Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Santalové dřevo santalovník bílý

Patří k nejdražším dřevům na světě. Má luxusní vlastnosti, a navíc kolem sebe šíří nádhernou omamnou vůni. Ta dokonce pozitivně působí na lidské tělo i duši. Por ... více o Santalovém dřevu

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 05982
Latinský názevSantalum album
Bylík.skSantalové biely sandalovník drevo

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

30g
40 Kč
50g
53 Kč
100g
83 Kč
150g
103 Kč
200g
132 Kč
250g
161 Kč
300g
188 Kč
400g
243 Kč
500g
284 Kč
Dostupnost: skladem > 5 kg | dostanete do 3.10.
 • WE|DO BOX dostanete do 3.10.
 • WE|DO POINT dostanete do 3.10.
 • WE|DO HOME dostanete do 3.10.
 • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete do 3.10.
 • Balíkovna dostanete do 3.10.
 • PPL - na pobočku dostanete do 3.10.
 • GLS - na pobočku dostanete do 3.10.
 • Zásilkovna domů dostanete do 3.10.
 • PPL - na adresu dostanete do 3.10.
 • GLS - na adresu dostanete do 3.10.
 • Česká pošta - Balík do ruky dostanete do 3.10.

Vše o Santalovém dřevu

Santalové dřevo: Vzácný a voňavý poklad z tropů

Patří k nejdražším dřevům na světě. Má luxusní vlastnosti, a navíc kolem sebe šíří nádhernou omamnou vůni. Ta dokonce pozitivně působí na lidské tělo i duši. Poradit si dokáže s rozličnými zdravotními neduhy.

Poloparazit s atraktivním vzhledem

SantalovéZdrojem santalového dřeva je santalovník bílý (latinsky Santalum album), atraktivní stálezelený strom či keř, který dorůstá až do výšky okolo 10 metrů. Patří mezi poloparazitické rostliny podobně jako jmelí, to znamená, že částečně parazituje na kořenech jiných dřevin.

Spodní větve santalovníku mohou být svěšené, šedohnědá kůra má hrubý povrch. Kožovité listy nesou protáhlý eliptický až kopinatý tvar a jsou uspořádány proti sobě. Zvonkovité věty se objevují poprvé až po několika letech života dřeviny, jsou drobné a mají načervenalou barvu. Plodem je kulovitá peckovice o průměru přibližně 1 cm, na které si s oblibou pochutnávají ptáci. Ti poté šíří ukrytá semínka do okolí.

Santalovník miluje slunce a se suchem si poradí

Domovem dřeviny jsou především tropické oblasti jižní Asie, východní Indonésie a severní Austrálie. V současnosti však roste santalovník bílý i v dalších tropických, případně subtropických regionech světa. Pěstuje se mimo jiné v Africe, na americkém kontinentu a rovněž některých ostrovech v Pacifiku.

Rostlině se daří v listnatých a křovinatých lesích na prosluněných písčitých a dobře odvodněných lokalitách. Poměrně dobře odolává suchu, cenné živiny získává zčásti z kořenových systémů jiných stromů.

Význam santalového dřeva

Již od starověku je santalové dřevo vysoce ceněné pro své výjimečné vlastnosti. Získat jej ale není jenom tak. Santalovník bílý totiž náleží mezi velice pomalu rostoucí dřeviny a trvá neuvěřitelných 30 nebo i více let, než se plně rozvine jádrové dřevo. Není proto divu, že patří toto dřevo k těm vůbec nejdražším na světě.

Santalové dřevo je těžké, tvrdé, má žlutavou barvou a jemnou strukturu. Je pro něj typické bohaté lehce nasládlé a dřevitě-orientální aroma. Zhotovuje se z něj luxusní nábytek, vyřezávané truhličky či sošky. Ty si navíc uchovávají vůni po dlouhá desetiletí. Za tuto vlastnost vděčí dřevina obsahu vzácného santalového oleje. Ten lze získat prostřednictvím parní destilace. Poté se využívá například při výrobě parfémů, exkluzivních bytových vůní, svíček a kosmetiky.

Také samotné santalové dřevo má prastarou tradici v aromaterapii, slouží k vykuřování a dělají se z něj vonné tyčinky. Po rozemletí se přidává do kadidla. Jeho vůně provází po tisíciletí různé náboženské a rituální obřady v budhismu, hinduismu a islámu. 

Vlastnosti santalového dřeva

K léčivým účelům se používá santalové dřevo nejčastěji v podobě aromaterapie. K uvolnění vůně lze pálit samotné dřevo nebo sáhnout po santalovém oleji. Poté už se lze těšit na omamnou vůni, která se záhy rozvine.

Santalové dřevo patří mezi antioxidanty a podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Přispívá k normální činnosti dýchacího systému, pozitivně působí na srdce, ale také ledviny, močové cesty, a dokonce reprodukční orgány. Přispívá k pročištění krve a správné funkci trávení. Má příjemný chladivý efekt a lze ho vyzkoušet pro udržení zdravé pokožky.

Kromě toho ovlivňuje santalové dřevo také nervový systém a psychiku, kdy napomáhá k zachování emocionální rovnováhy.

Zajímavé odkazy

Příprava Santalové dřevo

Zejména v tradiční ajurvédské medicíně je oblíbený léčivý odvar. Připravuje se tak, že se do dvou šálků pitné vody nasype přibližně 250 mg nadrceného santalového dřeva. Vše se povaří, dokud se množství tekutiny nezredukuje na ¼ původního množství. Hotový odvar se rozdělí na dvě dávky a v průběhu dne se popíjí.

Slevy a tipy

Třezalkanať

Třezalka se používá při léčbě trávicího traktu, žaludku, jater ... více

Maliníklist

Malinové listy působí jako mírný močopudný a protikřečový prostředek. ... více

Ostropestřecmletý plod

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu ... více

Kmíncelý

Celá semena kmínu jsou výtečná do pečiva ... více

Pampeliškakořen

Pampeliška se používá na trávicí orgány a jako posilující prostředek ... více

Skořice cejlonskámletá

Je to vynikající koření do sladkého pečiva, cukroví, sušenek a ... více

Černuchasemeno

Semínka černuchy jsou výtečná při přípravě pečiva ... více

Diviznakvět

Divizna patří mezi nejstarší léčivé rostliny, je vhodná i pro děti ... více

Konopné semínko loupané

Vyváženým poměrem proteinů a esenciálních tuků je konopné semeno ... více

Kopřivanať s listem

Kopřiva je jedna z našich nejlepších léčivých rostlin s univerzálním ... více

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.