Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Sléz květ květ maurský

Sléz lesní (latinsky Malva sylvestris) je bylina, se kterou se lze setkat i v naší přírodě, obzvláště v teplejších a níže položených oblastech. ... více o Slézu

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 00096
Latinský názevMalva sylvestris
Bylík.skSlez kvet maurský kvet

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

10g
40 Kč
30g
80 Kč
50g
114 Kč
100g
195 Kč
Dostupnost: skladem > 3 kg

Vše o Slézu

Sléz květ

Sléz květ Sléz lesní (latinsky Malva sylvestris) je bylina, se kterou se lze setkat i v naší přírodě, obzvláště v teplejších a níže položených oblastech. Má vzpřímenou větvenou lodyhu pokrytou chloupky a střídavě uspořádané dlanitě laločnaté listy se zubatým okrajem. Půvabné květy vyrůstají ve svazečcích a nesou různé odstíny fialové barvy. Blízkým příbuzným je sléz maurský (latinsky Malva mauritiana), který je oblíbenou okrasnou květinou.

Obě tyto varianty slézu mají prakticky totožné zdravotní benefity. Sléz přispívá k normální činnosti dýchacího systému a fungování střevního traktu, respektive trávení. Listy a květy rostliny napomáhají udržovat zdravý hltan.

Sléz je častou součástí různých bylinkových směsí, někdy se také nakládá do oleje, octa či alkoholu. V minulosti sloužily květy rostliny jako přírodní barvivo namodralého odstínu, používaly se především k barvením nápojů, vlny a látek.

Zajímavé odkazy

Účinné látky

Slizovité polysacharidy- galakturonorhamnany a arabinogalaktany, flavonoidy, flavonoidové sírany, třísloviny, v květech anthokyany

Výskyt

Sléz můžeme nalézt hojně na loukách, mezích, podél cest, na rumištích i skládkách, pastvinách, podél řek. V léčitelství je dnes především žádaný dvouletý sléz lesní, který šlechtěný dává velké výnosy. Sléz maurský se převážně pěstuje.

Lidové názvy Slézu

Tato bylina je známa také pod názvy Boží koláčky, homůlky, chlebíčky, koláčky, knoflíčky, sleží, slíz, slíž, syrečky nebo zaječí sléz, chlebík, pecenek, pagáčky, pána boha koláčky, homulky, cigánské tvarůžky.

Příprava Slézu

Nálev- čaj - připravíme zalitím jedné kávové lžičky květu 1/4 l vroucí vody, necháme 15 min vyluhovat v přikryté nádobě. Nálev nevaříme, pijeme jej teplý, lze jej použít i ke kloktání. Na podporu vykašlávání při zánětech horních cest dýchacích se dávkuje 2x denně.

Slevy a tipy

Fenyklplod

Fenykl je známý především pro své působení proti nadýmání a ... více

Skořice 5 cmcelá

Kůra skořicovníku charakteristicky svinutá do ruličky ... více

Co vás zajímá o Slézu

  Dotazy k bylinkám

 • Používáme sléz přehlížený na sedací koupele kvůli fimoze. Má sléz maurský stejné účinky?

  Sléz přehlížený (Althaea officinalis) a sléz maurský (Althaea hirsuta) jsou příbuzné rostliny a mají podobné účinky. Oba druhy slézu obsahují slizy, které mají protizánětlivé a hojivé účinky a mohou být použity k léčbě podráždění kůže a sliznic. Pokud byste chtěli použít sléz maurský na sedací koupele, můžete to zkusit, ale je možné, že bude mít mírně odlišné účinky než sléz přehlížený. Je však důležité mít na paměti, že jakýkoli druh bylinky by měl být používán pouze po konzultaci s lékařem.

  Příprava koupele se slézem přehlíženým na sedací koupele je poměrně jednoduchá. Zde je návod:

  • Do hrnce dejte 2 litry vody a přiveďte k varu.
  • Přidejte 100 gramů sušeného kořene slézu přehlíženého a nechte vařit po dobu 10-15 minut.
  • Poté slijte tekutinu do vany nebo jiné nádoby, ve které si chcete udělat koupel.
  • Přidejte dostatek teplé vody, abyste vytvořili koupel o požadované teplotě.
  • Do koupele můžete přidat i další byliny nebo esenciální oleje pro zvýšení účinku.

  Je důležité si uvědomit, že koupel se slézem přehlíženým by měla být prováděna pouze na doporučení lékaře a s jeho dohledem, zejména pokud se používá k léčbě zdravotního problému, jako je fimoza.

 • Poslouchal jsem, že se má sléz květ namočit přes noc do studené vody, ráno slít a ohřáté užívat. Na krabici s květem uvádí, že při přípravě se bylinky přelijí vroucí vodou. Co je tedy pravda?

  Oba způsoby přípravy slézu jsou správné a účinné, záleží na preferencích uživatele. Namočení květů slézu do studené vody přes noc pomáhá uvolnit slizy, což může být užitečné při kašli a podobných problémech s dýchacími cestami. Pokud chcete použít sléz květ na bolest v krku, můžete použít tento způsob přípravy.

  Pokud chcete sléz použít na trávicí potíže, může být účinnější přelit bylinu vroucí vodou. Tento způsob extrakce pomáhá uvolnit jiné účinné látky, které mohou pomoci s podrážděným žaludkem nebo střevními problémy.

  Co se týče použití celé rostliny, může být užitečné vědět, že většinou se používají hlavně květy a kořeny. Listy mohou obsahovat nižší koncentrace účinných látek, ale stále mohou být užitečné pro určité účely, jako je například snížení horečky.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.