje citlivost na inzulín, což může být přínosné pro lidi trpící cukrovkou typu 2 nebo pro ty, kteří chtějí udržet svou hladinu krevního cukru v normálu.

Jak užívat ceylonskou skořici

 • Nápoje: Přidání mleté skořice do kávy, čaje, smoothie nebo jiných nápojů může zlepšit jejich chuť a zároveň poskytnout zdravotní přínosy.
 • Pokrmy: Skořice se skvěle hodí do různých receptů, včetně pečiva, ovesných kaší, jogurtů a ovocných salátů. Může být také použita v marinádách a kořenících směsích pro maso nebo zeleninu.

Bezpečné dávkování

I když Ceylonská skořice obsahuje méně kumarinu než Cassia, je stále důležité ji konzumovat v rozumném množství. Bezpečná denní dávka skořice nebyla univerzálně stanovena, ale obecně se doporučuje následující:

 • Pro dospělé: Maximálně 0,5-1 čajová lžička (2-4 gramy) mleté skořice denně se považuje za bezpečné pro většinu lidí.
 • Ve formě doplňků stravy: Dodržujte doporučené dávkování uvedené na obalu produktu, obvykle se pohybuje okolo 500 mg dvakrát denně.

Možné negativní účinky cejlonské skořice:

 • Alergie nebo citlivost: Někteří lidé mohou vykazovat alergické reakce na skořici nebo složky v ní obsažené, jako jsou cinnamaldehyd a eugenol. Tyto reakce se mohou projevit jako ústní alergický syndrom, vyrážky, nebo zažívací potíže.

 • Interakce s léky: Skořice může ovlivňovat metabolismus některých léků, včetně antidiabetik, antikoagulancií a kardiovaskulárních léků. Její použití může potenciálně zesílit nebo oslabit účinek těchto léků, což vyžaduje opatrnost a konzultaci s lékařem.

 • Toxikologické účinky při vysokém příjmu: I když je obsah kumarinu v cejlonské skořici nízký, extrémně vysoké dávky skořice mohou teoreticky vést k toxickým účinkům, zejména na játra a ledviny.

 • Riziko hypoglykémie: Pro osoby s cukrovkou nebo na antidiabetické léčbě může skořice zvýšit riziko hypoglykémie (nízká hladina krevního cukru) díky jejímu účinku na snížení hladiny cukru v krvi.

 • Účinky na těhotné a kojící ženy: Ačkoli přesné účinky nejsou zcela známy, doporučuje se těhotným a kojícím ženám, aby byly s konzumací skořice opatrné, zejména ve větších množstvích, kvůli omezeným informacím o bezpečnosti.

Doporučení pro bezpečné užívání:

 • Mírnost: Dodržujte mírné množství ve své stravě, typicky doporučená denní dávka je až 1 čajová lžička (asi 2-4 gramy) pro dospělé.
 • Lékařská konzultace: Pokud užíváte léky nebo máte zdravotní problémy, poraďte se s lékařem před pravidelným zařazením skořice do svého jídelníčku.
 • Pozorování reakcí: Všímejte si jakýchkoli negativních reakcí vašeho těla na skořici a v případě potíží snižte její konzumaci nebo ji úplně vynechejte.

Ceylonská skořice je nejen kořením s bohatou historií a fascinujícími pěstovatelskými praktikami, ale také superpotravinou s řadou zdravotních přínosů. Její jemná chuť a aroma ji činí preferovanou volbou pro gurmány a zdravotně orientované spotřebitele po celém světě. Ať už ji přidáváte do vašeho oblíbeného receptu nebo ji používáte jako přírodní doplněk, ceylonská skořice je opravdovým klenotem mezi kořením.

Slevy a tipy

Len hnědýsemeno

Lněné semínko pro svůj obsah škrobu, oleje a vlákniny působí jako ... více

Datle bez peckysušené plody

Odhaduje se, že datle jsou člověkem pěstovány déle než 5 tisíc let ... více

Hlohplod

Plody hlohu, tzv. hložinky mají také léčivé účinky, jen o něco ... více

Zázvor mletý

Jemně pomletý zázvor je vynikající nejenom do sušenek ... více

­-20%

Šípekslupky

Plody šípku jsou nejlepší zásobárnou vitaminu C. ... více

Bez květ

Používá se při nachlazení, k vyvolání pocení, při horečkách, ... více

Lékořicekořen

Kořen lékořice se používá k usnadnění odkašlávání a uvolnění ... více

Třezalkanať

Třezalka se používá při léčbě trávicího traktu, žaludku, jater ... více

Řebříčeknať

Řebříček obecný je vynikajícím dezinfekčním, protizánětlivým ... více

Himalájská sůlhrubá

Himalájská sůl obsahuje kombinaci 84 různých minerálů ... více

Šanta nať

Šanta kočičí je bylinka s intenzivní vůní, vhodná na čaj, koupele, ... více

­-20%

Ostropestřecmletý plod

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu ... více

Rychlejší hubnutíbylinková směs

Bylinná směs pro rychlý boj s nadváhou. ... více

Heřmánekkvět

Heřmánek představuje mezi léčivými rostlinami naprostou "hvězdu", ... více

Kmíncelý

Celá semena kmínu jsou výtečná do pečiva ... více

Lopuch kořen

Lopuch čistí krev a pomáhá s kožnímu obtížemi jako je akné či ekzém. ... více

Quinoa bílásemínko

Quinoa je nenápadná nutriční bomba, obohatí jídelníček nejen ... více

­-15%

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.