Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Brahmi nať Bakopa drobnolistá

V poslední době je opravdovým hitem mezi bylinami bakopa drobnolistá, známější pod pojmenováním Brahmi. Tato léčivá rostlina, která je využívána již po dlouhá tisíci ... více o Brahmi

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 02134
Latinský názevBacopa monieri
Bylík.skBrahmi Bakopa drobnolistá vňať

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

30g
85 Kč
50g
121 Kč
100g
207 Kč
150g
266 Kč
200g
349 Kč
Dostupnost: skladem > 1 kg

Vše o Brahmi

Brahmi: Drobná asijská bylinka s velikým významem

V poslední době je opravdovým hitem mezi bylinami bakopa drobnolistá, známější pod pojmenováním Brahmi. Tato léčivá rostlina, která je využívána již po dlouhá tisíciletí, má totiž celou řadu zajímavých zdravotních benefitů.

Ač je spíše nenápadná, vyniká svým půvabem

BrahmiBakopa drobnolistá (latinsky Bacopa monieri) je drobná plazivá rostlina z čeledi krtičníkovitých, která dorůstá do výšky nanejvýš 30 cm. Má značné množství vstřícných listů podlouhle vejčitého tvaru, které jsou poměrně silné a vodnaté, je pro ně charakteristické jasně zelené zbarvení. V době svého rozkvětu se rostlina pyšní bohatou záplavou půvabných hvězdnicovitých bělavých, světle modrých až fialových, případně také narůžovělých květů. Plodem je tobolka.

Na rostlinu lze narazit v tropických až subtropických oblastech hned několika kontinentů – Asie, Afriky, Austrálie a Ameriky, spíše vzácně je doložen její přirozený výskyt také v Evropě. Nejvíce se jí daří především v bažinatých, podmáčených nebo pravidelně zaplavovaných lokalitách, setkat se s ní lze ve stojatých a někdy i tekoucích vodách.

Pomůže udržet v kondici duševní zdraví

Brahmi je skutečným pokladem mezi bylinkami, uvádí se totiž celá řada zajímavých zdravotních benefitů této rostliny. Na prvním místě je třeba zmínit blahodárné působení na duševní zdraví, kognitivní funkce, paměť a schopnost koncentrace. Vyzkoušet ji mohou i lidé pro snadnější zvládání stresu. Není tudíž divu, že je tato drobná rostlinka velice oblíbená mimo jiné u studentů a těch, kteří mají práci s vysokými nároky právě na koncentraci a duševní výkon, případně pracují pod velkým tlakem.

Bylina patří mezi antioxidanty, kdy chrání buňky před oxidativním stresem. Napomáhá udržovat normální činnost trávení a žlučníku, příznivě ovlivňuje chuť k jídlu. Přispívá k uchování normální funkce dýchacího systému a lze ji vyzkoušet také pro celkové osvěžení těla.

Své stále místo má rostlina v ajúrvédě, tedy tradičním indickém léčitelství, ve kterém je využívána již po dlouhá tisíciletí. Neunikla ovšem ani pozornosti západní medicíny a byla o ní zpracována řada moderních vědeckých studií. Z obsažených látek stojí za pozornost alkaloid brahmin, herpestin, saponiny monnierin, hersaponin, triterpenoidní saponiny, flavonoidy, β-sitosterol , minerální látky.

Vypěstujte si vlastní Brahmi

Přestože je původním domovem bakopy drobnolisté asijský kontinent, lze ji poměrně bez problémů pěstovat i v našich podmínkách, nemá totiž žádné specifické nároky. Možná překvapí, že ji lze zasadit jak do květináče jako pokojovku, tak i do akvária coby vodní rostlinu.

V případě první varianty se jí nejlépe daří v polostínu nebo na slunném stanovišti. Půda bohatá na živiny by měla být stále dostatečně vlhká, je tudíž třeba dbát na pravidelnou a vydatnou zálivku. Dobře vypadá například v závěsném květináči nebo truhlíku, kdy vytváří půvabný hustý převislý koberec. V akváriu většinou bez problémů zvládá takřka jakoukoliv vodu včetně té tvrdší, je proto vhodná dokonce i pro ty, kteří s akvaristikou teprve začínají. Pro svůj charakter se nejčastěji vysazuje po celých trsech.

Změna kvality. Nyní pouze nať bez lístků.

Příprava Brahmi

Jednu čajovou lžičku sušené rostliny zalijeme 250 ml studené vody, vaříme 2 minuty, poté ponechamé cca 10 minut luhovat. Odvar scedíme a pijeme 2- 3 šálky během dne.

Slevy a tipy

Quinoa bílásemínko

Quinoa je nenápadná nutriční bomba, obohatí jídelníček nejen ... více

Ostropestřecplod

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu ... více

Třezalkanať

Třezalka se používá při léčbě trávicího traktu, žaludku, jater ... více

Chia semínko

Chia semínka působí blahodárně na celý náš organismus, podporují ... více

Heřmánekkvět

Heřmánek představuje mezi léčivými rostlinami naprostou "hvězdu", ... více

Kontryhel nať

Kontryhel pomáhá při všech zánětlivých problémech v oblasti podbřišku, ... více

Badyánplod

Badyán se pro svou vůni podobnou anýzu a pro svůj krásný hvězdicový ... více

Gojivýběr sušených plodů

Výběr extra velkých a šťavnatý plodů goji. Goji jsou výborným ... více

Co vás zajímá o Brahmi

  Dotazy k bylinkám

 • Potřebuji zlepšit paměť, jaké bylinky můžete doporučit? Jak velký kus kořene ašvagandy mám připravit na šálek čaje? A mohu ho přidávat do jídla nebo žvýkat?

  Pro přípravu šálku čaje z kořene ašvagandy se obvykle doporučuje použít asi 1 čajovou lžičku (cca 2-3 gramy) drceného kořene. Můžete ho zalít horkou vodou a nechat louhovat asi 5-10 minut. Pokud preferujete silnější chuť, můžete přidat více kořene.

  Kořen ašvagandy se často používá ve formě čaje, ale můžete ho také přidávat do jídel nebo žvýkat, pokud vám to vyhovuje. Pamatujte však, že chuť a účinky se mohou lišit v závislosti na způsobu konzumace.

  Pokud se snažíte zlepšit paměť a hledáte další doplňky pro vaše zdraví a výkon, můžete zvážit následující byliny a koření:

  • Brahmi (Bacopa monnieri) - tradičně se používá pro podporu paměti a koncentrace.

  • Kurkuma - obsahuje kurkumin, který má protizánětlivé vlastnosti a může podporovat mozkovou funkci.

  • Ginkgo biloba - bylina známá pro své účinky na zlepšení kognitivních funkcí, včetně paměti.

  • Rozmarýn - aromatické koření, které může mít povzbudivé účinky na mozek a paměť.

  Pamatujte, že bylinky a doplňky stravy nemusí mít stejné účinky na každého a měli byste se poradit se svým lékařem nebo odborníkem před zahájením nových doplňků stravy, zejména pokud užíváte nějaké léky nebo máte zdravotní problémy.

Zeptejte se Bylíka!

Zajímá vás něco a nenašli jste odpověd? Napiště nám, rádi vám odpovíme.

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.