Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Galgán kořen lékařský

Se zázvorem a kurkumou jsou příbuzní. A ačkoliv je z této trojky v našich končinách asi nejméně známý, pozornost si zaslouží. Jeho oddenek je totiž léčivý, a nav ... více o Galgánu

Druh zboží Doplněnk stravy
Kód zboží 05336
Latinský názevAlpinia officinarum
Bylík.sk

Doprava od 59 Kč, od 599 Kč nákupu zdarma Doba dodání

30g
38 Kč
50g
49 Kč
100g
74 Kč
150g
91 Kč
200g
115 Kč
250g
139 Kč
300g
164 Kč
Dostupnost: skladem < 250 g | dostanete tento týden
 • GLS - na pobočku dostanete tento týden
 • WE|DO BOX dostanete tento týden
 • WE|DO POINT dostanete tento týden
 • WE|DO HOME dostanete tento týden
 • Na pobočku Zásilkovny do 5kg dostanete tento týden
 • Balíkovna dostanete tento týden
 • PPL - na pobočku dostanete tento týden
 • Zásilkovna domů dostanete tento týden
 • PPL - na adresu dostanete tento týden
 • GLS - na adresu dostanete tento týden
 • Česká pošta - Balík do ruky dostanete tento týden

Vše o Galgánu

Galgán lékařský: Poklad z tropů s léčivým oddenkem

Se zázvorem a kurkumou jsou příbuzní. A ačkoliv je z této trojky v našich končinách asi nejméně známý, pozornost si zaslouží. Jeho oddenek je totiž léčivý, a navíc se používá jako výtečné koření. Je však třeba si na něj trpělivě počkat, sklízí se totiž až po 10 letech.

Tropická kráska s léčivým oddenkem

GalgánGalgán lékařský (latinsky Alpinia officinarum) je až 2 metry vysoká tropická rostlina z čeledi zázvorníkovitých. Její listy jsou přisedlé listy, mají úzce kopinatý tvar a jsou kožovité. Vysoká lodyha je zakončena hrozny příjemné vonících květů. Ty jsou bílé až lehce nazelenalé, mohou nést však částečně i červené zbarvení. Plodem je červená kulovitá tobolka, uvnitř které se ukrývají 2 až 3 tmavá nahořklá semínka.

Nejvíce ceněná a zároveň léčivá část rostliny se nachází pod zemí. Je to tenký, plazivý a zároveň silně rozvětvený oddenek. Na první pohled může připomínat zázvor, ostatně obě rodiny patří do stejné čeledi. Galgánový oddenek má hnědý povrch a nažloutlou až oranžovou tuhou dužinu.

Domovinou je jihovýchodní Asie

Léčivá rostlina má svůj domov na asijském kontinentu. Pochází z Číny, odkud se rozšířila do dalších oblastí. V současnosti se s ní lze setkat například ve Vietnamu, Thajsku, Hong Kongu, ale také v Indii nebo třeba Japonsku. Roste planě, ale někde je však i pěstována, a to právě pro oddenek s léčivými vlastnostmi.

V našich končinách je možné pěstovat galgán lékařský jako pokojovou rostlinu v květináči. Během nejteplejší části roku ji lze umístit ven, avšak na zimu se musí přenést domů. Vyhovuje jí prosluněné nebo částečně zastíněné stanoviště. Galgán je ceněný pro svůj atraktivní dekorativní vzhled

Léčivka pomůže ke zdravému trávení

Rostlina poutá pozornost zejména oddenkem, který je léčivý. Zdravotní účinky galgánu lékařského jsou známé již po tisíciletí. Tradičně se používá například v indické a čínské medicíně, poměrně brzy však byla rostlina využívaná také v Evropě, a to již od starověku.

Oddenek galgánu obsahuje mimo jiné silice, flavonoidy, pryskyřice, třísloviny, škrob, aminokyseliny, flavonoly a další látky. Svým složením přispívá především k normálnímu trávení. Není bez zajímavosti, že oddenek se sklízí zhruba až po 10 let růstu. Je proto třeba obrnit se trpělivostí a na samotnou sklizeň si počkat.

Vědecké výzkumy prokázaly, že zajímavé účinné látky se nachází také v listech, květech a plodech rostliny. Jedná se zejména o antioxidanty, které napomáhají chránit buňky před oxidativním stresem.

Jak použít galgán lékařský

Po sklizni se oddenky řežou na menší kusy a suší se. Někdy se posléze také pomelou na jemný prášek. Pro léčivé vlastnosti se z oddenku připravuje nejčastěji nálev, kdy se 1 čajová lžička sušeného galgánu zalije 250 ml právě vroucí vody a nechá se přibližně 5 minut louhovat. Poté se scedí a může se po doušcích popíjet. Nálev lze využít i jako kloktadlo.

Tradičně se z rostliny vyrábí také tinktura. V neposlední řadě je galgán oblíbenou součástí vína, stejně jako některých hořkých žaludečních likérů.

A protože má galgán výrazné a zajímavé aroma, jeho extrakty se uplatňují při výrobě parfémů a setkat se s ním lze dokonce i v kosmetice, například v přípravcích určených k péči o vlasy.

Oddenek v kuchyni

Především v místech rozšíření se používá galgán tradičně při přípravě pokrmů. Zde nezapře svou blízkost se zázvorem a kurkumou, které jsou rovněž nedílnou součástí asijské gastronomie.

Oddenek galgánu lékařského má exotickou palčivou chuť, které nese podtóny zázvoru, pepře a skořice. Je také výrazně aromatický. V kuchyni se kromě něj používá i galgán velký, který je rozšířený hlavně v Malajsii a Indonésii. Na rozdíl od galgánu lékařského má větší oddenek a jeho vlastnosti jsou jemnější se spíše citronovým nádechem.

Syrový oddenek je třeba nejdříve oloupat. Poté se s ním dochucují rozličné omáčky, maso včetně ryb, přidává se do želé a nápojů. V sušené podobně je oblíbeným kořením.

Zajímavé odkazy

Příprava Galgán

1 čajovou lžičku sušeného galgánu zalijte 250 ml právě vroucí vody a nechá se přibližně 5 minut louhovat. Poté se scedí a může se po doušcích popíjet. Nálev lze využít i jako kloktadlo.

Slevy a tipy

Kešuořechy W320

Kešu jsou olejnaté ořechy se sladkou, jemnou chutí. Jsou známé zejména ... více

Třezalkanať

Třezalka se používá při léčbě trávicího traktu, žaludku, jater ... více

Lopuch kořen

Lopuch čistí krev a pomáhá s kožnímu obtížemi jako je akné či ekzém. ... více

Maralíkořen

Má pozitivní vliv na játra, je vhodný při nechutenství, podporuje ... více

Šípekcelý plod

Celé plody šípku jsou známým zdrojem vitaminu C. ... více

Šalvěj nať

Šalvěj se používá při zánětech v krku, zánětech dásní, jazyka ... více

Česnekgranulát

Oblíbené koření v podobě malých granulí sušeného česneku ... více

Ostropestřecmletý plod

Ostropestřec mariánský se nejvíce používá na prevenci, ochranu ... více

Řepík nať

Řepík příznivě působí na činnost jater a žlučníku, zlepšuje ... více

Badyánplod

Badyán se pro svou vůni podobnou anýzu a pro svůj krásný hvězdicový ... více

Výrobce: Bylík.cz - Lbros s.r.o., K Mlékárně 57, 54303 Vrchlabí 3, IČ: 28811101, DIČ: 28811101 Obchodní podmínky

Máte dotaz? Napište nám zprávu.