Brahmi nať Bakopa drobnolistá

V poslední době je opravdovým hitem mezi bylinami bakopa drobnolistá, známější pod pojmenováním Brahmi. Tato léčivá rostlina, která je využívána již po dlouhá tisíci ... více o Brahmi

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 02134
Latinský názevBacopa monieri

Doprava od 49 Kč, od 499 Kč zdarma Kdy zboží dostanu?

30g
70 Kč
50g
100 Kč
100g
166 Kč
150g
219 Kč
200g
289 Kč
Dostupnost: skladem > 1 kg

Vše o Brahmi

Brahmi: Drobná asijská bylinka s velikým významem

V poslední době je opravdovým hitem mezi bylinami bakopa drobnolistá, známější pod pojmenováním Brahmi. Tato léčivá rostlina, která je využívána již po dlouhá tisíciletí, má totiž celou řadu zajímavých zdravotních benefitů.

Ač je spíše nenápadná, vyniká svým půvabem

BrahmiBakopa drobnolistá (latinsky Bacopa monieri) je drobná plazivá rostlina z čeledi krtičníkovitých, která dorůstá do výšky nanejvýš 30 cm. Má značné množství vstřícných listů podlouhle vejčitého tvaru, které jsou poměrně silné a vodnaté, je pro ně charakteristické jasně zelené zbarvení. V době svého rozkvětu se rostlina pyšní bohatou záplavou půvabných hvězdnicovitých bělavých, světle modrých až fialových, případně také narůžovělých květů. Plodem je tobolka.

Na rostlinu lze narazit v tropických až subtropických oblastech hned několika kontinentů – Asie, Afriky, Austrálie a Ameriky, spíše vzácně je doložen její přirozený výskyt také v Evropě. Nejvíce se jí daří především v bažinatých, podmáčených nebo pravidelně zaplavovaných lokalitách, setkat se s ní lze ve stojatých a někdy i tekoucích vodách.

Pomůže udržet v kondici duševní zdraví

Brahmi je skutečným pokladem mezi bylinkami, uvádí se totiž celá řada zajímavých zdravotních benefitů této rostliny. Na prvním místě je třeba zmínit blahodárné působení na duševní zdraví, kognitivní funkce, paměť a schopnost koncentrace. Vyzkoušet ji mohou i lidé pro snadnější zvládání stresu. Není tudíž divu, že je tato drobná rostlinka velice oblíbená mimo jiné u studentů a těch, kteří mají práci s vysokými nároky právě na koncentraci a duševní výkon, případně pracují pod velkým tlakem.

Bylina patří mezi antioxidanty, kdy chrání buňky před oxidativním stresem. Napomáhá udržovat normální činnost trávení a žlučníku, příznivě ovlivňuje chuť k jídlu. Přispívá k uchování normální funkce dýchacího systému a lze ji vyzkoušet také pro celkové osvěžení těla.

Své stále místo má rostlina v ajúrvédě, tedy tradičním indickém léčitelství, ve kterém je využívána již po dlouhá tisíciletí. Neunikla ovšem ani pozornosti západní medicíny a byla o ní zpracována řada moderních vědeckých studií. Z obsažených látek stojí za pozornost alkaloid brahmin, herpestin, saponiny monnierin, hersaponin, triterpenoidní saponiny, flavonoidy, β-sitosterol , minerální látky.

Vypěstujte si vlastní Brahmi

Přestože je původním domovem bakopy drobnolisté asijský kontinent, lze ji poměrně bez problémů pěstovat i v našich podmínkách, nemá totiž žádné specifické nároky. Možná překvapí, že ji lze zasadit jak do květináče jako pokojovku, tak i do akvária coby vodní rostlinu.

V případě první varianty se jí nejlépe daří v polostínu nebo na slunném stanovišti. Půda bohatá na živiny by měla být stále dostatečně vlhká, je tudíž třeba dbát na pravidelnou a vydatnou zálivku. Dobře vypadá například v závěsném květináči nebo truhlíku, kdy vytváří půvabný hustý převislý koberec. V akváriu většinou bez problémů zvládá takřka jakoukoliv vodu včetně té tvrdší, je proto vhodná dokonce i pro ty, kteří s akvaristikou teprve začínají. Pro svůj charakter se nejčastěji vysazuje po celých trsech.

Příprava Brahmi

Jednu čajovou lžičku sušené rostliny zalijeme 250 ml studené vody, vaříme 2 minuty, poté ponechamé cca 10 minut luhovat. Odvar scedíme a pijeme 2- 3 šálky během dne.

Slevy a tipy

Mandle natural

Mandle jsou bohatým přírodním zdrojem látek nezbytných pro zdraví ... více

Para ořechy plod

Para ořechy rostou výhradně v Amazonském pralese, kde jsou velice ceněny ... více

Kurkuma

Indický šafrán dodá jídlům nádhernou žlutou barvu ... více

Himalájská sůl jemně mletá

Himalájská sůl obsahuje kombinaci 84 různých minerálů ... více

Pampeliška kořen

Pampeliška se používá na trávicí orgány a jako posilující prostředek ... více

Himalájská sůl hrubá

Himalájská sůl obsahuje kombinaci 84 různých minerálů ... více

Kešu ořechy W320

Kešu jsou olejnaté ořechy se sladkou, jemnou chutí. Jsou známé zejména ... více

Ananas sušené kroužky

Ananas je bohatým zdrojem vitamínu C. Ten spolu s beta karotenem a enzymem ... více

Meruňky nesířené

Sušené meruňky obsahují 5x více učinných látek než čerstvě ... více

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.