Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
DOPRAVA s WE|DO za 29 Kč od 299Kč nákupu ZDARMA!

Čága kousky Rezavec šikmý

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 00355
Latinský názevInonotus obliquus
Bylík.skČaga Ryšavec šikmý kúsky

Doprava z WE|DO od 29 Kč, od 299 Kč zdarma Doba dodání

30g
110 Kč
50g
161 Kč
100g
282 Kč
150g
363 Kč
200g
478 Kč
Dostupnost: 3-4 dny | dostanete do 5.6.
 • WE|DO BOX dostanete do 5.6.
 • WE|DO POINT dostanete do 5.6.
 • WE|DO HOME dostanete do 5.6.
 • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete do 5.6.
 • Balíkovna dostanete do 5.6.
 • PPL - na pobočku dostanete do 5.6.
 • GLS - na pobočku dostanete do 5.6.
 • Zásilkovna domů dostanete do 5.6.
 • PPL - na adresu dostanete do 5.6.
 • GLS - na adresu dostanete do 5.6.
 • Česká pošta - Balík do ruky dostanete do 5.6.


Vše o čaze

Čága

ČágaČaga sibiřská neboli rezavec šikmý, někdy též ryšavec šikmý (latinsky Inonotus obliquus) patří mezi víceleté dřevokazné houby.  Nejlépe se jim daří na břízách, ale roste také na jiných listnatých stromech – například na jilmech, jasanech, olších, dubech či bucích. V přírodě se lze setkat s plodnicemi, které jsou takzvaně nedokonalé nebo dokonalé. Zatímco ty první se v lesích objevují po celý rok a mohou se dožívat až neuvěřitelných 20 let, ty druhé se vyskytují pouze od léta do podzimu a jsou jednoleté. Mohou zabírat značnou část kmene stromu, na kterém parazitují. Plodnice mají různou barvu (obecně se stářím tmavne), jejich podhoubí je žlutohnědé.

Areálem rozšíření čagy sibiřské jsou především rozsáhlé lesní porosty severní Evropy a Asie. Uvádí se ale, že výjimečně lze na houbu narazit i v české přírodě.

Čaga obsahuje spektrum zajímavých látek, z nichž pravděpodobně největší pozornost si zaslouží betaglukany. Kromě nich však obsahuje i celou řadu minerálních látek, kyselinu čagovou, betulin, proteiny, steroidy, buničinu a další. Sušené kousky čagy se nejčastěji užívají ve formě odvaru.

Zajímavé odkazy

Účinné látky

Ergo steroly, melanin, beta glukany, saponiny, steroly, triterpeny, SOD, aminokyselinové komplexy, stopové prvky, dvojsytné alkoholy ze skupiny triterpenů jako betulin, inoitodiol a obliquol, dále polysacharidy, steroidy, chromogeny, puriny, sloučeniny křemíku, železa, hliníku, vápníku, hořčíku, zinku, měďi, manganu a draslíku.

Výskyt

Houba čaga roste zejména na Sibiři a je to vlastně druh choroše. Nejvíce roste na břízách, dále na jilmu, jasanu či jeřabině.Čaga rostoucí na břízách přejímá nutriční hodnoty tohoto stromu a má nejvyšší léčivé účinky. Čaga je na povrchu černá, na řezu má hnědavé zabarvení.

Příprava čagy

Odvar z léčivé houby lze přiravit několika způsoby. Vyberte si, který bude nejvíce vyhovovat Vám.

Jednu polévkovou lžíci prášku louhujeme přes noc v 2,5 l studené vody, ráno ve stejné vodě 5 minut povaříme. Dalších 5 minut necháme vyluhovat a poté scedíme. Čaj popíjíme v malých dávkách několikrát denně nalačno, alespoň půl hodiny před jídlem.

Jednu lžičku čagy přelijeme 1/4 l vroucí vody a necháme 1 hodinu vylouhovat, poté přecedíme. Užívá se 3x denně šálek, nejlépe před jídlem. Kúra by měla trvat alespoň 1 měsíc.

Slevy a tipy

Para ořechyplod

Para ořechy rostou výhradně v Amazonském pralese, kde jsou velice ceněny ... více

Ostropestřecplod

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu ... více

Šalvěj nať

Šalvěj se používá při zánětech v krku, zánětech dásní, jazyka ... více

Cholesterolbylinková směs

Společné působení bylin v této směsi čistí krev i celý cévní ... více

Ostropestřecmletý plod

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu ... více

Co vás zajímá o čaze

  Dotazy k bylinkám

 • Jaký je podíl polysacharidů a triterpenoidů v houbě ČAGA?

  Čaga (Inonotus obliquus) je houba, která se používá v tradiční medicíně kvůli svým možným zdravotním přínosům. Obsahuje různé bioaktivní složky, včetně polysacharidů a triterpenoidů.

  Podle studií se podíl polysacharidů a triterpenoidů v čagě může lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou například místo původu, stáří houby, způsob zpracování a skladování. Nicméně, v obecnosti se předpokládá, že významné složky čagy jsou polysacharidy a triterpenoidy.

  Polysacharidy jsou složitými cukry, které se nacházejí v rostlinách a houbách a mohou mít imunomodulační a protizánětlivé účinky. Podle některých zdrojů se odhaduje, že v čagě se může nacházet asi 40-50% polysacharidů.

  Triterpenoidy jsou druhem bioaktivních sloučenin, které se nacházejí v mnoha rostlinách a houbách a mají potenciální protizánětlivé účinky. Podle některých zdrojů se odhaduje, že v čagě se může nacházet asi 10-15% triterpenoidů.

  Je důležité mít na paměti, že skutečný podíl polysacharidů a triterpenoidů v čagě se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou například klimatické podmínky, roční období, způsob zpracování a skladování, a že přesné složení čagy se může lišit v závislosti na zdroji.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.