Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Meruňky nesířené nesířené

Meruňka obecná (latinsky Prunus armeniaca, též Armeniaca vulgaris) je opadavý listnatý strom, se kterým se lze běžně sekat spíše v teplejších oblastech naší ze ... více o Meruňkách sušených

Kód zboží 00230
Země původuTurecko
Latinský názevPrunus armeniaca
Bylík.skMarhule nesírené nesírené

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

100g
85 Kč
150g
105 Kč
200g
134 Kč
250g
163 Kč
300g
191 Kč
400g
245 Kč
500g
287 Kč
750g
397 Kč
1000g
535 Kč
Dostupnost: skladem > 5 kg

Podobné zboží jako Meruňky

TOP!
BEZ PŘIDANÉHO CUKRU!
Meruňky

Vše o Meruňkách sušených

Meruňky nesířené

Meruňky Meruňka obecná (latinsky Prunus armeniaca, též Armeniaca vulgaris) je opadavý listnatý strom, se kterým se lze běžně sekat spíše v teplejších oblastech naší země, především pak na jižní Moravě. Jejím původním domovem je však až daleká Čína a Mongolsko, odkud se později rozšířila na západ, u nás se pěstuje přibližně od 15. století.

Meruňky obsahují celou řadu vitaminů a minerálních látek, konkrétně se jedná například o provitamin A, vitamin C, železo, draslík, fosfor, měď, zinek a mangan. Dále v nich najdeme sacharidy, vlákninu, bílkoviny a další látky.

Tyto nesířené sušené meruňky neobsahují přidaný cukr ani konzervant v podobě oxidu siřičitého, před jejich konzumací je proto není třeba nikterak upravovat. Chutnají skvěle samotné jako zdravá svačinka, ale lze je rovněž přidávat do ovesných a jiných kaší, rozličných dezertů a dalších sladkých jídel. Výtečně se hodí rovněž do smoothie nápojů.

Zajímavé odkazy

Účinné látky

Provitamin A, vitamíny skupiny B – kyselina nikotinová, kyselina listová, kyselina pantotenová - B3, B5, B9, vitamin C, železo, hořčík, vápník, draslík, fosfor, síru, křemík, mangan, měď, kobalt, kalium, bioflavonoidy

Výskyt

Meruňka pochází z Číny, do Evropy se dostala počátkem letopočtu přes Arménii, do Česka se rozšířila z Itálie přes Slovinsko, Štýrsko a Rakousy. 

Meruňky nejsou sířené a nejsou doslazovány.

Příprava Meruněk sušených

Již hrst sušených meruněk Vám poskytne téměř celou denní dávku betakarotenu, velké množství draslíku a asi 20% doporučené denní dávky železa, dále velké množství vlákniny a prakticky žádný tuk a sodík. Tři až čtyři kousky meruněk denně vám pomohou odstranit potíže se zácpou.

Slevy a tipy

Meduňkanať

Meduňka pomáhá při nespavosti, stavech neklidu a podrážděnosti, ... více

Ostropestřecmletý plod

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu ... více

Šípekdrcený s jádry

Plody šípku jsou nejlepší zásobárnou vitaminu C. ... více

Kešuořechy W320

Kešu jsou olejnaté ořechy se sladkou, jemnou chutí. Jsou známé zejména ... více

Co vás zajímá o Meruňkách sušených

  • Proč se meruňky síří? Jaké doporučujete? Sířené či nesířené?

    Meruňky se síří za účelem prodloužení jejich trvanlivosti a ochrany proti plísním a hmyzu. Síření se provádí pomocí síranu draselného, který může být pro některé lidi problematický, protože může vyvolávat alergické reakce. Nesířené meruňky nejsou nijak ošetřeny. Tyto meruňky se sice mohou rychleji kazit, ale jsou zdravější a šetrnější k životnímu prostředí.

  • Dotazy k bylinkám

  • Kolik asi denně sušených meruněk můžu sníst, aby to bylo akorát?

    Množství sušených meruněk, které můžete bez problémů sníst, závisí na vaší individuální potřebě a toleranci. Sušené merunky jsou bohaté na vlákninu a přirozený cukr, takže byste je měli konzumovat s mírou. Všeobecně se doporučuje nejíst více než 1/4 až 1/2 šálku sušených meruněk denně, což odpovídá přibližně 30 až 60 gramů. Pokud máte zdravotní problémy nebo potřebujete dodržovat nízkosacharidovou dietu, měli byste mít na paměti, že merunky obsahují poměrně vysoké množství cukru, a omezit jejich konzumaci.

  • Jaký je rozdíl mezi berunkami sířenými a nesířenými?

    Meruňky mohou být ošetřeny oxidem siřičitým (E220) nebo siřičitanem sodným (E221) pro prodloužení trvanlivosti a ochranu před hmyzem a plísněmi. Meruňky, které nebyly ošetřeny těmito látkami, jsou označovány jako "nesířené". Ošetření siřičitanem může mít za následek ztrátu některých živin a antioxidantů v meruňkách, zatímco nesířené meruňky si uchovávají více živin a antioxidantů. Nicméně, nesířené meruňky mají kratší trvanlivost a jsou náchylnější k poškození hmyzem a plísněmi. Nakupování a konzumace sířených nebo nesířených meruněk je otázkou osobní preference a měla by být provedena s ohledem na individuální zdravotní potřeby a preference.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.