Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Kostival nať lékařský

Kostival lékařský (latinsky Symphytum officinale) je významnou léčivou rostlinou s dlouhou tradicí, jež sáhá až středověkých dob.  ... více o kostivalu

Kód zboží 00505
Latinský názevSymphytum officinale
Bylík.skKostihoj lekársky vňať

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

Zboží je bohužel aktuálně nedostupné. Vyplňte níže Váš email. Po naskladnění Vás budeme informovat jako první.

Dostupnost: na dotaz, upřesníme

Podobné zboží jako Kostival

Vše o kostivalu

Kostival nať

Kostival Kostival lékařský (latinsky Symphytum officinale) je významnou léčivou rostlinou s dlouhou tradicí, jež sáhá až středověkých dob. Obvykle dorůstá až do výšky okolo jednoho metru, má přímou lodyhu a velké listy vejčitého až kopinatého tvaru, které jsou na svém povrchu pokryty chloupky. Květenství tvoří dvojvijany, krátce stopkaté květy mají nejčastěji mají fialovou, namodralou až načervenalou barvu.

Podobně jako podzemní část rostliny, také nať obsahuje celou řadu rozmanitých látek, které stojí za pozornost. Jedná zejména o třísloviny, sliz, alantoin, pyrrolizidinové alkaloidy, fenolické kyseliny, triterpeny a triterpenické saponiny.

S kostivalem se lze setkat na evropském i asijském kontinentu. Vyhledává spíše vlhčí prostředí a půdu bohatou na živiny. Patří mezi medonosné rostliny. 

Zajímavé odkazy

Účinné látky

Obsahuje slizové látky, silice, třísloviny, alkaloidy symphytocynoglossin a jeho štěpný produkt konsolicin, intermedin a acetylintermedin, glykosid konsolidin, allantoin, asparagin, symphytyn, echimidin, laziokarpin, metylpyronin, lykopsanin, acetyllykopsamin, škrob, triterpeny, aminokyseliny, pryskyřice, cholin aj.

Výskyt

Tuto statnou rostlinu tmavě fialovými květy najdeme v příkopech, na březích, mokrých loukách, v lužních lesích, křovinách, okrajích polí, na vlhkých  rumištích a podél cest. Preferuje půdy vlhké, hlinité i jílovité, výživné, slabě kyselé až slabě zásadité, stanoviště polostinné.

Dávejte si pozor!

Pouze pro vnější užití. Neužívat v těhotenství a během kojení!

Slevy a tipy

Ostropestřecdrcený plod

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu ... více

Himalájská sůljemně mletá

Himalájská sůl obsahuje kombinaci 84 různých minerálů ... více

Kurkumamletá

Indický šafrán dodá jídlům nádhernou žlutou barvu ... více

Co vás zajímá o kostivalu

  Dotazy k bylinkám

 • Na co mozem pouzit vnat, ked nemam koren? Dakujem

  Kostival (Symphytum officinale) je léčivá rostlina, která je využívána především pro své léčebné účinky na kůži a kosti. Nejčastěji se z ní vyrábějí masti a krémy pro vnější použití.

  Když nemáte k dispozici kořen kostivalu, lze použít i nat. Nat kostivalu obsahuje podobné složky jako kořen, i když v nižší koncentraci. Je však stále účinná. Můžete ji využít například na přípravu odvaru pro vnější použití na bolesti svalů, kloubů a modřiny.

  Příklad přípravy odvaru:

  • Sbírejte vnat kostivalu (listy a stonky), dokud je rostlina zelená.
  • Nakrájejte vnat na malé kousky.
  • Přidejte vodu a vařte po dobu cca 20 minut.
  • Nechejte vychladnout a poté přeceďte.
  • Tento odvar můžete použít na kůži k léčbě výše zmíněných potíží.

  Pozor: Kostival by měl být vždy používán pod dohledem odborníka, protože může mít vedlejší účinky a může být toxický při vysokých dávkách nebo při dlouhodobém užívání. Vždy se poraďte s lékařem nebo odborníkem na byliny, než začnete s jakýmkoli bylinným léčením.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.