Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Asa smrdutá mletá čertovo lejno, foetida

Za netradiční název byliny (latinsky Asa foetida), které se dokonce říká lidově také čertovo lejno, může její pronikavý a pro většinu lidí velmi nepříjemný zápach. ... více o Ase

Kód zboží 00403
Latinský názevFerula assa-foetida
Bylík.skFeruľa čertová čertovo lajno, foetida mletá

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

Zboží je bohužel aktuálně nedostupné. Vyplňte níže Váš email. Po naskladnění Vás budeme informovat jako první.

Dostupnost: na dotaz, upřesníme

Vše o Ase

Asa smrdutá mletá

Asa smrdutáZa netradiční název byliny (latinsky Asa foetida), které se dokonce říká lidově také čertovo lejno, může její pronikavý a pro většinu lidí velmi nepříjemný zápach. Ten způsobuje obsažená pryskyřice, která se při porušení či naříznutí dužnatých stonků a kořenů uvolňuje.

Asa smrdutá je především v indickém prostředí oblíbeným kořením, které se vyznačuje nejenom intenzivním aroma, ale zároveň i zvláštní nahořklou chutí. V pokrmech ho tudíž stačí pouze velmi malé množství. Nejčastěji se koření používá místo běžnějšího česneku či cibule. Je vhodné především do zeleninových a luštěninových pokrmů, ochucuje se jím rýže a před dalším zpracováním jej lze přimíchat do mouky pro lepší výslednou chuť. A zatímco aroma se při tepelné úpravě ztrácí, hořká chuť nadále zůstává.

Málo známá je skutečnost, že výtažky z této rostliny jsou součástí světově populární worcesterové omáčky. A pro zajímavost ještě dodejme, že asa smrdutá si našla využití rovněž mimo kuchyni, i u nás se totiž používá do rybářských nástrah.

Zajímavé odkazy

Účinné látky

éterický olej s organickýmo sloučeninami obsahující síru, sesquiterpenkumarinéter

Výskyt

Domovinou asy smrduté je především oblast Íránu, Afghánistánu, Indie a Pákistánu. V samotné Evropě je její výskyt vzácný. Je to mohutná rostlina dorůstající až do výšky 3 metrů a patřící do čeledi miskovitých. V letních měsících kvete drobnými žlutozelenými kvítky, po odkvětu se tvoří ploché červenohnědé dvounažky. Listy jsou zelené opadavé, kořeny dužnaté a pokryté drsnými vlákny. Asa není náročná rostlina, vyhovuje jí především slunečná poloha, ale dobře zvládá i polostín.

Lidové názvy Asy

asant, assa, assa smrdutá, čertovo zlé, ferulová bylina, ločidlo, obří fenykl, ferula asanská, čertovo zlo, čertův trus

Příprava Asy

Používá se do salátů a jiných luštěninových jídel, například čočky, hrachu nebo fazolí. Nahrazuje cibuli nebo česnek - můžeme ji použít ve většině receptů místo nich. Maximální jednotlivá dávka je 0,75 g a max. denní dávka je 2,5 g v tobolce.

Dávejte si pozor!

Absolutní kontraindikací léčby čertovým lejnem jsou krvácivé syndromy, např. hemofilie. Asa foetida je silně aromatická. Za dostatečné množství do jídla pro čtyři osoby je považováno čtvrt lžičky.

Slevy a tipy

Česnekgranulát

Oblíbené koření v podobě malých granulí sušeného česneku ... více

­-15%

Kešuořechy W320

Kešu jsou olejnaté ořechy se sladkou, jemnou chutí. Jsou známé zejména ... více

Řecké senomleté semeno

Používá se k povzbuzení chuť k jídlu, při katarech dýchacích cest, ... více

­-20%

Fenyklplod

Fenykl je známý především pro své působení proti nadýmání a ... více

Ostropestřecmletý plod

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu ... více

Co vás zajímá o Ase

    Dotazy k bylinkám

  • Doslechla jsem se, že bylina četovo lejno, je velice dobrá na hlasivky. Pokud ano, chtěla bych se zeptat, jak se čaj připravuje.

    Je pravda, že není mnoho klinických studií, které by potvrzovaly účinky asy smrduté na hlasivky. V tradiční medicíně se však využívá k léčbě různých problémů s dýchacími cestami, včetně bolesti v krku a zánětu hrtanu. Existuje také několik studií, které se zabývají účinky asy smrduté na imunitní systém a zánětlivé procesy v těle. Nicméně, před užíváním jakéhokoli bylinného přípravku, včetně asy smrduté, je důležité se poradit s lékařem.

    Ano, asa smrdutá (latinsky Ferula assa-foetida) se používá v lidovém léčitelství jako prostředek pro zlepšení zdraví hlasivek a ústní dutiny. Pro přípravu čaje z asy smrduté potřebujete 1 až 2 gramy asy smrduté a 250 ml vařící vody. Poté sceďte a pijte čaj 2 až 3krát denně. Je ale důležité mít na paměti, že asa smrdutá může být pro některé lidi těžko stravitelná, a proto se nedoporučuje lidem trpícím žaludečními potížemi. Před použitím asy smrduté byste se měli poradit s odborníkem.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.