DOPRAVA OD 300KČ ZDARMA. AKCE PLATÍ DO ČTVRTKA 12.12.

Asa smrdutá mletá čertovo lejno, foetida

Asa smrdutá u nás nepatří mezi všeobecně známé a používané bylinky. A ty, kteří se s ní již někdy setkali, jistě zaujalo její poněkud podivné pojmenování, jež by mohlo snad některé slabší povahy ... více o Ase

Kód zboží 00403
Latinský názevFerula assa-foetida

Potřebujete s něčím poradit?

+420 773 318 559
(po-pá 8:00-19:00, so 9:00-14:00)

Doprava od 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

10g
22 Kč
30g
53 Kč
50g
75 Kč
100g
125 Kč
150g
176 Kč
200g
219 Kč
250g
272 Kč
300g
317 Kč
Dostupnost: skladem > 1 kg | dostanete zítra

Vše o Ase

Popis

Asa smrdutá u nás nepatří mezi všeobecně známé a používané bylinky. A ty, kteří se s ní již někdy setkali, jistě zaujalo její poněkud podivné pojmenování, jež by mohlo snad některé slabší povahy i odradit. Nenechte se ale zmást, koření z této rostliny se rozhodně vyplatí (s jistou dávkou opatrnosti) v kuchyni vyzkoušet.

Asa smrdutá neboli čertovo lejno, zajímavá bylinka s nevábným pojmenováním

Aromatická bylinka, která vás „uhodí do nosu“

Latinsky se označuje jako Ferula assa-foetida, zjednodušeně Asa foetida. Více známá je pod pojmenováním asa smrdutá, asant nebo ločidlo, ale asi nejvíce zaujme její netradiční lidový název čertovo lejno. Čím si bylinka připomínající svým vzhledem kopr nebo fenykl vysloužila takové nevábné jméno? Může za to její velice výrazná a specifická vůně nebo lépe zápach, každopádně je toto aroma většině lidem spíše nepříjemné. Může za něj obsažená pryskyřice. Ta se uvolňuje při porušení či naříznutí dužnatých stonků a kořenů rostliny. Na vzduchu žlutá šťáva posléze tuhne a mění svůj barevný odstín do červenohnědé.

Někdy se lze setkat také s poněkud neobvyklými názvy „čertovo lejno“ a „ločidlo“. Asa foetida je tradiční indické silně aromatické koření, které se vyznačuje zvláštní výraznou chutí. V pokrmech ho proto stačí pouze velmi malé množství. Nejčastěji se používá místo běžnějšího česneku či cibule. Je vhodné především do zeleninových a luštěninových pokrmů, ochucuje se jím rýže a před dalším zpracováním jej lze přimíchat do mouky pro lepší výslednou chuť. Asa foetida podporuje chuť k jídlu a příznivě působí proti plynatosti.Asa smrdutá

Mnozí ji již ochutnali, aniž by to tušili

Je to skutečně tak. Výtažky z této rostliny jsou totiž součástí i u nás běžně používané worcesterové omáčky. V orientální kuchyni, zejména perské a indické, má koření z asy smrduté své stálé místo a dlouhou tradici. Toto výrazné koření se používá hlavně z pryskyřice získané přímo z kořenů, a to v podobě hrudek či lesklých zrnek, přičemž druhá varianta je považována za nejkvalitnější. Jeden z cizích pojmenování rostliny znamená v překladu „pokrm bohů“ a svědčí o oblíbenosti užití v kuchyni.  Koření do určité míry nahrazuje česnek a cibuli, přidává se nejčastěji do luštěninových a jiných zeleninových pokrmů, je vhodné pro ochucení houbových jídel a k rybám. S tímto poněkud zvláštním kořením je však třeba zacházet velmi opatrně, jelikož již malé množství je výrazně aromatické. Toto silné aroma se však ztrácí při tepelné úpravě, hořká chuť nadále zůstává.

Pravděpodobně právě ostrý pach asy smrduté může za to, že se v oblasti svého výskytu užívala k odhánění různých zlých sil a démonů. Byly jí přisuzovány také očišťující účinky, používala se tak při vykonávání očistných koupelí a pryskyřice se přidávala také do kadidla a vykuřovadel, aby došlo k odstranění negativní energie. Lidé rovněž věřili, že dokáže ochránit před nachlazením a horečkou, z toho důvodu rostlinu nosili při sobě.

Ale i v současnosti má asa smrdutá také jiné využití než pouze v podobě koření. A opět za to může její neobvyklé aroma. Kvůli němu se totiž i u nás využívá do rybářských nástrah.

Použití Asy

Asa smrdutá není pouhým výrazným kořením, má též zdraví prospěšné vlastnosti. Její použití právě do luštěninových jídel je obzvláště vhodné, protože prokazatelně působí proti nepříjemnému nadýmání a má celkově příznivý vliv na trávení. Údajně působí blahodárně také na nervovou soustavu a činnost mozku, zklidňuje (dokonce má působit proti hysterii) a přisuzují se jí antiparazitální účinky. Na Balkáně, kde je známější než u nás, se tradičně využívá dokonce jako afrodiziakum. Považuje se rovněž za lék proti křečím.

Účinné látky

éterický olej s organickýmo sloučeninami obsahující síru, sesquiterpenkumarinéter

Výskyt

Domovinou asy smrduté je především oblast Íránu, Afghánistánu, Indie a Pákistánu. V samotné Evropě je její výskyt vzácný. Je to mohutná rostlina dorůstající až do výšky 3 metrů a patřící do čeledi miskovitých. V letních měsících kvete drobnými žlutozelenými kvítky, po odkvětu se tvoří ploché červenohnědé dvounažky. Listy jsou zelené opadavé, kořeny dužnaté a pokryté drsnými vlákny. Asa není náročná rostlina, vyhovuje jí především slunečná poloha, ale dobře zvládá i polostín.

Lidové názvy Asy

asant, assa, assa smrdutá, čertovo zlé, ferulová bylina, ločidlo, obří fenykl, ferula asanská, čertovo zlo, čertův trus

Příprava Asy

Používá se do salátů a jiných luštěninových jídel, například čočky, hrachu nebo fazolí. Nahrazuje cibuli nebo česnek - můžeme ji použít ve většině receptů místo nich. Maximální jednotlivá dávka je 0,75 g a max. denní dávka je 2,5 g v tobolce.

Dávejte si pozor!

Absolutní kontraindikací léčby čertovým lejnem jsou krvácivé syndromy, např. hemofilie. Asa foetida je silně aromatická. Za dostatečné množství do jídla pro čtyři osoby je považováno čtvrt lžičky.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Co vás zajímá o Ase

    Zeptejte se Bylíka!

    Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

    Máte dotaz? Napište nám zprávu.