Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Galgán kořen lékařský

Se zázvorem a kurkumou jsou příbuzní. A ačkoliv je z této trojky v našich končinách asi nejméně známý, pozornost si zaslouží. Jeho oddenek je totiž léčivý, a nav ... více o Galgánu

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 05336
Latinský názevAlpinia officinarum
Bylík.sk

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

30g
37 Kč
50g
48 Kč
100g
75 Kč
150g
93 Kč
200g
119 Kč
250g
144 Kč
300g
169 Kč
Dostupnost: skladem < 500 g | dostanete do 5.12.
 • GLS - na pobočku dostanete do 5.12.
 • WE|DO BOX dostanete do 5.12.
 • WE|DO POINT dostanete do 5.12.
 • WE|DO HOME dostanete do 5.12.
 • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete do 5.12.
 • Balíkovna dostanete do 5.12.
 • PPL - na pobočku dostanete do 5.12.
 • Zásilkovna domů dostanete do 5.12.
 • PPL - na adresu dostanete do 5.12.
 • GLS - na adresu dostanete do 5.12.
 • Česká pošta - Balík do ruky dostanete do 5.12.

Vše o Galgánu

Galgán lékařský: Poklad z tropů s léčivým oddenkem

Se zázvorem a kurkumou jsou příbuzní. A ačkoliv je z této trojky v našich končinách asi nejméně známý, pozornost si zaslouží. Jeho oddenek je totiž léčivý, a navíc se používá jako výtečné koření. Je však třeba si na něj trpělivě počkat, sklízí se totiž až po 10 letech.

Tropická kráska s léčivým oddenkem

GalgánGalgán lékařský (latinsky Alpinia officinarum) je až 2 metry vysoká tropická rostlina z čeledi zázvorníkovitých. Její listy jsou přisedlé listy, mají úzce kopinatý tvar a jsou kožovité. Vysoká lodyha je zakončena hrozny příjemné vonících květů. Ty jsou bílé až lehce nazelenalé, mohou nést však částečně i červené zbarvení. Plodem je červená kulovitá tobolka, uvnitř které se ukrývají 2 až 3 tmavá nahořklá semínka.

Nejvíce ceněná a zároveň léčivá část rostliny se nachází pod zemí. Je to tenký, plazivý a zároveň silně rozvětvený oddenek. Na první pohled může připomínat zázvor, ostatně obě rodiny patří do stejné čeledi. Galgánový oddenek má hnědý povrch a nažloutlou až oranžovou tuhou dužinu.

Domovinou je jihovýchodní Asie

Léčivá rostlina má svůj domov na asijském kontinentu. Pochází z Číny, odkud se rozšířila do dalších oblastí. V současnosti se s ní lze setkat například ve Vietnamu, Thajsku, Hong Kongu, ale také v Indii nebo třeba Japonsku. Roste planě, ale někde je však i pěstována, a to právě pro oddenek s léčivými vlastnostmi.

V našich končinách je možné pěstovat galgán lékařský jako pokojovou rostlinu v květináči. Během nejteplejší části roku ji lze umístit ven, avšak na zimu se musí přenést domů. Vyhovuje jí prosluněné nebo částečně zastíněné stanoviště. Galgán je ceněný pro svůj atraktivní dekorativní vzhled

Léčivka pomůže ke zdravému trávení

Rostlina poutá pozornost zejména oddenkem, který je léčivý. Zdravotní účinky galgánu lékařského jsou známé již po tisíciletí. Tradičně se používá například v indické a čínské medicíně, poměrně brzy však byla rostlina využívaná také v Evropě, a to již od starověku.

Oddenek galgánu obsahuje mimo jiné silice, flavonoidy, pryskyřice, třísloviny, škrob, aminokyseliny, flavonoly a další látky. Svým složením přispívá především k normálnímu trávení. Není bez zajímavosti, že oddenek se sklízí zhruba až po 10 let růstu. Je proto třeba obrnit se trpělivostí a na samotnou sklizeň si počkat.

Vědecké výzkumy prokázaly, že zajímavé účinné látky se nachází také v listech, květech a plodech rostliny. Jedná se zejména o antioxidanty, které napomáhají chránit buňky před oxidativním stresem.

Jak použít galgán lékařský

Po sklizni se oddenky řežou na menší kusy a suší se. Někdy se posléze také pomelou na jemný prášek. Pro léčivé vlastnosti se z oddenku připravuje nejčastěji nálev, kdy se 1 čajová lžička sušeného galgánu zalije 250 ml právě vroucí vody a nechá se přibližně 5 minut louhovat. Poté se scedí a může se po doušcích popíjet. Nálev lze využít i jako kloktadlo.

Tradičně se z rostliny vyrábí také tinktura. V neposlední řadě je galgán oblíbenou součástí vína, stejně jako některých hořkých žaludečních likérů.

A protože má galgán výrazné a zajímavé aroma, jeho extrakty se uplatňují při výrobě parfémů a setkat se s ním lze dokonce i v kosmetice, například v přípravcích určených k péči o vlasy.

Oddenek v kuchyni

Především v místech rozšíření se používá galgán tradičně při přípravě pokrmů. Zde nezapře svou blízkost se zázvorem a kurkumou, které jsou rovněž nedílnou součástí asijské gastronomie.

Oddenek galgánu lékařského má exotickou palčivou chuť, které nese podtóny zázvoru, pepře a skořice. Je také výrazně aromatický. V kuchyni se kromě něj používá i galgán velký, který je rozšířený hlavně v Malajsii a Indonésii. Na rozdíl od galgánu lékařského má větší oddenek a jeho vlastnosti jsou jemnější se spíše citronovým nádechem.

Syrový oddenek je třeba nejdříve oloupat. Poté se s ním dochucují rozličné omáčky, maso včetně ryb, přidává se do želé a nápojů. V sušené podobně je oblíbeným kořením.

Zajímavé odkazy

Příprava Galgán

1 čajovou lžičku sušeného galgánu zalijte 250 ml právě vroucí vody a nechá se přibližně 5 minut louhovat. Poté se scedí a může se po doušcích popíjet. Nálev lze využít i jako kloktadlo.

Slevy a tipy

Slunečnicesemínko loupané

Slunečnicová semínka patří k nejvýznamnějším koncentrovaným ... více

Bez květ

Používá se při nachlazení, k vyvolání pocení, při horečkách, ... více

Majoránkalist

Majoránka se používá při nervových poruchách a nespavosti, nemocech ... více

Chia semínko

Chia semínka působí blahodárně na celý náš organismus, podporují ... více

Lípakvět

Květ lípy se používá při chřipce a nachlazení, při horečkách ... více

Badyánplod

Badyán se pro svou vůni podobnou anýzu a pro svůj krásný hvězdicový ... více

Pampeliškakořen

Pampeliška se používá na trávicí orgány a jako posilující prostředek ... více

Jitrocellist

Jitrocel je spolu s řebříčkem nejlepší rostlinný lék na rány ... více

Len hnědýsemeno

Lněné semínko pro svůj obsah škrobu, oleje a vlákniny působí jako ... více

Skořice cejlonskámletá

Je to vynikající koření do sladkého pečiva, cukroví, sušenek a ... více

Skořice 5 cmcelá

Kůra skořicovníku charakteristicky svinutá do ruličky ... více

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.