Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Ořešák list královský

Ořešák královský (latinsky Juglans regia) je mohutný opadavý listnatý strom, který může dosahovat výšky takřka 50 metrů. ... více o Ořešáku

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 00070
Latinský názevJuglans regia
Bylík.skOrech kráľovský list

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
24 Kč
50g
28 Kč
100g
38 Kč
150g
44 Kč
200g
53 Kč
250g
62 Kč
300g
76 Kč
Dostupnost: skladem > 5 kg | dostanete do 4.4.
 • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete do 4.4.
 • Balíkovna dostanete do 4.4.
 • PPL - na pobočku dostanete do 4.4.
 • GLS - na pobočku dostanete do 4.4.
 • Zásilkovna domů dostanete do 4.4.
 • PPL - na adresu dostanete do 4.4.
 • GLS - na adresu dostanete do 4.4.
 • Česká pošta - Balík do ruky dostanete do 4.4.

Vše o Ořešáku

Ořešák list

Ořešák Ořešák královský (latinsky Juglans regia) je mohutný opadavý listnatý strom, který může dosahovat výšky takřka 50 metrů. Je rozšířený po celém světě a běžně se s ním lze setkat i u nás. Má charakteristickou šedivou borku, která bývá ve stáří výrazně rozpraskaná. Listy jsou lichozpeřené složené až z devíti podlouhlých zašpičatělých lístků. Světle nažloutlé až hnědavé plody se ukrývají v pevné dřevnaté skořápce.

Přestože je strom vysoce ceněný především pro své plody, za pozornost stojí i listy, které mají léčivé vlastnosti. Nejčastěji se připravují jako nálev. Ten se vyznačuje příjemnou chutí a po oslazení kupříkladu medem jej lze popíjet i jako běžný konzumní čaj.

Ořešák patří mezi antioxidanty, tudíž chrání buňky před oxidativním stresem. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a přispívá k normální činnosti gastrointestinálního traktu a střev, kdy ovlivňuje mimo jiné pravidelnost. Pozitivně působí rovněž na hladinu glukózy v krvi, stejně jako na hladinu lipidů v krvi. V neposlední řadě jej lze vyzkoušet i pro normální funkce ledvin.

Zajímavé odkazy

Účinné látky

Sušené lístky ořešáku královského obsahují naftochinon juglon, třísloviny, flavonoidy, kyselinu elagovou, silice, karotenoidy, vitamin C, hořčiny aj.

Výskyt

Ořešák královský je u nás hojně pěstován téměř po celém území vyjma horských či jinak klimaticky nepříznivých poloh. Vzhledem k prastarému pěstování ořešáku královského je původní areál rozšíření nejasný, snad zahrnuje oblast od Balkánu na západě po Himálaj na východě.

Lidové názvy Ořešáku

Tato bylina je známa také pod názvy chřapáč, chřapáči, Jovišův žalud, Jupiterův žalud, kamenáč, kameňák, kameník, křapáč, křapák, křapky nebo ořechy královské.

Příprava Ořešáku

Nálev - čaj se připravuje z 1 čajové lžičky řezaných listů na 1/4 l šálek vroucí vody, pod pokličkou necháme 10 - 15 minut vylouhovat. Scedíme. Užívá se 2 – 3x denně. Na přípravu koupele se dávkuje asi 100 g listů ořešáku na 1 l vody. 

Slevy a tipy

Majoránkalist

Majoránka se používá při nervových poruchách a nespavosti, nemocech ... více

Ibišekkvět řezaný

Ibišek je přírodním vitamínem C. Je vhodný při horečkách, vnitřním ... více

Šípekdrcený s jádry

Plody šípku jsou nejlepší zásobárnou vitaminu C. ... více

Himalájská sůljemně mletá

Himalájská sůl obsahuje kombinaci 84 různých minerálů ... více

Maralíkořen

Má pozitivní vliv na játra, je vhodný při nechutenství, podporuje ... více

Cholesterolbylinková směs

Společné působení bylin v této směsi čistí krev i celý cévní ... více

Co vás zajímá o Ořešáku

 • Koupila ořešák, pelyněk, medvědí česnek. Sušený hřebíček mám doma. Ráda bych si udělala tu 6 - ti týdenní kůru, jak jste psali, ale protože jsem úplný laik, chci Vás poprosit o radu. Mohu všechny tyto bylinky smíchat a pít z nich čaj? V jakém poměru a jak často, aby to bylo účinné?

  Je možné tyto bylinky smíchat a vytvořit z nich kúru, kterou můžete pít jako čaj. Můžete použít přibližně stejná množství každé bylinky, například 1 čajovou lžičku každé bylinky na šálek vody.

  Pro 6-týdenní kúru bych doporučovala následující postup:

  • První dva týdny vypijte každý den jednu šálek čaje z ořešáku a pelyňku.
  • Další dva týdny vypijte každý den jednu šálek čaje z pelyňku a hřebíčku.
  • Poslední dva týdny vypijte každý den jednu šálek čaje z medvědího česneku.

  Je důležité si uvědomit, že tyto bylinky mají účinky na tělo a je důležité dbát na správné dávkování a pravidelné užívání. Pokud máte jakékoli zdravotní problémy, je lepší poradit se s lékařem nebo odborníkem na bylinky před zahájením kúry.

  Doporučila jsem pít jednu bylinu nebo kombinaci dvou bylin po dobu dvou týdnů, protože každá z těchto bylin má své specifické účinky na tělo a může mít interakce s jinými bylinami nebo léky. Pokud byste pili směs všech tří bylin najednou, mohlo by to způsobit nežádoucí účinky nebo ovlivnit účinnost kúry. Tím, že budete pít čaj zvlášť, můžete lépe sledovat, jak vaše tělo na jednotlivé byliny reaguje a zjistit, zda vám pomáhají s konkrétními problémy, pro které si kúru připravujete.

  Dále je důležité dát tělu čas na to, aby se přizpůsobilo jednotlivým bylinám a aby se účinky projevily. Pokud budete pít jednu bylinu nebo kombinaci dvou bylin po dobu dvou týdnů a poté přejdete na další byliny, můžete sledovat, jak vaše tělo reaguje na každou bylinu a můžete lépe kontrolovat účinnost kúry.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.