Líska list obecná

Chutné plody lísky v podobě lískových oříšků zná úplně každý. Za pozornost však stojí rovněž listy tohoto rozložitého keře. Právě listy mají totiž zajímavé l ... více o Lísce

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 03448
Latinský názevCorylus avellana
Bylík.sk

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
24 Kč
50g
29 Kč
100g
41 Kč
150g
48 Kč
200g
59 Kč
250g
71 Kč
300g
85 Kč
Dostupnost: skladem > 1 kg | dostanete do 11.10.
  • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete do 11.10.
  • Balíkovna dostanete do 11.10.
  • PPL - na pobočku dostanete do 11.10.
  • GLS - na pobočku dostanete do 11.10.
  • Zásilkovna domů dostanete do 11.10.
  • PPL - na adresu dostanete do 11.10.
  • GLS - na adresu dostanete do 11.10.
  • Česká pošta - Balík do ruky dostanete do 11.10.

Vše o Lísce

Lískové listy se pyšní zajímavými léčivými vlastnostmi

Chutné plody lísky v podobě lískových oříšků zná úplně každý. Za pozornost však stojí rovněž listy tohoto rozložitého keře. Právě listy mají totiž zajímavé léčivé účinky. Vyzkoušet je lze například pro podporu přirozené obranyschopnosti organismu.

V Evropě má líska prastarou tradici

LískaLíska obecná (latinsky Corylus avellana) je rozložitý opadavý keř z čeledi břízovitých, který může dorůstat až do výšky 8 metrů. Má tmavošedou až hnědou kůru s hladkým povrchem, která bývá u starších jedinců podélně rozpukaná. Střídavě uspořádané řapíkaté listy jsou jednoduché a obvejčité se špičatým vrcholem, jejich okraj je dvojitě pilovitý. Lícová strana listů má tmavší barvu, povrch je mírně chlupatý.

Líská vykvétá již v brzkých jarních měsících, a to ještě před vyrašením listů. Samčí květy jsou až 7 cm podlouhlé jehnědy, zatímco samičí květy mají podobu málo výrazných pupenců s fialovo-červenou bliznou uprostřed. Na sklonku léta na keři dozrávají lískové oříšky, které se ukrývají v hladké a pevné skořápce.

Líska je součástí i české přírody

Domovem lísky obecné je takřka celý evropský kontinent (kromě nejsevernějších území), vybrané oblasti Asie a severní Afriky. Keř se běžně vyskytuje i v České republice, a to od nížinných poloh až do přibližně 1000 metrů n. m.

Líska roste především v listnatých a smíšených lesích, běžně na ni lze narazit také při okrajích lesů, podél cest a vodních toků, na mýtinách, mezích a dalších prosvětlených stanovištích. Je poměrně nenáročná, nejvíce jí však vyhovují hlinité půdy s dostatkem vláhy.

Keř je s oblibou vysazován v zahradách, případně v parcích, kde se vysazuje i jako živý plot. Existuje více kultivarů. Pokud má dobré podmínky, může se líska dožít až 100 let.

Léčivé využití lískových listů

Přestože se z lísky používají především její plody, za pozornost stojí rovněž listy, které se mohou pochlubit zajímavými léčivými účinky. Najdeme v nich mimo jiné silice, flavonoidy, třísloviny, sacharidy a glykosidy. Svým složením přispívají k celkovému osvěžení těla a podporují přirozenou obranyschopnost organismu. Navíc mají prospěšné účinky na cévy, kdy napomáhají udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi. A léčivé listy mohou vyzkoušet rovněž muži pro správnou funkci urogenitálního systému.

Lískové listy se sklízí nejčastěji v červenci a používají se samostatně nebo jako součást čajových směsí. Pro vnitřní užití se z nich připravuje nejčastěji nálev, zatímco odvar se uplatňuje spíše pro léčivé obklady. V neposlední řadě je možné vyzkoušet listy také jako přísadu do bylinných koupelí.

V tradičním lidovém léčitelství se lze setkat také s využitím kůry, a dokonce i jehněd.

I chutné lískové oříšky jsou vzpruhou pro zdraví

Líska obecná se pěstuje především pro své chuťově vynikající plody. Ty mají pestré uplatnění v kuchyni. Používají se do sladkých pokrmů, buchet, koláčů, cukroví a nejrůznějších dezertů. Celé ořechy lze konzumovat i samostatně jako chutnou svačinku, nakládat do medu, hodí se do domácích müsli tyčinek a jsou působivou ozdobou nejrůznějších sladkých pochoutek.

Také lískové oříšky mají zdravotní benefity. Přispívají totiž k normální činnosti cévního systému, kdy působí blahodárně i na hladinu cholesterolu v krvi. Podporují normální fungování dýchacího systému a u mužů také urogenitálního systému. Lze je vyzkoušet rovněž k osvěžení organismu. V oříšcích je obsažena celá řada vitaminů a minerálních látek.

A nesmíme zapomenout zmínit, že z lískových oříšků se dělá rovněž ceněný olej, který je k dostání zejména v prodejnách zdravé výživy.

Zajímavé odkazy

Příprava Lísku

Nálev - čaj - 1 kávovou lžičku zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 10 - 15 minut louhovat, popíjíme 2 - 3 šálky denně před jídlem. Vlažným čajem se vyplachuje nebo kloktá několikrát denně.

Slevy a tipy

Cholesterolbylinková směs

Společné působení bylin v této směsi čistí krev i celý cévní ... více

Lípakvět

Květ lípy se používá při chřipce a nachlazení, při horečkách ... více

Mandle naturaljádra celá

Mandle jsou bohatým přírodním zdrojem látek nezbytných pro zdraví ... více

Imunitabylinková směs

Bylinná směs podpoří vaši imunitu v době chladného a nepříznivého ... více

Šípekdrcený s jádry

Plody šípku jsou nejlepší zásobárnou vitaminu C. ... více

Dub kůra

Vysušující účinky dubové kůry mají schopnost urychlovat proces ... více

Datle bez peckysušené plody

Odhaduje se, že datle jsou člověkem pěstovány déle než 5 tisíc let ... více

Třezalkanať

Třezalka se používá při léčbě trávicího traktu, žaludku, jater ... více

Majoránkalist

Majoránka se používá při nervových poruchách a nespavosti, nemocech ... více

Pampeliškakořen jemně mletý

Pampeliška se používá na trávicí orgány a jako posilující prostředek ... více

Fenyklplod

Fenykl je známý především pro své působení proti nadýmání a ... více

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.