Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
DOPRAVA s WE|DO za 29 Kč od 299Kč nákupu ZDARMA!

Právenka nať latnatá

Ačkoliv je právenka spíše nenápadnou rostlinou, velká pozornost se k ní upírá po tisíciletí. Bylinka je již od starověku nedílnou součástí tradiční čínské a indick ... více o Právence

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 04613
Latinský názevAndrographis paniculata
Bylík.sk Právenka vňať

Doprava z WE|DO od 29 Kč, od 299 Kč zdarma Doba dodání

Zboží je bohužel aktuálně nedostupné. Vyplňte níže Váš email. Po naskladnění Vás budeme informovat jako první.

Dostupnost: na dotaz, upřesníme


Vše o Právence

Právenka latnatá: Tradiční asijský poklad s pozoruhodnými vlastnostmi

Ačkoliv je právenka spíše nenápadnou rostlinou, velká pozornost se k ní upírá po tisíciletí. Bylinka je již od starověku nedílnou součástí tradiční čínské a indické medicíny. A moderními výzkumy se podařilo prokázat, že se může skutečně pochlubit širokou škálou léčivých účinků.

Má drobné, avšak půvabné květy

PrávenkaPrávenka latnatá, která je známá také jako měkýn latnatý (latinsky Andrographis paniculata, syn. Justicia paniculata) je rozvětvená rostlina z čeledi paznehtníkovitých, která dorůstá až do výšky okolo 1 metru.

Má štíhlou lodyhu čtvercového průřezu, která je podélně rýhovaná. Hladké listy jsou stejně jako lodyha tmavozelené a mají protáhlý kopinatý tvar. V období od září do prosince rostlina vykvétá drobnými květy, které vytváří trsy. Okvětní lístky jsou bělavé s charakteristickými narůžovělými až fialovými skvrnami.

Plodem právenky je podlouhlá a na obou koncích zašpičatělá tobolka, která ukrývá značné množství malých žlutohnědých semínek s drsným povrchem.

Libuje si v teplých a prosluněných oblastech

Původním domovem bylinky je jižní a jihovýchodní Asie, především pak oblast Indie a přilehlého ostrova Srí Lanka. V současnosti se ale pěstuje i v mnoha dalších asijských zemích (např. Indonésii, Thajsku a Filipínách), stejně jako v africké Nigérii a na některých z Karibských ostrovů (Barbados, Bahamy, Jamajka).

Ve volné přírodě roste v tropických regionech s dostatkem vláhy a slunečního svitu. Dobře se jí daří jak v rovinaté, tak i kopcovité krajině a v pahorkatinách. Rozšířená je až do nadmořské výšky přibližně 1 600 metrů nad mořem. Setkat se s ní lze na otevřených pustinách, polích a při okrajích cest, ale rovněž v blízkosti mořského pobřeží či v lesnatých porostech.

Právenku je možné pěstovat i v našich podmínkách. V takovém případě vyžaduje prosluněné stanoviště a pravidelnou zálivku. Rostlina není mrazuvzdorná, a proto se jí bude dařit především v přenosných nádobách, ve skleníku, případně zimní zahradě.

Je extrémně hořká, ale překvapivě účinná

V místech svého výskytu má právenka vskutku prastarou historii užití, což dokládá i fakt, že je k léčbě rozmanitých zdravotních neduhů s oblibou využívána v tradiční čínské a indické medicíně. Pro tyto účely se využívají zejména listy a kořeny, ale za léčivou je považována prakticky celá rostlina.

Právenka latnatá se dostala i pod drobnohled moderních vědeckých výzkumů. Právenka je bohatá na hořčiny, z nichž největší pozornost poutá tzv. andrografolid.

Výčet léčivých vlastností bylinky je úctyhodný. Podařilo se prokázat pozitivní působení na přirozenou obranyschopnost organismu. Dále přispívá k normální funkci dýchacího systému a oběhové soustavy, napomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi a podporuje zdraví kloubů.  

Právenka náleží mezi antioxidanty, kdy chrání buňky před oxidativním stresem. Je rovněž vhodným prostředkem pro podporu trávení, normální činnosti jater a jejich pročištění. Uvádí se, že je až 10x účinnější než běžný ostropestřec.

 Ženy ji mohou vyzkoušet i pro bezproblémový průběh období před a během menstruace, stejně jako pro udržení komfortu v menopauze.

Celá bylinka má velice hořkou chuť a není proto divu, že si v Asii vysloužila celou řadu lidových pojmenování, které se nějakým způsobem vztahují právě k její hořkosti. Je dokonce považována za jednu z nejvíce hořkých léčivých rostlin, které se v ájurvédě používají.

Z právenky se vyrábí nejčastěji odvar nebo tinktura, případně také extrakt a hojivé obklady.

Zajímavé odkazy

Lidové názvy Právenky

měkýn latnatý

Příprava Právenky

Jednu čajovou lžičku přelijeme 1/4 l vroucí vody. Přiklopíme a necháme louhovat na teplotu k pití. Užíváme 2× denně.

Dávejte si pozor!

Rostlina ale není vhodná pro těhotné a kojící ženy.

Slevy a tipy

Para ořechyplod

Para ořechy rostou výhradně v Amazonském pralese, kde jsou velice ceněny ... více

Šalvěj nať

Šalvěj se používá při zánětech v krku, zánětech dásní, jazyka ... více

Levandulekvět

Levandule se používá při nespavosti, nervové slabosti, špatném ... více

Kontryhel nať

Kontryhel pomáhá při všech zánětlivých problémech v oblasti podbřišku, ... více

Len zlatýsemeno

Lněné semínko pro svůj obsah škrobu, oleje a vlákniny působí jako ... více

Hlohlist s květem

Květ hlohu pomáhá zlepšovat činnost srdce, snižovat krevní tlak ... více

Růže stolistá okvětní plátky

Květní plátky růží posilují organismus, můžeme je použít při ... více

Paprika pálivámletá

Paprika s ostřejší chutí k univerzálnímu použití v kuchyni ... více

Maliníklist

Malinové listy působí jako mírný močopudný a protikřečový prostředek. ... více

Maralíkořen

Má pozitivní vliv na játra, je vhodný při nechutenství, podporuje ... více

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.