Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
DOPRAVA s WE|DO za 49 Kč od 499Kč nákupu ZDARMA!

Lichořeřišnice semeno větší

Oblíbenou letničkou vysazovanou v okrasných zahradách i truhlících a jiných nádobách je lichořeřišnice větší (latinsky Tropaeolum majus). ... více o Lichořeřišnici semenu

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 00283
Latinský názevTropaeolum majus
Bylík.skKapucínka väčšia semeno

Doprava z WE|DO od 49 Kč, od 499 Kč zdarma Doba dodání

50g
88 Kč
100g
148 Kč
150g
188 Kč
200g
245 Kč
250g
302 Kč
300g
348 Kč
400g
457 Kč
500g
551 Kč
750g
771 Kč
1000g
1 049 Kč
Dostupnost: skladem > 10 kg


Vše o Lichořeřišnici semenu

Lichořeřišnice semeno

Lichořeřišnice   Oblíbenou letničkou vysazovanou v okrasných zahradách i truhlících a jiných nádobách je lichořeřišnice větší (latinsky Tropaeolum majus). Přestože je jejím původním domovem jihoamerický kontinent, záhy si ji pro její okrasný vzhled oblíbili lidé po celém světě. Má dlouhou plazivou lodyhu, celokrajné štítovité listy a půvabné velké pětičetné květy nejčastěji oranžovo-červené barvy.

Semena rostliny je možné připravovat ve formě nálevu. Mimo jiné v nich najdeme glykosidy hořčičného oleje, vitamin C, silice, bílkoviny, draslík a isothyokyanát benzylnatý.

Lichořeřišnice není pouze okrasnou květinou, ale je považována rovněž za chutnou zeleninu. Ještě nezralá semena lze nakládat, v kuchyni se uplatní také jedlé listy a květy. Z pupenů se připravuje tinktura a výtažky z rostliny jsou součástí i některých kosmetických přípravků.

 

Zajímavé odkazy

Účinné látky

Glykosidy hořčičného oleje -glukosinoláty, glukotropaeolin, kyselina askorbová, flavonoidy, karotenoidy, v plodech cucurbitaciny

Výskyt

Lichořeřišnice je rostlina původně pocházející z Jižní Ameriky. Do Evropy se dostala až po Kolumbovských výpravách a nejvíce se zde rozšířila v 17. století.

Příprava Lichořeřišnice semene

Nálev - čaj - jednu lžičku podrcených semen zalít 1/4 l vroucí vody, zakryté nechat 10 minut louhovat. Užívá se 3x denně.

Dávejte si pozor!

Není vhodné pro kojence a malé děti a osoby s žaludečními a střevními vředy a nemocemi ledvin.

Slevy a tipy

Řecké senomleté semeno

Používá se k povzbuzení chuť k jídlu, při katarech dýchacích cest, ... více

Hlohlist s květem

Květ hlohu pomáhá zlepšovat činnost srdce, snižovat krevní tlak ... více

Kontryhel nať

Kontryhel pomáhá při všech zánětlivých problémech v oblasti podbřišku, ... více

Rychlejší hubnutíbylinková směs

Bylinná směs pro rychlý boj s nadváhou. ... více

Len zlatýsemeno

Lněné semínko pro svůj obsah škrobu, oleje a vlákniny působí jako ... více

Co vás zajímá o Lichořeřišnici semenu

  Dotazy k bylinkám

 • Proti vypadávaní vlasu je lepší ji užívat lichořeřišnici vnitřně nebo zevně?

  Lichořeřišnice může pomoci jak vnitřně, tak zevně proti vypadávání vlasů. Při vnitřním užívání se obvykle používá ve formě kapslí nebo tinktury, které obsahují extrakt z lichořeřišnice. Zevně se lichořeřišnice používá ve formě oleje na vlasy, který se aplikuje na pokožku hlavy a masíruje se do vlasů. Může být také součástí různých přípravků na vlasy, jako jsou šampony nebo kondicionéry. Je však důležité mít na paměti, že účinnost lichořeřišnice při vypadávání vlasů není vědecky prokázána a měla by být užívána pouze jako doplněk k jiným léčebným postupům doporučeným lékařem nebo dermatologem.

  Na přípravu oleje z lichořeřišnice budete potřebovat:

  • sušené semena lichořeřišnice
  • panenský olivový olej (nebo jiný kvalitní rostlinný olej)

  Postup:

  • Semena lichořeřišnice důkladně umyjte a nechte je uschnout.
  • Vložte semena do skleněné nádoby.
  • Přidejte dostatečné množství oleje, aby semena byla zcela ponořena.
  • Nádobu uzavřete a nechte macerovat po dobu několika týdnů.
  • Pravidelně protřepejte nádobu, aby se semena a olej smísily.
  • Po uplynutí několika týdnů slijte olej a semena oddělte. Olej můžete přelít do tmavé lahve a skladovat na chladném a suchém místě.

  Olej z lichořeřišnice lze používat jak zevně, tak i vnitřně, avšak před použitím se poraďte s lékařem nebo odborníkem na byliny.

 • Jedná so o osivo nebo směs k léčení? Hledám osivo lichořeřišnice.

  Jedna ze zákaznic vyzkoušela a děkujeme za její zpětnou vazbu a píše.
  "Je vidět snižena kličivost, ale rostou. Z 18 semínek vyrostlo 8 rostlinek. Zatím je krátkou dobu, uvídím do 14 dnu zda vykliči. Zbytek 8 rostlinek ma ted 7 cm."

 • Objednala jsem si před pár dny produkt lichořeřišnice semeno. Dnes jsem si dle návodu udělala čaj - jednu čajovou lžičku semen jsem zalila vodou a louhovala. Nepřišlo mi však, že by se vylouhovala nějak intenzivně, a to jsem je tam nechala hodně nad rámec doporučeného času. Nemají se semena před louhováním nadrtit, či dělám něco jiného špatně?

  Ano, je vhodné semena lichořeřišnice před louhováním nadrtit nebo rozmělnit, aby se uvolnily účinné látky a lépe se vylouhovaly. Doporučuje se také semena před louhováním namočit do vody na několik hodin, což pomáhá rozvolnit jejich tvrdou slupku a urychlit vylouhování účinných látek. Pokud jste semena nechala louhovat déle, ale stále nebyl čaj dostatečně intenzivní, můžete vyzkoušet delší dobu louhování nebo zvýšit množství semínek, které použijete.

 • Koupila jsem semínka, kuličky lichořešnice u bylináře na vaření čaje a bylo mi řečeno, že je mám rozsekat, vůbec nevím jak?

  Lichořeřičnice (Nigella sativa) jsou malá semena, která se používají jako koření a také se z nich vyrábí olej. Pokud chcete semena rozsekat, můžete je například nasekat nožem nebo použít možnost rozdrtit semena v hmoždíři.

  Pokud budete používat nožem, umístěte semena na stříhací prkénko a použijte ostrý nůž k rozseknutí semen. Můžete semena nejdříve pokrájet na menší kousky, abyste usnadnili jejich rozseknutí.

  Další možností je použít hmoždíř, abyste semena rozmělnili. Položte semena do hmoždíře a použijte pistaci, aby jste je rozmělnili. Můžete také použít elektrický mlýnek na kávu nebo koření, aby jste semena rozemleli na menší kousky.

  Je důležité si uvědomit, že semena lichořeřičnice mají silnou a kořeněnou chuť a jejich použití v potravinách může být velmi intenzivní. Pokud chcete semena přidat do čaje, můžete je nejprve rozemlít nebo rozsekat na menší kousky, abyste snížili intenzitu chuti.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.